Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis souboru ke stažení

1. ligu východ nejlépe zahájilo Staré Město, Duras vyhrál ve Frýdku-Místku

Po předchozím krátkém představení jednotlivých týmů dnes odstartovala svůj běh 1. liga východ a již na úvod došlo k jednomu většímu překvapení. To si David v podobě Gordicu Jihlava vyšlápnul na Goliáše Slavii Orlovou a remízou jej velmi nečekaně obral o dva body. V souboji těžkých vah uspěl ambiciózní nováček z Třebíče proti Slavii Kroměříž a naznačil, že letos bude těžko stravitelným soustem. Brněnský Duras potvrdil roli favorita a frýdecko-místecké mladé naděje přemohl 2,5 : 5,5 především "černou rukou" (0:4). Stejným výsledkem se prezentovala Karviná, která v Litovli potvrdila své vysoké ambice a zvítězila bez jediné porážky. Nejvyšší výhru v tomto kole trochu nečekaně předvedlo Staré Město, a to 6 : 2 proti oslabeným Polabinám "B". Staroměstští se v posledních sezónách dramaticky zachraňovali, loni dokonce muselo sestoupivší áčko nahradit vítězné druholigové béčko, takže se nyní možná blýská na lepší časy. Nejslabší sestavy v tomto kole předvedli oba duelanti v zápase loni extraligového Zlína proti korunnímu princi z Grygova. Tento zápas neměl vítěze, což v tříbodovém systému zřejmě netěší ani jeden tým.

Začínáme zápasem Staré Město - 2222 Polabiny "B". Domácí tým nastoupil předpisově v základu, což dávalo naději pro dobrý výsledek. Ten se také dostavil, když hosté nedokázali dobře nahradit tři hráče základní sestavy (FM Hošek, Paleček, FM Hlavnička) a nestačili na posledních třech šachovnicích. Když se k tomu přidala trochu nečekaná porážka reprezentačního kapitána IM Michala Konopky s domácím IM Janem Sosnou, bylo rázem na světě nečekaně vysoké vítězství domácích. Polabiny se po loňské úspěšné sezóně budou muset rychle otřepat, neb je v dalším kole čeká nejvýše nasazená Slavia Orlová. Staré Město - 2222 Polabiny "B" 6 : 2.

Silnou sestavu předvedla také rezerva extraligové Litovle, které chyběl pouze IM Zdeněk Beil. Ani to však na jednoho z favoritů soutěže dnes nestačilo. Karviná sice musí díky hned šesti písmenkům pokaždé tři vynechat, to ale může být zase rébusem pro soupeře. Tentokrát to byli IM Šimáček, FM Martin Jurčík a IM Michenka. Nastoupivší IM Marián Jurčík, IM Kolosowski a FM Zwardoň však podobně jako celý tým zahráli spolehlivě a díky výhrám FM Vojtěcha Zwardoně, IM Petra Polocha a FM Jaroslava Sobka si Karviná z Hané odváží cennou výhru. Zápasový report z karvinské strany najdete zde, pohled z litovelské strany očima nezaujatého diváka Jiřího Zapletala potom na stránkách Olomouckého šachového svazu. Tatran Litovel "B" - Šachový klub Karviná 2,5 : 5,5.

Ve Zlíně se utkali ještě loni extraligoví domácí s korunním princem této soutěže Grygovem "B". Sestavami však utkání připomínalo spíše nižší soutěž, když domácím chyběli čtyři hráči ze základu (IM Pacher, FM Jacko, Rubal, Dubina) a hostům tři (Biolek ml., Biolek st., Sochor). Není se však co divit, neb oba týmy postihl předsezónní hráčský výprodej, a tak to letos vypadá sotva na (ne)klidný střed. Tyto úvahy nakonec potvrdil i nerozhodný zápasový výsledek, který je ale v tříbodovém systému spíše ztrátou. Pro lepší přehled nabízím zlínskou reportáž kapitána Jakuba Roubalíka i grygovskou očima Michala Hrabala, která tradičně začíná hodnocením místních toalet. ŠK Zlín - A64 PROCLIENT Grygov "B" 4 : 4.

Duras Brno zavítal na úvod soutěže do Frýdku-Místku, kde byla jeho soupeřem extraligová rezerva Beskydské šachové školy. Domácí nováček soutěže má na soupisce celou plejádu velmi mladých odchovanců, kteří netrpí zbytečným respektem k žádnému soupeři. Jednoduché to tedy myslím nebude mít žádný tým a Duras zde nečekalo nic lehkého. Zápas však nakonec rozhodla přeci jen větší zkušenost Brňanů, kteří sice bílými uhráli s bídou tři remízy, černými však předvedli málo vídaný absolutní výsledek. Své partie totiž vyhráli GM Tomáš Polák proti ještě loni v barvách Durasu hrajícímu IM Vojtěchu Rojíčkovi, IM Neklan Vyskočil proti IM Stanislavu Jasnému, Ondřej Nepomucký proti Šimonu Štuknerovi a FM Jiří Majer proti Magdaléně Miturové, čímž položili základ k celkovému vítězství. Výsledek zápasu nakonec zhruba odpovídá průběhu na šachovnicich. Více se můžete dočíst v místy poněkud nepřesné reportáži Zdeňka Holeksy, analytický pohled z brněnské strany je k dispozici zde. Beskydská šachová škola "B" - Duras Brno 2,5 : 5,5.

