Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis souboru ke stažení

JmKPIIC 6.kolo

První kolo roku 2013 v JmKPIIC nepřineslo žádné větší překvapení, favorité si počínali nekompromisně. V jediném vyrovnanějším utkání ŠK Lokomotiva Brno G – Š.K.1923 Sokol Kyjov byli úspěšnější houževnatí hosté 3,5-4,5.

Uvádím dvě reportáže domácích zpravodajů – první ze zápasu TJ Tatran Poštorná A – TJ Tatran Poštorná B:

Po smolném období trvajícím dvě sezóny se na nás podruhé za sebou usmálo štěstí. Nikdo nic nepokazil a ve dvou partiích nám Štěstěna naložila o půlku více, než okolostojící kibicové očekávali.
Už od pátku bylo jasné, že budeme hrát v sedmi, ale ani Béčko na tom nebylo lépe, alespoň soudě podle nesmělého dotazu jejich kapitána na pátečním jour-fixu, "Kolik vás bude, jste kompletní...?!"
Zápas "na férovku" sedm proti sedmi začal očekávaným náporem Áčka. První zavěsil krátce po startu král smolařů Eda Javůrek vidličkou na krále a dámu proti Jirkovi Jankovičovi. Snad se prvním vítězství konečně chytne. Současně zapůlil poštorenský král plicht Petr Věžník s Ludvíkem Bálkou. Na další góly museli diváci počkat až do časovek. Nejprve zapůlili lídři Jan Bohuslav s Tomášem Trnkou. Začali celkem krotkou Sicilkou s bílým střelcem na g2 (zatímco na zmíněnem jour-fixu si vzájemně do omrzení vyvraceli variantu 1. e4 c5 2. Dh5) v níž po výměně dam nabídl černý remízu. Bílý trochu překvapivě odmítl a zkoušel a zkoušel... až přišel o pěšce a byl rád, že v koncovce stejnopolných střelců s pěšci na jednom křídle nenašel soupeř žádnou skulinku, kudy by se do jeho pozice vloupal.
Koncovka jako přes kopírák běžela na 6. desce, kde se o výhru snažil Bronislav Pochylý se střelcem proti jezdci poštorenského bosse ze 70. let (tehdy to ovšem byla Transporta Břeclav) Rudolfa Kuřila. Nerad a až po mnohonásobně opakovaném nabízení, ba přímo otcovském domlouvání, musel borec Áčka souhlasit s plichtou se soupeřem o 365 elo bodů lehčím a 53 let těžším. 
Na 3,5 : 1,5 zvýšil David Ciprys s Janem Korciánem. Tyto partie (a jsou jich už desítky) mívají ustálený, dalo by se říct rituální průběh. Černý zvolí méně běžné, pasívní až pofidérní zahájení, bílý se nejprve nadlouho zamyslí, pak energickými tahy a často i nějakou obětí získá vyhranou pozici, aby ... v souboji s neuvěřitelně odolnou obranou vystřelující do nečekaných protiútoků (a také s časovou tísní) nakonec prohrál. I tentokrát si bílý desetkrát myslel, že už se soupeř vzdá, protože je konec, a on se 9x nevzdal a našel zázračnou obranu držící ho ještě jakž takž nad vodou. Teprve napodesáté už nebylo z matu úniku.
V posledních dvou partiích zaúřadovalo zmiňované štístko. Kapitán Béčka František Veverka narazil se svým 1. d4 na perfektně připraveného benjamínka Oskara Hájka, který v Grünfeldově indické záhy umístil černého jezdce na b3 a brzy měl na dámském křídle dva pěšce více. Ovšem něco za něco. Bílému se proti trojici černých pěšců c5, c4, b5, podařilo vytvořit volného pěšce a5 a v krátké popartiové analýze se diváci neshodli, jestli v dámské koncovce nepromění bílý pěšce dříve a nedá černému mat. Z partie jsme se to bohužel nedozvěděli, protože bílý, ač měl na poslední 3 tahy ještě 20sekund a do té doby blical s přehledem, se najednou zamyslel a sekundičky na digitálkách ubývaly... Když se s hrůzou v očích podíval na hodiny, byly tam už jen 3s a než udělal tah a zmáčkl hodiny, byl praporek dole.
Poslední partii Tomáše Vrzala s Josefem Krystiánem jsme dlouho považovali za jasně prohranou a teprve v analýze zjistili, že remíza byla možná docela zasloužená. Alespoň se nám nepodařilo králem a dámou prorazit černý val z vzájemně se kryjících střelce, jezdce a věže, ačkoliv hrozba postupu spojených volných bílých pěšců na g5 a f6 vypadala smrtelně. Celkově je tedy výsledek 5 : 2 lichotivý pro Áčko. Kdyby Béčko hrálo v osmi, kdyby Frantovi Veverkovi nespadl praporek, kdyby Josef Krystián našel cestu k výhře... ale kdyby jsou kdyby a body jsou naše."

