Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis souboru ke stažení

II. liga E - rekordní vyrovnanost, ale postup Lokálky téměř jistý

Aby před posledním kolem mělo teoretickou šanci na postup hned 5 týmů, to se ve druhé lize snad ještě nestalo! Ovšem reálnou šanci má jen Lokomotiva Brno - stačí jí vyhrát doma s Prušánkami. Pravděpodobnost, že se tak nestane, se blíží nule.

Zvláště když Lokálka ve šlágru kola ve Zlíně dokázala, že ani absence obou mezinárodních mistrů pro její vyrovnaný a početný kádr nic neznamená: ŠK Zlín B - Lokomotiva Brno 3 : 5. Domácí se sice ujali vedení svým nejzkušenějším hráčem Vladimírem Palou, na něhož francouzské domečky Karla Kratochvíla zřejmě nezapůsobily, ale pak se utrhla lavina čtyř proher a o výsledku bylo rozhodnuto. Zápasovou reportáž si můžete přečíst na zlínských stránkách. O vyrovnanosti soutěže svědčí, že v případě vítězství domácích by tabulku vedl právě Zlín. Dokonce i nyní, kdyby v posledním kole vyhrál ve Starém Městě B 8 : 0, Lokálka prohrála 0 : 8 s Prušánkami a Morenda s Hustopečemi remízovala, těšili by se Zlíňáci ze dvou týmů v I. lize.  Bohužel reálnější variantou jsou dva zlínské mančafty v lize druhé...

Staré Město B se v Kuřimi rychle ujalo vedení svou nejmladší a zatím velmi úspěšnou hráčkou Janou Zpěvákovou (4,5/7) a nakonec zvítězilo 5 : 3. Ovšem... alespoň podle domácích komentářů na kuřimských stránkách by zaslouženější byl smír 4 : 4, protože Jan Košata tak dlouho vyhrával svou jasně vyhranou pozici, až nakonec překročil čas. Staré Město má podobné starosti se svým A týmem v I. lize jako Zlín a tak bude mít souboj posledního kola Staré Město B - Zlín B pikantní příchuť. Škoda jen, že už pravděpodobně o ničem nerozhodne. Kuřimští už hrají jen pro radost, ale v posledním kole v Napajedlech budou tak trochu hrát i za celou jižní Moravu. Jejich výsledek může rozhodnout, zda do krajského přeboru sestoupí 1 nebo 2 jihomoravské týmy.

Třetí Moravská Slavia Brno měla (a pořád má, byť jen minimální) šanci na historický postup a do zbraně proti Adamovu povolala skvělou sestavu vedenou velmistrem Radkem Kalodem. Ten opět spolehlivě zavěsil a když se přidali i Alexandr Tikovský proti nejlepšímu adamovskému borci Pavlu Masákovi a Stanislav Staněk proti Jánu Mižákovi, nevadily ani dvě prohry - Morenda přehrála Adamov 4,5 : 3,5. Na osmé desce za Adamov vyhrála juniorka Nataša Richterová a má už 5/9! Morenda ztrácí na čelo jen jediný bod, v posledním kole v Hustopečích to bohužel vypadá jen na boj o bronzové, maximálně stříbrné medaile. Adamov musí v posledním kole porazit Staré Město C, jinak je s ním amen.

Porážku Durasu B s Hustopečemi 2,5 : 5,5 opět okomentoval svým nenapodobitelným způsobem hustopečský Jiří Lukáš Tesař. Abyste si prožitek ze zápasu mohli vychutnat stejně jako Jirka, nebudeme ho rušit žádnými dalšími glosami.

"Hustě vypečené vítězství hustopečských "šachových matadorů" v Brně na Durasu 5,5 : 2,5 jistě nikdo nečekal, natož se sladkým matovým koncem v 53.tahu černou věží z pole h3, který na první šachovnici Petru Skácelíkovi uštědřil hustopečský mistr šachu - pan Ivan Markovič! Jeho velice zajímavou a šťavnatou šachovou parti vřele doporučuji si přehrát, neboť je i pro poučení ostatním hráčům tou pravou šachovou pochoutkou pro zbytek pěkné slunečné neděle.

Tak pěkně od začátku: Domácí hráči brněnského Durasu "B" nastoupili jen se třemi hráči základu! Dalších 5 hráčů museli doplnit náhradníky z 10., 14., 15., 16. a 17. šachovnice! Přestože hostům chyběli tři extraligoví hráči, velmistr pan Plachetka Ján, Kuchynka Lukáš a Federič Jozef, Hustopečský zástupce kapitána Luboš Kuchynka měl lehčí roli, když mohl na utkání postavit 5 hráčů základu jen se třemi náhradníky. Průběh mistrovského utkání byl velice zajímavý! Proč? Jako by se 5 + 5 hráčů předem domluvilo na remízách! Ale nebylo to tak. Postavení na 2., 3., 4., 5. a 8. šachovnici bylo tak vyrovnané , že se 10 aktérů spokojilo se smírem. "V duchu říkám: "To snad není možné! Že by smír 4:4?!" Tak jsem to prožíval! A pro Hustopeče přesto: Finis coronat opus - konec korunuje dílo! Na posledních třech šachovnicích se děly věci! Hráčům 6. a 7.šachovnice se nevyhnuly časovky před první časovou kontrolou. Luboš Kuchynka a Vlastimil Urban se ve svých pozicích podstatně lépe vyznali a s převahou pěšců u Vlastika , lehkých a těžkých figur u Luboše a Ivana to bylo znát! Jak je vidět, tak vyšší Ela brněnských šachistů nerozhodovala! Dnes hustopečský David porazil brněnského Goliáše! Ve sportu to takhle bývá!

