Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis souboru ke stažení

JmKPIIC - zpráva z 5. kola

Dnešní kolo přineslo klíčový souboj celého ročníku – vzešel z něho půlmistr letošního ročníku – s pětibodovým náskokem se jím staly Vinohrady Brno.  Z tohoto utkání (Vinohrady Brno A – ŠK Slavoj Velké Pavlovice A) přinášíme autentickou reportáž z pera domácí rozhodčí a zástupkyně kapitána:

"Hosté nastoupili vzorně v základní sestavě, domácím chyběl z pracovních důvodů pouze kapitán Marian Varga, za kterého na 8. desce ochotně zaskočil Zdeněk Hlavinka. Papírové rozdíly na jednotlivých deskách činily většinou jen desítky Elo bodů, pouze na dvou šachovnicích byl rozdíl více než 100 Elo bodů, což dávalo tušit vyrovnaný zápas. Kolem 11. hodiny (asi po 1,5 hodině hry) má domácí Mirek Pakosta proti Táně Holušové o kvalitu víc, na ostatních deskách to zatím vypadá víceméně vyrovnaně. Krátce před půl jednou pak vítězí lídr domácích Pepa Hladík, jehož soupeři pan Běloušek, kterému v té době zbývala přibližně minuta na 10 tahů, už nedokáže chytit spojené pěšce bílého na 7. a 6. řadě. Ostatní domácí ale zatím příliš nevypadají na to, že by se Pepovým příkladem hodlali řídit. Mezi jednou a půl druhou, kdy se s časovými tísněmi potýkají zejména hosté, dochází v rychlém sledu k remízám na 2., 5., 7. a 8. desce. Přestože to nějakou dobu nevypadá s pozicemi na šachovnicích pro domácí vůbec špatně, kolem půl třetí bohužel prohrává na dvojce hrající Mira Pakosta, který tak dlouho přemýšlel, jak zužitkovat kvalitu navíc, až se - podle vlastních slov - porazil sám. Borci na 4. a 6. desce bojují prakticky až do závěrečných časových tísní - Mira Lamser na dvojce nakonec uzavírá s panem Fialou příměří a naštěstí pro domácí dovádí partii do vítězného konce Adam Páral a zajišťuje tak domácím nejtěsnější možné vítězství 4,5:3,5. Hosté by si za svoji bojovnost a houževnatost po tom šestihodinovém masakru bod určitě zasloužili, ale zvítězit a přezimovat na vrchní příčce tabulky může zkrátka jen jeden - sláva vítězům, čest poraženým za předvedený výkon."

Pětibodový náskok o lecčems vypovídá – letos nemají Vinohrady prostě konkurenci. Je velmi pravděpodobné, že na čele tabulky vydrží až do jara…

Na druhé straně tabulky se taky dnes leccos vyjasnilo – rozdali si dva poslední bezbodové celky TJ Tatran Poštorná B – ŠK Lokomotiva Brno G. Hosté sice přicválali pouze v sedmi, ale dále si počínali nekompromisně a převahu +91ELO bodů na hrajících šachovnicích přetavili v drtivou výhru 2-5. Celkem tedy i s úvodním mastňákem 3-5. To ani ta kontumace na osmé desce nezamrzí…

Utkání ŠK 64 Brno B – TJ Tatran Poštorná A výraznějšího favorita nemělo.  V záplavě remíz ho rozhodly dvě výhry uprostřed pole – v generačním souboji byla úspěšná omladina hostí a ti si tak odvezli výhru 3-5.

Zápas ŠK 64 Brno B - Tatran Poštorná A od zadních šachovnic. Zdroj: Blog Petra Krolopa

