Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis souboru ke stažení

Jm KP I. - poslední dva celky odstartovaly vítězně

Lokomotiva Brno B a SK Tetčice figurují na posledních dvou místech papírového pořadí, což jim nebránilo obrat o body v úvodním kole KP I druhý a třetí nasazený celek Garde Lipovec a Duras Brno C.

Větší zkušenosti s jánošíkovským bohatým brát a chudým dávat mají v Lokomotivě. Stejný tým přehrál vedoucí Lipovec už na jaře 4,5 : 3,5 a připravil ho o postup do ligy. Repete po 8 měsících v prakticky stejných sestavách dopadlo pro Lokomotivu ještě lépe: Garde Lipovec - Lokomotiva Brno B 3 : 5. Na první desce sice podlehl Benedikt Hofírek IM Pavlu Davidovi, ale dál už hosté neprohráli ani partii. Naopak Adam Dvořák, Lukáš Sikora a Karel Martišek své partie nad elově bohatšími soupeři vyhráli. Domácím však patří (podobně jako v minulých sezónách) jeden primát - zápisy partií přišly ještě dříve než polovina výsledků ostatních utkání.

Po třech letech se do KP I. vrátily Tetčice po suverénním vítězství v KP II. (vyhrály všech 10 zápasů). Posílily první šachovnici Josefem Hladíkem, ale v papírovém pořadí jim patří až poslední příčka. Duras Brno C proslulý nevypočitatelnými sestavami a hojným stavěním náhradníků přijel tentokrát disciplinovaně se 7 hráči základní sestavy, ale ouha. Zatímco na prvních 4 deskách přetavil papírovou převahu v Elu do reálných výsledků v poměru 3 : 1, na posledních 3 šachovnicích utrpěl debakl 0 : 3 a celkově tedy SK Tetčice - Duras Brno C 4,5 : 3,5.

První dvě desky zápasu MKS Vyškov - ŠK 64 Brno. Zdroj: web vyškovských šachistů

Méně štěstí měl druhý nováček MKS Vyškov. Do vyšší soutěže se pustil se svými tradičními hráči doplněnými o hrajícího rozhodčího Tomáše Mouryce na 7. šachovnici. Také v ŠK 64 Brno si potrpí na stálou sestavu, byť do ní letos zařadili hned dvě posily - slovenského studenta Tomáše Lakatoše a úspěšného kuřimského trenéra Pavla Krupicu. Krátké, ještě horké komentáře z obou stran ihned po zápase výsledek 4 : 4 shodně komentují: Pokazili jsme to!  Konkrétně ve Vyškově soudí: "Franta byl vyhranej!" a ve Zbrojovce: "Za stavu 3,5 : 2,5 byli Spodný a Krupica vyhraní!" Znalci poměrů si jistě všimli, že k vyhrané pozici na první desce se hlásí oba soupeři, tak si počkejme na partiový bulletin. Na čem se oba týmy shodnou je, že "Kejík nehraje pod 6 hodin nezávisle na tempu hry..."  Přes konečnou remízu to možná byl nejurputnější a nejdelší zápas kola.

Argumenty Vyškovských podepřené důkladnou popartiovou analýzou se spoluhráči i s "panem Houdinim" si můžete přečíst v článku na vyškovském webu

Třetí z letošních nováčků ŠK Hodonín si musel projít pořádným křtem, aby si návštěvu ve vyšší soutěži nadlouho zapamatoval. Proti sedmičlennému soupeři udělal ze hry jen dvě remízy: ŠK Hodonín - Orel Ořechov 2 : 6. "Nešetři nás!", píše domácí zpravodaj JM, tak bude nejlepší ocitovat jeho ještě živý a uplynulým časem neohlazený zážitek:

"Domácí sklidili pořádný výprask - naši čest zachraňoval Michal Provazník, a to dokonce výhrou s IM Vojtou Plátem. Škoda jen, že to bylo kontumačně... Na třetí a osmé šachovnici byl dokonce prostor na dvě velmistrovské patnáctitahové remízy ("šak co, dyť je jich enom sedum..."). Zbytek mančaftu tam dřepěl do půl čtvrté s tristním výsledkem 0-5! Mě a Jirku Marka soupeři rozebrali, Vlčák dostal direkt přímo na komoru a Petr Trávníček s Martinem Makovičkou bojovali jako lvi za svou šanci na remízu nejdéle, oba v horších koncovkách (u Martina je horší slabé slovo...), ale taktéž marně. Že by nováčkovská daň?! Prostě nám dali co se do nás vešlo (a v sedmi), přesto, že na hrajících deskách byl rozdíl průměrného ELA jen +20 ve prospěch hostí (u národního ELA dokonce jen +4)."

