Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis souboru ke stažení

1. liga východ - Orlová s předehrávkou do čela, Duras v utkání kola šťastně vítězí s Caissou Třebíč

Po třítýdenní přestávce pokračovala 1. liga východ svým 2. kolem. Kolize s německými soutěžemi a MS mládeže ve slovinském Mariboru odvála několika týmům přední hráče, přesto k žádnému výraznému překvapení nedošlo. Svůj těžký převod začíná rozjíždět favorit z Orlové, který zvítězil nejen s "dvojkami" pardubických Polabin, ale o den dříve i v předehrávce 3. kola se silnou Kroměříží. Dostal se tak již na čelo tabulky, zatímco Kroměříž má po nelehkém losu jednu výhru a dvě porážky. Výhry z 1. kola dokázali potvrdit již jen Karviná s brněnským Durasem a jsou tak jedinými stoprocentními týmy. Šťastnou výhru proti "ženám a dětem" dosáhnul Grygov "B", ve Frýdku-Místku si tak musí na první body ještě počkat. Skvělý vstup do sezóny nepotvrdil svým druhým domácím zápasem tým Starého Města a bez svého lídra IM Pavla Zpěváka těsně prohrál s rezervou extraligové Litovle.

Slavia Orlová má do konce roku poněkud cestovatelský los. Po úvodní 270-kilometrové jihlavské štrece musela nyní do 250 km vzdálených Pardubic a navíc jí ve 4. kole čeká dalších téměř 200 km do Brna. Na úvodní remízový nezdar v Jihlavě však dali Orlovští zapomenout vysokým vítězstvím. Polabinské dvojky totiž nastoupily bez kvarteta IM Konopka, FM Červený, Paleček, FM Hlavnička, což na téměř kompletní Orlovou (chyběl prakticky pouze FM Kriebel) nemohlo stačit. Polabiny to letos nebudou mít jednoduché na západě ani východě, neb obě prvoligová družstva mají na svém kontě prozatím jednu velkou nulu. Je však teprve začátek sezóny a důležité zápasy ještě přijdou. 2222 Polabiny "B" - Slavia Orlová 1,5 : 6,5.

Slavia Kroměříž potřebovala proti Gordicu Jihlava zabrat, protože po úvodní porážce v Třebíči následovala další, tentokrát v sobotní předehrávce s Orlovou. Gordic překvapil úvodní remízou proti Orlové a nyní vytáhl do Kroměříže i s GM Petrem Hábou,jehož Erfurt zřejmě šetří. Domácí Slavia však neponechala nic náhodě a nastoupila podobně jako hosté prakticky v nejsilnějším složení. Vyrovnaný zápas nakonec skončil přece jen vítězstvím domácí Slavie, která si tak může až do 9.12.2012 oddechnout. Slavia Kroměříž - Gordic Jihlava 5 : 3.

V utkání kola se v Brně utkali Duras s Caissou Třebíč. Souboj třetího nasazeného týmu se čtvrtým byl o to pikantnější, že za obě družstva hrálo nebo hraje celkem šest aktérů (IM Vyskočil, Skácelík - IM Pisk, FM Buchníček, WGM Kulovaná, FM Švanda). Zápas byl navíc okořeněný malou pozápasovou oslavou kulatých a půlkulatých narozenin IM Neklana Vyskočila a WGM Evy Kulované, svou prvoligovou premiéru si odbyla také rozhodčí Vladimíra Nováková. Zápasové šance vyznívaly velmi vyrovnaně, neb oba týmy byly oslabeny. Duras postrádal GM Petera Michalíka, Martina Blahynku (MS ve Slovinsku) a také nemocnou dvojici Nepomucký, Nehybka. Trochu větší ztráty utrpěla Caissa absencí kvarteta GM Velička, IM Kaňovský, FM Jaromír Bednář, Smištík. Zápas samotný dlouho potvrzoval vyrovnané předpoklady a rozhodnutí padlo v časovkách. Zde byli k vítězství blíže hosté, kteří měli v kritických chvílích více dobrých příležitostí ke skórování. Po úvodní rychlé remíze WGM Kulovaná - FM Majer se další urodila na 1. šachovnici, kde hostující kapitán IM Petr Pisk přijal takticky nabídnutou remízu GM Tomáše Poláka v pozici, kdy sice neměl již mnoho času, ale koncovku dam a střelců mohl hrát na výhru již jenom on.