A už jsme u dalšího nováčka soutěže, Caissy Třebíč. Vedle dlouhodobějšího jihlavského Gordicu povstal na Vysočině další tým, který by silou své sestavy mohl dát vzpomenout na slavnou éru z poloviny devadesátých let, kdy Caissa (neúspěšně) bojovala o postup do extraligy. Tým pod vedením Miroslava Michálka odstartoval novou éru zápasem proti silné Slavii Kroměříž a premiéra dopadla na výbornou. Kroměříž se musela obejít bez IM Aloise Lanče, který dal přednost své domovské Trnavě v 1. slovenské lize. Pro Kroměříž je každý takový zásah do sestavy citelný, zatímco mnohem širší lavička domácích mohla oželet oba slovenské borce (IM Marián Kantorík a FM Jaromír Bednář) s Milanem Smištíkem a nebylo to ani tolik poznat. V těžkém utkání se, jak už bylo řečeno, prosadili domácí, kteří dokázali odčinit prohru z 8. šachovnice (Roman Bradáč prohrál s Martinem Beilem) třemi výhrami. Zasloužili se o ně FM Petr Buchníček proti Martinu Dvořákovi, WGM Eva Kulovaná proti FM Tomáši Řezníčkovi a loni skvělý (6/6) třebíčský náhradník FM Pavel Švanda proti Martinu Stachoňovi. V Třebíči tedy vykročili pravou nohou a hodně může napovědět již příští zápas na půde brněnského Durasu. Třebíčskou reportáž o tom, kterak lze i se 40 minutami na hodinách nedat dvojtahový mat, si můžete přečíst z pera nešťastného Davida Kaňovského, k přehrání a diskusi na ChessTalkeru je navíc i šest partií z tohoto zápasu. Caissa RHEA Třebíč - Slavia Kroměříž 5 : 3.

A malý bonbónek na konec. Gordic Jihlava je pro letošní sezónu výrazně oslabený a papírově má nejslabší průměrnou osmičku (2253) ze všech týmů. Navíc se díky kolizi s bundesligovými soutěžemi musel v tomto utkání obejít bez své jedničky GM Petra Háby. Přesně na opačném pólu je Slavia Orlová (2381), které ovšem chyběli GM Andreev, FM Kriebel, GM Ivanov a WIM Tereza Olšarová. Společně s náročným cestováním (270 km) se tedy pro Orlovské nemusela jevit role favorita tak jasně a v utkání se to nakonec plně potvrdilo. Za Orlovou sice podle předpokladů skórovali oba velmistři Alexej Kislinsky a Vladimír Talla, domácí ovšem kontrovali výhrami Marka Pokrupy nad Rostislavem Kubošem a FM Oldřicha Sedláčka nad Lumírem Mrázkem. Protože v dalších střetnutích nestrhla žádná ze stran misky vah na svou stranu, skončilo utkání trochu překvapivou remízou, což je pro Gordic jistě velkým povzbuzením. Gordic Jihlava - Slavia Orlová 4 : 4.

Tolik tedy k zajímavému 1. kolu, teprve další zápasy však ukážou více o skutečných ambicích jednotlivých týmů. Ve 2. kole, které se díky konání Mistrovství Moravy a Slezska mládeže hraje až za tři týdny, se 11.11.2012 utkají:

2222 Polabiny "B" - Slavia Orlová
Slavia Kroměříž - Gordic Jihlava
Duras BVK Královo Pole - Caissa RHEA Třebíč
A64 PROCLIENT Grygov "B" - Beskydská šachová škola "B"
Šachový klub Karviná - ŠK Zlín
Staré Město - Tatran Litovel "B"

Na závěr uvedu ještě tradiční výsledkový servis, tedy z chess-results nebo svazové databáze soutěží, kde časem objevíte i partie. Průběžně doplňovat se pokusím reporty z jednotlivých zápasů, podobně jako zprávu z 1. kola, kterou jsem od vedoucího soutěže dosud neobdržel. Vše podstatné však najdete na výše uvedených odkazech.

 

Soubor ke stažení: [pdf]

přidal Neklan Vyskočil dne 22.10.2012 | sekce: Soutěže dospělých

Související dokumenty

vytvořeno název typ sekce
02.05.2013 1. liga východ 2012/2013 - závěrečná zpráva ke stažení
30.04.2013 1. liga východ 2012/2013 - partie z 1.-11. kola ke stažení
22.04.2013 1. liga východ - Karviná do extraligy, Duras čtvrtý, třetím sestupujícím senzačně Grygov "B"! ke stažení
08.04.2013 1. liga východ - Karviná slaví, Gordic druhým sestupujícím, Duras je blízko bronzu ke stažení
19.03.2013 1. liga východ - Karviná krůček od postupu, Duras v dramatu těsně podlehl Starému Městu ke stažení
25.02.2013 1. liga východ - Karviná přemohla Duras a na dálku svede extraligový boj s Orlovou ke stažení
11.02.2013 1. liga východ - Karviná stále v čele, Duras po remíze s Grygovem B třetí ke stažení
28.01.2013 1. liga východ - Karviná střídá Orlovou, Duras již jen o skóre druhý! ke stažení
14.01.2013 1. liga východ - Na čele beze změn, dole střídání týmů z Vysočiny ke stažení
10.12.2012 1. liga východ - Duras smutní, Orlová do čela ke stažení
26.11.2012 1. liga východ - Duras Brno po napínavé bitvě v Jihlavě do čela, překvapivé karvinské klopýtnutí ke stažení
12.11.2012 1. liga východ - Orlová s předehrávkou do čela, Duras v utkání kola šťastně vítězí s Caissou Třebíč ke stažení
22.10.2012 1. ligu východ nejlépe zahájilo Staré Město, Duras vyhrál ve Frýdku-Místku ke stažení
07.10.2012 1. liga východ - úvodní zpráva ke stažení


Aktuální akce

V dané kategorii nejsou žádné dokumenty.

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009