Dnes zaslouženě vyhráli Ivan Markovič, Luboš Kuchynka a Vlastimil Urban. Ano, všichni jsou odchovanci hustopečského šachu, které v minulém 20. století vedl bývalý ředitel Gymnázia pan profesor Josef Tománek, za což mu tímto vyslovuji velký dík! Remízovala pětice Dalibor Mlénský, Stanislav Jurák, Jan Uhmann, Eduard Meduna a pěkná paní Věra Medunová. Domácí rozhodčí Luděk Fuchs utkání ukončil až ve 14:17 s výsledkem 2,5 : 5,5 v neprospěch brněnského Durasu B."

Bratrovražedné okresní derby svedlo Podlužan Prušánky s Veselím nad Moravou. Obě družstva vrhla do boje to nejlepší, co na soupiskách mají s vědomím, že kdo prohraje, téměř jistě sestoupí. Přesto se hrálo korektně a přátelsky. No jen si zkuste představit, jak by někde jinde mohlo dopadnout takové listování Šachinfem.

Zdroj této a následujících třech fotografií: stránky ŠK Veselí nad Moravou

Naštěstí se oba soupeři znají, hráli spolu už minule, dokonce se stejným výsledkem (a dokonce i výsledek celého zápasu zůstal stejný). Tentokrát měl ale bílý Petr Bílek pořádnou smůlu. Prohrát takovou koncovku se dvěma pěšci navíc,

to je tedy pech. Ovšem pod Damoklovým mečem se nikomu nehraje dobře. O bojovné, ale přátelské atmosféře svědčí i potravinový dopink Josefa Navrátila,

který mu mimochodem nijak nepomohl, jak je patrné z jeho neradostné pozice. Není to tak dávno, kdy stejný pan rozhodčí všechny jedlíky a chroupače tyčinek a švestiček vykazoval od šachovnic.  Konečně se zadařilo veteránovi veselského a uherskoostrožského šachu Josefu Galuškovi.

Soupeře zmáčkl jako zamlada a tentokrát ho už nepustil. Veselská reportáž není moc veselým čtením, dočtete se v ní i to, za jak nepravděpodobných okolností by se Veselí nad Moravou mohlo ještě zachránit. Prušánky nebudou asi v posledním kole stačit na Lokomotivu, ale spadnout by už neměly.

Co říct k poslednímu utkání Staré Město C - FS Napajedla s domácími jen v sedmi. To se samozřejmě stát může, ale pokud při sedmi remízách a jednom kontumáku domácí, kteří už jasně sestupují, prohrají 3,5 : 4,5 s hosty, kteří nutně potřebují vítězství k šanci na záchranu (jinak by se stali konkurenty Starého Města v krajském přeboru), to pak sportovní etika dostává trochu na frak. Í když... Někdy to může být i počátek neuvěřitelného šachového boomu, který posune celý český šach o mílový krok vpřed. Nevěříte? Za bájných časů za devatero horami prožil stejný příběh ve II. lize nejmenovaný tým mající v názvu český národní strom. Po prodeji zachráněné soutěže změnil sídlo a název na ...

Ale čo bolo, bolo, terazky se soustřeďme na poslední kolo. Hraje se až za tři týdny, příští neděle je vyhrazena mládežnickému MČR.

11. kolo - 24. 03. 2013
TJ FS NAPAJEDLA - ŠK KME-DDM Kuřim
TJ Spartak Adamov - ŠK Staré Město C
ŠK HPM TEC Hustopeče - Moravská Slavia Brno
TJ ŠK Veselí nad Moravou - ŠK Duras BVK B
ŠK Lokomotiva Brno A - TJ Podlužan Prušánky
ŠK Staré Město B - ŠK Zlín B

Soubor ke stažení: [doc]

přidal David Ciprys dne 04.03.2013 | sekce: Soutěže dospělých

Související dokumenty

vytvořeno název typ sekce
24.03.2013 II. liga E - Lokomotiva Brno do I. ligy, Adamov do KP ke stažení
04.03.2013 II. liga E - rekordní vyrovnanost, ale postup Lokálky téměř jistý ke stažení
17.02.2013 II. liga E - tlačenice v čele, Lokálka převezla Staré Město ke stažení
03.02.2013 II. liga E - nič už nie je také, aké bolo pred tým... ke stažení
20.01.2013 II. liga E - nekompletní Staré Město B vítězí v Hustopečích ke stažení
06.01.2013 II. liga E - Hustopeče vítězí na Lokomotivě a vedou ke stažení
16.12.2012 II. liga E - šok Zlína ve Starém Městě C ke stažení
02.12.2012 2. liga E - první bod Prušánek ke stažení
18.11.2012 2. liga E - Duras se raduje, Veselí smutní ke stažení
05.11.2012 2. liga E - Adamov na koni, Prušánky na lopatkách ke stažení
14.10.2012 2. liga E - úvod v režii favoritů ke stažení


Aktuální akce

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009