Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis souboru ke stažení

II. liga E - tlačenice v čele, Lokálka převezla Staré Město

Ústřední souboj devátého kola II. ligy E - brněnský mač vedoucích týmů Lokomotivy Brno a Starého Města B skončil jednoznačným vítězstvím domácích 5½ : 2½ a jejich návratem do čela tabulky.

V popředí partie Martin Šklíba (2263) - Vojtěch Dobeš (2055). Staroměstský junior udržel v typové pozici s izolovaným pěšcem zkušeného soupeře na uzdě, pan Hora by měl radost... Zdroj pěti fotografií ze zápasu: Fotogalerie Lokomotivy Brno

Lokomotiva postavila (nebo lépe řečeno posadila, takový Slavomír Sremaňák by ani stát nemohl, přibelhal se po jiném sportovním výkonu o berlích) prozatím nejsilnější sestavu. Nechyběli oba mezinárodní mistři Alois Lanč a Josef Augustin, což bylo součástí zápasové taktiky. "Staré Město má silné první dvě šachovnice, ty je třeba odremízovat, se zbytkem už si poradíme". Takto také zápas začal. Než si domácí fotograf přinesl foťák, IM Lanč už byl za horama a mistr Československa mužů z roku 1965 a vysokoškolský mistr světa IM Augustin spokojeně brouzdal sálem. Jako první zavěsil už zmiňovaný Slavomír Sremaňák,

jehož soupeř Roman Omelka přehlédl celkem triviální kombinaci. Po ztrátě jezdce, střelce a pěšce za věž se mu pozice rozpadla. Kontroval prominentní člen "věrné gardy" Starého Města Antonín Vavruška.

Do zavřené Francouzské Karla Kratochvíla s 2. d3 a 3. Jd2 se pustil hned od začátku agresivně. S velkou rošádou a nástupem v centru a na královském křídle slavil rychlý úspěch.

Naopak přednosti podobné výstavby za bílého (začínající ovšem 1. e4 e6 2. De2) předvedl Jakub Bednář Janě Zpěvákové. Její král musel z domečku na královském křídle upalovat, až se mu za patama prášilo.

Lokomotivu, Zlín B a Staré Město B dělí na prvních třech místech jen skóre. První dva týmy si to rozdají příště a tak Starému Městu kyne jistá naděje, že v případě remízy konkurentů 4 : 4... Ovšem samo jede do Kuřimi a tam to může dopadnout jakkoliv, jak se o tom minule přesvědčila Lokomotiva. Lokomotivní kapitáni momentálně nechtějí nic ponechat náhodě a dušují se, že sestavy na poslední dvě kola budou už jen lepší a lepší, v žádném případě ne horší. Sám nejvyšší boss Jiří Vachek má sympatický cíl. Lokomotiva by měla hrál první ligu, aby si ji mohli zahrát domácí mladí draci. Tam ambice předsedy končí, protože extraliga se nedá hrát bez velmistrů - snad jedině, že by sponzor...

Celkový pohled na utkání ŠK Veselí nad Moravou - ŠK Zlín B. Zdroj Blog Petra Krolopa

Momentálně druhý ŠK Zlín B zajížděl do Veselí nad Moravou v roli favorita, ale domácí v nejsilnější sestavě si věřili. Konečný výsledek Veselí - Zlín B 2 : 6 je hodně studenou sprchou, domácí zůstávají předposlední. Přesto Veselí ještě nemusí propadat panice. O sestupujícím může rozhodnout jejich duel v příštím kole v Prušánkách.

Kvarteto Zlína na prvních čtyřech deskách uhrálo ve Veselí 3½ bodu. Zdroj: stránky ŠK Veselí nad Moravou

Reportáž domácích plnou fotek si můžete zkonfrontovat s pohledem hostí plným konkrétních zápasových podrobností.

Zaručená časová tíseň nejzkušenějšího domácího borce Františka Křížka je zaručeným magnetem pro diváky . Zdroj Blog Petra Krolopa

Jen o bod zpět za vedoucí trojicí je Moravská Slavia Brno. A že má hratelné soupeře (Adamov a Hustopeče), může do závěrečného pořadí ještě výrazně promluvit. Dnes Morenda vyhrála v houževnatých Napajedlech 5 : 3. Nováček z Napajedel vstupoval do soutěže jako jasný outsider, ale po několika pěkných výsledcích má dvě kola před koncem pořád šanci na záchranu. Teoreticky by mohlo stačit už vítězství v příštím kole se Starým Městem C, zcela reálná šance by se objevila po výhře s Kuřímí. Zde už můžou nastoupit i jisté kupecké "krajské počty". V bytostném zájmu Zlínska je, aby poslední Staré Město C nekladlo Napajedlům velký odpor, jižní Morava by byla hodně zlá na Kuřim, kdyby nejela do Napajedel v nejsilnější sestavě s cílem soupeře "shodit".