Komentář kapitána hostí:
V mlze, že by se dala krájet a v lijáku, že jej stěrače nebraly, jsme dorazili k zápasu s asi 10 minutovým zpožděním. Ale co si budeme namlouvat, důvod byl, jako ve většině případů, jiný. Jeden z hráčů, vraceje se v sobotu ráno z noční šichty okolo dějiště břeclavského Vánočního turnaje, poslal neopatrně zprávu, zda nechybí pomocník při chystání sálu. Samozřejmě chyběl. A když už přišel, zůstal až do večera a v posteli skončil někdy po půlnoci. Kapitánovo ranní dobývání se do spícího rodinného domku pozorně sledované sousedy zpoza žaluzií bylo vlastně bleskové, po dvou dnech bez spánku to mohlo dopadnout mnohem hůře. Domácím borcům z ŠK 64 (na všech hodinách mají pořád napsáno Zbrojovka) patří poděkování, že ani nenaznačili možnost odebrání času. A za dobrotu na žebrotu, minimálně v partii na 5. šachovnici Merlíček - Fic přispěla časová tíseň domácího hráče k rychlému matu. I když je pravda, že pozice s dámami a nestejnými střelci po matu jednomu z králů přímo volala. Poměrně snadné vítězství zaznamenal vedle sedící Petr Věžník s Karlem Zejdou. Domácí borec začal s černými figurami ostře sicilsky, ale příliš se shlédl v matu nadlouho zarošovanému bílému králi dámou na a1. Byl to jen přelud. Dáma uvázla ve vězení na a2, stálo to figuru, vzápětí i druhou a byl čas se vzdát, aniž si černý vlastně zahrál. Mezitím kratší a korektní remízy na posledních třech deskách upravily stav na 1,5 : 3,5 a ve hře zůstaly jen první tři stoly. Nejzajímavější partii sehrál hostující junior Oskar Hájek s ligou protřelým domácím Janem Masaříkem. Oskar v královské indické nezkušeně zašpuntoval dámské křídlo a černý tak mohl vrhnout všechny síly na jeho krále. Dokonce přilil olej do ohně obětí figury a na bílého monarchu kličkujícího mezi černou dámou, věží a jezdcem by si nikdo nevsadil ani pětník. Kupodivu mladík vždy všechno chladnokrevně spočítal a byl to nakonec černý, kdo musel žádat o smír věčným šachem. Pavel Blažek a David Ciprys hráli celou partii tak, jako by ji oba chtěli dát hned v následujícím tahu za remízu. Smír uzavřeli v pozici, kde černý raději opakoval tahy, protože po otevření pozice, jak se shodl po krátkém rozboru se spoluhráči, by se negativně projevil jeho horší král. Ještě se vzduch chvěl tímto verdiktem, když se v místnosti zjevil IM Petr Pisk. "Tos měl hrát, máš lepšího krále...", řekl a dokázal. Holt hned je vidět, v čem je rozdíl mezi mistrem a salátem. Za rozhodnutého stavu 2,5 : 4,5 už Josef Spodný netrápil Jana Bohuslava v o chloupek lepší věžovce a mohli jsme se podívat na zbylé tři zápasy ve stejné místnosti. Určitě se o nich brzy dočteme ve fejetonu Jana Kalendovského.

V utkání BK Moravská Slavia Brno B – TJ Podlužan Prušánky B měli být mírnými favority domácí – díky převaze na zadních šachovnicích. Převaha však zůstala pouze předpokladem a houževnatí hosté dnes díky zadákům urvali důležitou výhru – po výprasku  od Vinohrad v minulém kole pěkná satisfakce. Celkem sice těsně 3,5-4,5, ale na to se historie neptá a sestupový klíč už vůbec ne…

Závěrečné boje v utkání Moravská Slavia B - Podlužan Prušánky B na 2. a 3. desce Řehůřek - Kocáb a Janků - Gaša skončily, když už všechny ostatní stoly včetně II. ligy byly dávno sklizené. Zdroj: Blog Petra Krolopa

V okresním derby se utkali Š.K. 1923 Sokol Kyjov – TJ ŠK Veselí n/M B.  Převahu mohli získat hosté zejména na zadních šachovnicích, ale tradičně houževnatí Kyjované to nedopustili. Bojovný duel s pouhými dvěma plichtami skončil 4-4.

Všem přeji příjemné prožití nadcházejících Svátků Vánočních a v Novém roce se těším na shledanou.

Jiří Myšulka
Vedoucí soutěže JmKPIIC

Soubor ke stažení: [pdf]

přidal Jiří Myšulka dne 16.12.2012 | sekce: Soutěže dospělých

Související dokumenty

vytvořeno název typ sekce
15.04.2013 JmKPIIC ALL STARS + závěrečná zpráva ke stažení
25.02.2013 Výsledek ankety ke stažení
18.02.2013 JmKPIIC 9. kolo ke stažení
03.02.2013 JmKPIIC 8. kolo ke stažení
21.01.2013 JmKPIIC 7. kolo ke stažení
06.01.2013 JmKPIIC 6.kolo ke stažení
16.12.2012 JmKPIIC - zpráva z 5. kola ke stažení
02.12.2012 JmKPIIC - zpráva ze 4. kola ke stažení
18.11.2012 JmKPIIC - zpráva z 3. kola ke stažení
04.11.2012 JmKPIIC - zpráva z 2. kola ke stažení
14.10.2012 JmKPIIC - úvodní zpráva a zpráva z 1. kola ke stažení
16.06.2012 Rozpis soutěží družstev řízených JmŠS 2012-2013 ke stažení


Aktuální akce

V dané kategorii nejsou žádné dokumenty.

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009