Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis souboru ke stažení

Šachy v Brně roku 1913 aneb nebylo se za co stydět

Krásné časy (Belle Époque) na přelomu minulého a předminulého století až do Velké války (které od dob ještě větší války říkáme první světová) byly i dobou rozkvětu šachové hry. Alespoň nás o tom chce přesvědčit povídání Jana Kalendovského v příloze o první polovině šachového roku 1913 v Brně.

Odmyslíme-li si zimní křižování automobilů napříč republikou za soutěžemi družstev (k tomu tehdá chyběly automobily) a letní mamutí openy (k tomu zase chyběla tehdejším neprofesionálům dovolená a často i prostředky na pobyt mimo domov), byl šachový život před 100 lety překvapivě podobný tomu našemu.

Turnaje, zápasy, simultánky mistrů, vratné vklady pro nedisciplinované hráče, valné hromady v Litovelské pivnici na Kozí ulici...

V každém případě se naši předchůdci uměli šachem bavit stejně jako my. Na závěrečnou exekuci z "rychlého turnaje Šachového kroužku Národní jednoty v Žabovřeskách" okomentovanou v hlídce Lidových novin 23. února 1913 byli určitě pánové Vašica a Richter náležitě pyšní.

27.Vxh6+! (Zdánlivě dosti pevná posice černého rázem je rozbita trefou velkého kalibru) 27...Sh7 (Černý nesmí oběť přijmouti, byl by nejdéle ve 3 tazích mat) 28.Vxh7+ Kg8 29.Dh5!! (Ať přijme černý oběť dámy nebo ne, dvoutahový mat již neodvrátí. Opravdu pěkný závěr) 29...Jxh5 30.Vh8+ Kxh8 31.Vxf8#

Něco by nás přece jen překvapilo - např. časový rozvrh partií, který se zčásti zachoval např. v Rakousku:  „Simultanní produkce mnichovského mistra Rudolfa Spielmanna, sehraná za velké účasti 29. dubna v kavárně Margaretenhof ... (skončila) po 6hodinné hře (od ½ 9 do ½ 3 s krátkou přestávkou o půl noci)..."

Už jen na školení rozhodčích se setkáme s hracím systémem Scheveningen: "Na programu jourfixu: ... rychlý turnaj Spolku proti Kroužku, z každé strany 8 hráčů, každý hráč vystřídá všechny hráče cizího klubu."

A na systém měření času "přesýpacími hodinami" bychom jen valili oči: "Jourfix 7. června přinesl zajímavý rychlý zápas mezi Spolkem a Kroužkem. Hráno dle kontr. hodin, trvání partie 20 minut, 5 minutová diference při zazvonění rozhodovala o překročení času, partie nedohrané odhadnuty komisí..."

V příloze najdete i některá známá jména z jiných oblastí než z šachu. Např. předsedy Spolku českých šachistů v Brně prof. Nachtikala, jehož učebnice Technická fysika figurovala v seznamu doporučené literatury pro brněnské přírodovědce ještě v 80. letech. Nebo předsedy Deutscher Schachverein in Brünn dr. Ignáce Schütze, někdejšího asistenta jednoho z nejslavnějších fyziků Ludwiga Boltzmanna (více si i pozoruhodné postavě brněnského šachu dru Schützovi přečtěte zde).

Pan učitel František Dedrle ve vojenském naznačuje, že za pouhý rok od našeho vyprávění Belle Époque shoří v požáru světové války.

Otevřte si přílohu Jana Kalendovského!

Soubor ke stažení: [pdf]

přidal David Ciprys dne 24.02.2013 | sekce: Zajímavosti


Aktuální akce

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009