Čistě teoreticky mohou pořadím v čele zamíchat i Hustopeče. Čekají je však těžcí soupeři Duras B a Moravská Slavia. Dnes Hustopečští v zápase s nádechem derby, když za šachovnice sedli borci znající se často desítky let, přehráli Prušánky 5 : 3. Podrobnosti nabízí zápasová reportáž Jiřího Lukáše Tesaře sepsaná originálním, jemu vlastním stylem, který dobře znají čtenáři zpravodajů Okresního šachového svazu Břeclav (ti si dobře představí i výraznou dikci, se kterou by Jirka zprávu deklamoval):

"Bůh řekl Adamovi: V potu tváře chleba dobývati budeš... Aneb jak hustopečští borci potili krev. Prušánečtí hráči do Hustopečí přijeli oslabeni o dva hráče základní sestavy, a to bez Jiřího Marka - ELO 2076 a bez Pavla Balšínka - ELO 2073 a také bez deváté šachovnice Miroslava Cupala - ELO 2022! Museli je nahradit: 10.Jan Kocáb - ELO 2014, kapitán hostů 13.Radek Dryšl - ELO 1864N a 18.Martin Kocáb s Elem 1100!!! Domácí borci postrádali hráče 1.šachovnice, slovenského velmistra pana Jána Plachetku - ELO 2355, kterému se tohoto času moc nedaří, a taktéž hráče 3.šachovnice - "žolíka" ze slovenského vinařského městečka Modry Jozefa Federiče - ELO 2299. Tyto dva borce nahradili Medunovi z Brna. Průběh utkání se pro domácí Hustopeče nevyvíjel zrovna dobře! První partii Petru Trávníčkovi na 4.šachovnici vzdala brněnská posila domácích Jan Uhmann! Zakrátko poté spolu remízovali hráči 1.šachovnice Lukáš Kuchynka s Andrejem Gašou. Sedmnáctiletý mladík z Brna Eduard Meduna selhal v kombinační hře, po boji s Janem Kocábem zaslouženě prohrál a v Zápise o utkání bylo skóre 0,5 : 2,5 v neprospěch domácích! Ještě že se hustopečským šachistům konečně rozsvítilo "na lepší časy", když si domácí konečně ze svých výkonů na šachovnicích začali zapisovat body z výher! Na 2.desce Ivan Markovič v koncovce různobarevných střelců díky svázaným volným pěšcům na dámském křídle přehrál Němce Andrease Teubera. Časem slavily úspěch spodní 5. a 8.šachovnice a to Dalibor Mlénský nad Tomášem Fojtíkem a poté Vlastimil Urban, který dosti pracně udolal dobře hrajícího Martina Kocába s Elem 1100N!!! Hustopečský starosta pan Luboš Kuchynka si rozdělil bod s dobře hrajícím konkurentem a kapitánem hostů Radkem Dryšlem. Hustopeče tímto poprvé v utkání vedly o prsa jen 4 : 3, a už to vypadalo lépe. Konečnou výhru pro domácí borce svým vydřeným vítězstvím na 3.šachovnici zpečetila pěkná paní z Brna Věra Medunová, když v partii s Josefem Mayerem v koncovce vedla o celou věž! Výsledek 5 : 3 je za předvedené výkony na šachovnicích pro domácí Hustopeče docela zasloužený! Šachovým labužníkům vřele doporučuji, aby si přehráli dvě skvělé partie z druhé a páté šachovnice - a to: bílý Andreas Teuber 0:1 černý Ivan Markovič a bílý Dalibor Mlénský 1 : 0 černý Tomáš Fojtík."

Poslední místo v první půlce tabulky drží Duras Brno B, který v bojovném utkání (jen jediná remíza) spolehlivě vyhrál v Adamově 5½ : 2½.

Bodově (pak následuje propast pěti bodů) patří do první půlky ještě KME DDM Kuřim. Kuřimští dnes vyhráli bez problémů ve Starém Městě C 6 : 2. Ze sestavy domácích je zřejmé, že se chtěli ještě na poslední chvíli pokusit o zázrak, ale nevyšlo to. Staré Město je tak prvním jistým sestupujícím. Vivat, crescat, floreat šachová ligová Kuřim! - dočtete se na kuřimských stránkách.

Příští kolo za dva týdny pravděpodobně ještě nic nerozhodne, jména vítěze i zbylých dvou sestupujících se definitivně dozvíme až v posledním kole. Tak to má být! Zpravodaj z 9. kola najdete v příloze, stránku soutěže zde.

10. kolo - 03. 03. 2013
ŠK KME-DDM Kuřim - ŠK Staré Město B
ŠK Zlín B - ŠK Lokomotiva Brno A
TJ Podlužan Prušánky - TJ ŠK Veselí nad Moravou
ŠK Duras BVK B - ŠK HPM TEC Hustopeče
Moravská Slavia Brno - TJ Spartak Adamov
ŠK Staré Město C - TJ FS NAPAJEDLA

Soubor ke stažení: [doc]

přidal David Ciprys dne 17.02.2013 | sekce: Soutěže dospělých

Související dokumenty

vytvořeno název typ sekce
24.03.2013 II. liga E - Lokomotiva Brno do I. ligy, Adamov do KP ke stažení
04.03.2013 II. liga E - rekordní vyrovnanost, ale postup Lokálky téměř jistý ke stažení
17.02.2013 II. liga E - tlačenice v čele, Lokálka převezla Staré Město ke stažení
03.02.2013 II. liga E - nič už nie je také, aké bolo pred tým... ke stažení
20.01.2013 II. liga E - nekompletní Staré Město B vítězí v Hustopečích ke stažení
06.01.2013 II. liga E - Hustopeče vítězí na Lokomotivě a vedou ke stažení
16.12.2012 II. liga E - šok Zlína ve Starém Městě C ke stažení
02.12.2012 2. liga E - první bod Prušánek ke stažení
18.11.2012 2. liga E - Duras se raduje, Veselí smutní ke stažení
05.11.2012 2. liga E - Adamov na koni, Prušánky na lopatkách ke stažení
14.10.2012 2. liga E - úvod v režii favoritů ke stažení


Aktuální akce

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009