GM Tomáš Polák - IM Petr Pisk

Do vedení Caissu dostal FM Petr Buchníček proti autoru těchto řádků, který v přílišné útočné snaze narazil do černých hradeb a po zásluze kapituloval. Další velmi dobré šance hostů vypustil na dvojce IM Marián Kantorík proti IM Romanu Chytilkovi, když obětoval figuru za tři pěšce, přesné pokračování však ani přes lepší čas nenalezl a Roman poté již dokormidloval partii opakováním tahů do remízy. Tahy se opakovaly také v partii Tesař - Mudra, kde si bílými hrající třebíčský soudce dlouho počínal s přehledem, aby nakonec i on větší část výhody vypustil a remizoval.

Jan Tesař - Tomáš Mudra

Rozhodnutí nakonec padlo na šachovnicích 6 a 7 v partiích Bělohlávek - Skácelík a Macharáček - Švanda. V prvně jmenované partii odmítnul třebíčský hráč a webmaster remízu ve vyrovnané pozici, načež zvolil špatný plán a Petr Skácelík získal rozhodující převahu. Tu mohl několikrát přetavit v celý bod, ale chybou vrátil bílého plnohodnotně do hry. Ten ale nakonec učinil poslední omyl, když si nechal dát několikatahový mat a umožnil tak domácímu týmu vyrovnat skóre. Do vedení dostal Duras Šimon Macharáček, který stál ve střední hře jasně lépe, pak však nepochopitelně zahazardoval a nechal stát hodně materiálu. Krotitel mladých Pavel Švanda se však naštěstí pro Duras rádoby hrozeb zalekl a přešel do trochu horší koncovky, kterou nakonec chybou těsně před koncem neudržel. V poslední partii Ševčík - Josef Kratochvíl se již dohrávalo víceméně formálně, když domácí hráč nemohl uplatnit výhodu pěšce ve věžové koncovce. Krátké zhodnocení zápasu včetně některých partií k přehrání si můžete přečíst z třebíčské reportáže, analytický pohled z brněnské strany bude v tomto týdnu. Duras Brno - Caissa RHEA Třebíč 4,5 : 3,5.

Grygov "B" přivítal omladinu Beskydské šachové školy. Jak se dozvíte ze "superstar" reportáže R. Biolka st., utkání proti ženám (Worek, Novosadová, Miturová) a dětem (krom trenéra IM Jasného) nebylo vůbec jednoduché. Grygov byl sice favoritem na předních šachovnicích, ve druhé polovině sestavy to však bylo spíše naopak. Papírové předpoklady potvrdil i zápas, který nakonec rozhodla až poslední hraná partie Jiří Kozel - Josef Zedník. Borcem na konec byl nakonec černými hrající domácí hráč, který si uchoval pevnější nervy a přinesl tak Grygovu cenné body. Zápasový komentář z hostující strany si můžete přečíst zde. A64 PROCLIENT Grygov "B" - Beskydská šachová škola "B" 4,5 : 3,5.

Další z favoritů Karviná nastoupila v domácím prostředí proti Zlínu. Obuvníci přijeli bez Adama Rubala, který byl zřejmě po svatbě natolik indisponován, že ač byl uveden do zápisu, přijet nestihl. To pro Zlín znamenalo prohrávání z výkopu a navíc i pokutu 1.000,-Kč za manipulaci se soupiskou. Přesto však dokázal na chvíli skóre otočit, když Michal Krčál a Jiří Hodovský přehráli domácí IM Petra Polocha a Ernesta Gibiece. Pak se však přece jen začala projevovat větší hráčská kvalita domácího týmu, který poté pustil už jen jedinou remízu a došel si podobně jako v 1. kole k výraznějšímu vítězství. Bližší komentář zápasu nabízím ze zprávy domácího bosse a duše karvinského šachu Jaromíra Canibala. Zajímavý je taktéž pohled zlínské strany. Například o tom, že pod lampou lze strávit nejen milostné večery. Šachový klub Karviná - ŠK Zlín 5,5 : 2,5.

