Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis souboru ke stažení

1. liga východ - Karviná přemohla Duras a na dálku svede extraligový boj s Orlovou

Hlavním mottem 8. kola byl "extraligový" souboj Šachový klub Karviná - Duras Brno, který měl dát odpověď na otázku, který z týmů bude mít k extralize blíž. Případná remíza však mohla k těmto metám posunout i třetího do party, Slavii Orlovou. To se však nestalo a v dramatickém zápase, kde se točilo několik partií, byli nakonec šťastnější domácí Karviňáci. Ti mají tak dalšího soka z krku a udržují dvoubodový náskok před Orlovou, která doslova rozdrtila Hanáky z Litovle. Obrozená Caissa Třebíč vyhrála i čtvrtý zápas v tomto roce a je již jen bod za Durasem. Důležité tři body si v záchranářských zápasech připsali hráči Grygova "B" v Pardubicích a Starého Města s Kroměříží. Naplno bodoval také Zlín, který v silné sestavě přejel Gordic Jihlava a zařadil se již do neklidného středu. Tabulka se po tomto kole nesmírně vyrovnala a boje o záchranu tak slibují drama až do poslední minuty posledního kola.

Velice mladý tým poslal do pardubických Polabin Grygov "B". Bylo to poznat i na šachovnicích, kde kromě prvních tří desek byli ratingově silnější domácí hráči. Ti projevili i patřičný duch fair play, když nepotrestali svéráznou logistiku Hanáků a hráli bez časové výhody. Za to se jim Grygovští hezky "odměnili" těsným vítězstvím, což jen posílilo jejich šance v boji o záchranu. Polabinám už letos nepomůže nic a je velká škoda, že se s tímto sympatickým týmem budeme muset minimálně na rok rozloučit. Více si o tomto zápasu můžete přečíst z grygovské reportáže, protkanou vtipnou sebekritikou autora. 2222 Polabiny "B" - A64 Grygov "B" 3,5 : 4,5.

Důležitý zápas odehrál brněnský Duras tam v Karviné. Utkání s extraligovým nádechem začalo po dohodě kapitánů až ve 12. hodin, což z pohledu Brňanů mohlo trochu eliminovat domácí prostředí. Utkání se první 2-3 hodiny hrálo za převahy Durasu, který po dvou rychlých remízách (Gibiec - FM Jurka a IM Vyskočil - IM Poloch) získal jednu vyhranou (Skácelík - FM Lys), jednu skoro vyhranou (FM Zwardoň - IM Chytilek) a jednu lepší pozici (FM Sobek - Blahynka). Od tohoto okamžiku se však vývoj střetnutí začal postupně otáčet a nakonec se Durasu nepovedlo zvítězit ani v jedné partii. Zvláště mrzuté to bylo u Petra Skácelíka, který dlouho potvrzoval skvělou formu z letošních soutěží (do tohoto utkání šest výher v řadě) a který měl FM Lyse vícekrát na lopatkách. Těsně před bránou byl nakonec také IM Roman Chytilek, který ale gól nedal a vše nakonec skončilo remízou v dámské koncovce. O vítězství domácích se nakonec rozhodlo v partii FM Jaroslav Sobek - Martin Blahynka, kde náš benjamínek z nadějné pozice po zahájení nevymyslel žádný plán a byl postupně přehrán. Když se krátce předtím domácím povedlo skórovat i v břitké partii GM Peter Michalík - IM Pavel Śimáček, bylo rozhodnuto definitivně. Na závěr ještě navýšil domácí výhru FM Jaroslav Olšar proti Ondrovi Nepomuckému, což stanovilo docela krutý výsledek pro Duras. Tak už to ale někdy ve sportu chodí a přejme Karviné splnění jejich extraligového snu. Detailnějsí zápasový pohled nabízí karvinský web, analytický brněnský pohled bude k dispozici v tomto týdnu. Šachový klub Karviná - Duras Brno 5,5 : 2,5.

Důležitý záchranářský zápas se hrál ve Starém Městě, kam přijela Slavia Kroměříž. Starému Městu chyběl pouze neaktivní slovenský mladík Martin Pagerka (hrál zatím jen 2x), hostům již citelněji IM Alois Lanč. Vyrovnané utkání, ve kterém jako by nikdo nechtěl dopředu, slavili nakonec důležitou výhru domácí, kteří při sedmi (!) remízách rozhodli ve svůj prospěch na 3. šachovnici v partii FM Petr Bažant ml. - FM Josef Mudrák. Tímto vítězstvím se domácí dostali mimo červená čísla, kam naopak poslali svého soka. Rozdíl je však pouze jednobodový a po příštím kole může být zase všechno jinak. Staré Město - Slavia Kroměříž 4,5 : 3,5.

1. liga východ je letos velmi vyrovnanou soutěží, z níž občas vybočí nějaký ten výraznější výsledek. Co se ale dělo včera v Litovli zůstává záhadou asi nejen pro domácí. Slavia Orlová přijela bez WIM Terezy Olšarové a především bez tří velmistrů. Jediným nositelem tohoto titulu byl na 1. šachovnici GM Vladimír Talla, a tak byli o postup do extraligy bojující hosté jen mírným favoritem. Domácí Tatran nastoupil asi přece jen citelněji oslaben o GM Jana Krejčího, oba polské IM (IM Stachowiak a IM Butkiewicz) a s domácím bossem Michaelem Knajblem na 8. šachovnici. Ani tato sestava však nenaznačovala žádnou katastrofu, no někdy člověk míní a život mění. Litovelským se podařilo nakonec urvat jen jednu jedinou remízu (!) v partii Antonín Neoral - WIM Karolína Olšarová a dále už jeden chvat stíhal druhý. Na konci pak smutně na lopatkách ležící Tatran, jenž se tak při záchranářských rovnostech nebude moci spolehnout na celkové skóre. Tatran Litovel - Slavia Orlová 0,5 : 7,5.