Druhý komentář průběhu zápasu Vinohrady Brno A – BK Moravská Slavia Brno B:

"Dosavadní sestavy, ve kterých Moravská Slavia nastupovala, prakticky znemožňovaly přípravu na konkrétního soupeře - že by to byla taktika? :), takže předvídat, v jaké sestavě nastoupí proti nám, by bylo jako věštit z křišťálové koule. Morendě ale nakonec chybělo pouze rodinné duo Lapúníkových a na 2. desce hrající Karel Řehůřek. Ani domácí se ale v prvním utkání v novém roce nesešli kompletní - nechali odpočívat Adama Párala, Víťu Nováka a také novou posilu Vaška Fialu z Boršic. I tak se ale papírově rovnocenní soupeři sešli pouze na 5. a 6. desce, na ostatních deskách se rozdíl ve výkonnosti pohyboval v rozpětí od 143 do 313 (!) Elo bodů ve prospěch domácích.
Nejrychleji skončila partie na sedmé desce, kde se domácí Libor Štursa domluvil s panem Nekvapilem na remíze už kolem čtvrt na jedenáct. To ale byla také jediná partie z celého zápasu, která skončila smírně, na ostatních deskách se urputně bojuje dál. Asi za čtvrthodinku po smíru na sedmičce nabízí pan Hobza remízu i Zdenymu Hlavinkovi na osmičce, ten ji ale odmítá a bojuje srdnatě dál. Kolem půl dvanácté mění skóre ve prospěch domácích náš lídr Pepa Hladík, který poráží pana Tůmu. V té době už má Tomáš Lamser hrající na pětce proti kapitánovi hostí panu Prokopovi o kvalitu více, naopak Mirek Lamser na čtyřce má o pěšce méně. Po dvanácté hodině vítězí na poslední desce Zdeny Hlavinka, který po opakovaných nabídkách remízy nakonec svého soupeře udolal v koncovce. Kolem čtvrt na jednu ale snižuje dvoubodový náskok domácích pan Turza, který poráží domácího kapitána Mariana Vargu. Ze zbývajících domácích hráčů prohrává už jen Mira Lamser na čtyřce, ostatní domácí borci naštěstí dovádí své partie do vítězného konce. Celý zápas tak končí krátce před 13. hodinou vítězstvím Vinohrad 5,5 : 2,5 - hosté pohořeli hlavně vepředu a jejich zadáci už bohužel nedokázali velkou rošádu svých kolegů na prvních třech šachovnicích zachránit"
.

Další zápasy jen krátce:

ŠK Slavoj Velké Pavlovice – TJ ŠK Veselí nad Moravou B 5,5-2,5 a byla ukončena i famózní šňůra veselského matadora p. Vítka (do dnešního dne 5/5!).

TJ Podlužan Prušánky – ŠK 64 Brno B 2-6

Jiří Myšulka vedoucí
soutěže JmKPIIC

Soubor ke stažení: [pdf]

přidal Jiří Myšulka dne 06.01.2013 | sekce: Soutěže dospělých

Související dokumenty

vytvořeno název typ sekce
15.04.2013 JmKPIIC ALL STARS + závěrečná zpráva ke stažení
25.02.2013 Výsledek ankety ke stažení
18.02.2013 JmKPIIC 9. kolo ke stažení
03.02.2013 JmKPIIC 8. kolo ke stažení
21.01.2013 JmKPIIC 7. kolo ke stažení
06.01.2013 JmKPIIC 6.kolo ke stažení
16.12.2012 JmKPIIC - zpráva z 5. kola ke stažení
02.12.2012 JmKPIIC - zpráva ze 4. kola ke stažení
18.11.2012 JmKPIIC - zpráva z 3. kola ke stažení
04.11.2012 JmKPIIC - zpráva z 2. kola ke stažení
14.10.2012 JmKPIIC - úvodní zpráva a zpráva z 1. kola ke stažení
16.06.2012 Rozpis soutěží družstev řízených JmŠS 2012-2013 ke stažení


Aktuální akce

V dané kategorii nejsou žádné dokumenty.

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009