Staré Město nastoupilo podruhé doma a jistě chtělo napodobit skvělé úvodní vítězství 6 : 2 proti Polabinám "B". V cestě jim však stáli hráči Litovle "B", kteří nejsou snadným soustem pro žádného soupeře. Vyrovnanou sestavu vpředu vylepšují mladí polští mezinárodní mistři a především litovelský odchovanec GM Jan Krejčí. Ten dal ale logicky přednost německým bundesligovým soutěžím, a tak se i zde jednalo o vyrovnaný zápas. Šťastnější v něm nakonec byli hostující Hanáci, kterým jistě přišla vhod neúčast domácího lídra IM Pavla Zpěváka. Bez něj domácí podlehli na prvních dvou šachovnicích (byť šlo o ratingově vyrovnané duely) a tuto ztrátu již nedohnali. Staré Město - Tatran Litovel "B" 3,5 : 4,5.

Tolik tedy 2. kolo, po němž se i včetně vítězné předehrávky dostala do čela Slavia Orlová. Ta však společně s Kroměříží příští kolo nehraje, a tak se nechme překvapit reakcí Karviné, Durasu či Grygova B. Výsledky a ostatní údaje a statistiky můžete tradičně zhlédnout ze stránek chess-results a svazové databáze. Příští kolo je na pořadu 25.11.2012 a utkají se v něm:

Tatran Litovel "B" - 2222 Polabiny "B"
Zlín - Staré Město
Beskydská šachová škola "B" - Šachový klub Karviná
Caissa RHEA Třebíč - A64 PROCLIENT Grygov "B"
Gordic Jihlava - Duras Brno
Slavia Orlová - Slavia Kroměříž (5 : 3, předehráno 10.11.2012)

Soubor ke stažení: [pdf]

přidal Neklan Vyskočil dne 12.11.2012 | sekce: Soutěže dospělých

Související dokumenty

vytvořeno název typ sekce
02.05.2013 1. liga východ 2012/2013 - závěrečná zpráva ke stažení
30.04.2013 1. liga východ 2012/2013 - partie z 1.-11. kola ke stažení
22.04.2013 1. liga východ - Karviná do extraligy, Duras čtvrtý, třetím sestupujícím senzačně Grygov "B"! ke stažení
08.04.2013 1. liga východ - Karviná slaví, Gordic druhým sestupujícím, Duras je blízko bronzu ke stažení
19.03.2013 1. liga východ - Karviná krůček od postupu, Duras v dramatu těsně podlehl Starému Městu ke stažení
25.02.2013 1. liga východ - Karviná přemohla Duras a na dálku svede extraligový boj s Orlovou ke stažení
11.02.2013 1. liga východ - Karviná stále v čele, Duras po remíze s Grygovem B třetí ke stažení
28.01.2013 1. liga východ - Karviná střídá Orlovou, Duras již jen o skóre druhý! ke stažení
14.01.2013 1. liga východ - Na čele beze změn, dole střídání týmů z Vysočiny ke stažení
10.12.2012 1. liga východ - Duras smutní, Orlová do čela ke stažení
26.11.2012 1. liga východ - Duras Brno po napínavé bitvě v Jihlavě do čela, překvapivé karvinské klopýtnutí ke stažení
12.11.2012 1. liga východ - Orlová s předehrávkou do čela, Duras v utkání kola šťastně vítězí s Caissou Třebíč ke stažení
22.10.2012 1. ligu východ nejlépe zahájilo Staré Město, Duras vyhrál ve Frýdku-Místku ke stažení
07.10.2012 1. liga východ - úvodní zpráva ke stažení


Aktuální akce

V dané kategorii nejsou žádné dokumenty.

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009