Zlín nastoupil k dalšímu důležitému zápasu i se slovenskými posilami IM Milanem Pacherem a FM Vladimírem Vojtkem. Jihlavskému Gordicu nechyběl sice GM Petr Hába, musel se však obejít bez Lukáše Karáska a Marka Pokrupy, který letos více než slušně boduje (4/5). Gordic poslal do vedení letos skvěle hrající kapitán Viktor Žigo (6/7), po remíze v partii Martin Šenkýř - Martin Škoda však přišla zlínská lavina a hosté mohli být ještě rádi za další dvě remízy v koncovkách s materiálními minusy. Zlín si tak uchoval naději na záchranu, v příštím kole jej však prověří Orlová. Gordic se ještě utká s BŠŠ "B", Caissou Třebíč a Polabinami "B" a pro záchranu bude muset ke svým 6 bodům přidat ještě minimálně dalších šest, ne-li více. Bližší zápasový komentář nabízím z tradičně rychlých zlínských stránek. ŠK Zlín - Gordic Jihlava 5,5 : 2,5.

O potvrzení předchozích dobrých výsledků usilovala Beskydská šachová škola "B" v utkání se silnou Caissou Třebíč. Musela se však obejít bez svého lídra IM Vojtěcha Rojíčka, což byl proti tak silnému soupeři jistě handicap. Mladé frýdecko-místecké bojovníky však nemožno podceňovat, zvláště když ani Caissa nebyla kompletní (chyběl především GM Velička). Napínavé utkání nakonec rozhodli prostřední šachovnice, na kterých za hosty triumfovali FM Jaromír Bednář, v dámském souboji WGM Eva Kulovaná (nad WFM Magdalénou Miturovou) a FM Josef Kratochvíl. Domácím pak nepomohlo ani zadní double, a tak budou muset o své místo na slunci ještě tvrdě bojovat. Soupeři jim postupně budou Gordic Jihlava, Slavia Orlová a Slavia Kroměříž. To Caissa jest po čtyřech výhrách v řadě definitivně zachráněna a zřejmě si to na dálku rozdá s Durasem o bronz. Některé partie ze zápasu najdete na ChessTalkeru, domácí report čtěte zde a tradičně pěknou třebíčskou reportáž na stránkách Caissy. Beskydská šachová škola "B" - Caissa Třebíč 3,5 : 4,5.

Výsledky, tabulky a statistiky naleznete na svazových stránkách a chess-results. Je tedy za námi 8. kolo, které zúžilo boj o extraligový postup na dva týmy (shodou okolností oba z karvinského okresu) a díky sérii výher taktéž vyčlenilo jeden tým ze záchranářských bojů (Caissa Třebíč). Polabiny "B" již počítají záchranu jen v oblasti zázračné teorie, a tak se o dvě vstupenky do 2. ligy utká ještě sedm týmů. O jejich šancích více napoví 9. kolo, které je po "juniorské" přestávce na programu 17.3.2013, tedy až za tři týdny. V něm se utkají:

Caissa Třebíč - 2222 Polabiny "B"
Gordic Jihlava - Beskydská šachová škola "B"
Slavia Orlová - ŠK Zlín
Slavia Kroměříž - Tatran Litovel "B"
Duras Brno - Staré Město
A64 Grygov "B" - Šachový klub Karviná

 

Soubor ke stažení: [pdf]

přidal Neklan Vyskočil dne 25.02.2013 | sekce: Soutěže dospělých

Související dokumenty

vytvořeno název typ sekce
02.05.2013 1. liga východ 2012/2013 - závěrečná zpráva ke stažení
30.04.2013 1. liga východ 2012/2013 - partie z 1.-11. kola ke stažení
22.04.2013 1. liga východ - Karviná do extraligy, Duras čtvrtý, třetím sestupujícím senzačně Grygov "B"! ke stažení
08.04.2013 1. liga východ - Karviná slaví, Gordic druhým sestupujícím, Duras je blízko bronzu ke stažení
19.03.2013 1. liga východ - Karviná krůček od postupu, Duras v dramatu těsně podlehl Starému Městu ke stažení
25.02.2013 1. liga východ - Karviná přemohla Duras a na dálku svede extraligový boj s Orlovou ke stažení
11.02.2013 1. liga východ - Karviná stále v čele, Duras po remíze s Grygovem B třetí ke stažení
28.01.2013 1. liga východ - Karviná střídá Orlovou, Duras již jen o skóre druhý! ke stažení
14.01.2013 1. liga východ - Na čele beze změn, dole střídání týmů z Vysočiny ke stažení
10.12.2012 1. liga východ - Duras smutní, Orlová do čela ke stažení
26.11.2012 1. liga východ - Duras Brno po napínavé bitvě v Jihlavě do čela, překvapivé karvinské klopýtnutí ke stažení
12.11.2012 1. liga východ - Orlová s předehrávkou do čela, Duras v utkání kola šťastně vítězí s Caissou Třebíč ke stažení
22.10.2012 1. ligu východ nejlépe zahájilo Staré Město, Duras vyhrál ve Frýdku-Místku ke stažení
07.10.2012 1. liga východ - úvodní zpráva ke stažení


Aktuální akce

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009