Za zmínku stojí letošní pád a vzlet ořechovského Orla. Po nečekaném jarním prohlášení dlouholetého kapitána, rozhodčího, organizačního pracovníka atd. atd. v jedné osobě, že pro opotřebení materiálu si bude hledat klidnější štaci (jak známo z nauky o materiálu, únava způsobená pravidelným přetěžováním vede ke koncentraci napětí, kumulativnímu poškozování a v nečekaném okamžiku k únavovému lomu ), to vypadalo na tvrdé přistání Orlů v některé z nižších soutěží. Stal se však pravý opak. Nejenže většina opor zůstala, ale nový kapitán Pavel Kubát zázračně angažoval na první desku doposud nejsilnějšího hráče v historii KP I. IM Vojtěcha Pláta (2470) a Ořechov tak má šanci být černým koněm (nebo možná bělohlavým orlem) soutěže.

Ve Znojmě přivítali v prvním kole hlavního favorita Lokomotivu Brno C. Domácí se snažili, ale marná sláva, převaha Ela na všech šachovnicích vedla k očekávanému výsledku: TJ Znojmo - Lokomotiva Brno C 3 : 5.

Za Olejáři do Bystrce přijela také Lokokomotiva, ale s písmenkem D. Je o stovku ratingových bodů slabší než lokomotivní Céčko a tak i výsledek byl obrácený: Bystrc Oilers - Lokomotiva Brno D 5 : 3.

Druhého kola se dočkáme až za 3 týdny po přeborech Moravy a Slezska mládeže. Utkáním kola by měl být souboj prvních dvou nasazených Lokomotiva Brno C - Garde Lipovec. Hosté mají Lokomotivě co vracet! Na opačném pólu bude zajímavé, zda otloukánek z prvního kola Hodonín složí reparát v Tetčicích. Pokud chce myslet na záchranu v soutěži, měl by vyhrát...

2.kolo - 11.11.2012
ŠK Duras BVK Brno C - ŠK Lokomotiva Brno B
ŠK Lokomotiva Brno C - ŠK Garde Lipovec
ŠK Lokomotiva Brno D - TJ Znojmo
ŠK 64 Brno - ŠK Bystrc Oilers
Orel Ořechov - MKS Vyškov
SK Tetčice - ŠK Hodonín

Soubor ke stažení: [pdf]

přidal David Ciprys dne 21.10.2012 | sekce: Soutěže dospělých

Související dokumenty

vytvořeno název typ sekce
02.06.2013 Jm KP I. 2012/2013 - závěrečná zpráva ke stažení
02.06.2013 Příloha Závěrečné zprávy Jm KP I. 2012-2013 ke stažení
28.04.2013 Jm KP I 2012-2013, partie z 1.-11. kola ke stažení
23.04.2013 Jm KP I. - po nejdramatičtějším kole soutěže Loko C do ligy, Loko D a ŠK 64 do KP ke stažení
07.04.2013 Jm KP I. - šok na Durasu a v Hodoníně ke stažení
17.03.2013 Jm KP I. - Lipovec porazil Olejáře a otevřel dveře Lokálce ke stažení
24.02.2013 Jm KP I. - už je to tady! Bystrc prohrála se Znojmem ke stažení
10.02.2013 Jm KP I. - lokomotivní revanš ke stažení
27.01.2013 Jm KP I. - černý den Lokomotiv ke stažení
13.01.2013 Jm KP I. - Bystrc vede, Lipovec porazil Ořechov, ale klesl ke stažení
09.12.2012 Jm KP I. - Olejáři půlmistrem, Duras a Znojmo s výpraskem ke stažení
26.11.2012 Jm KP I. - ujeté Lokomotivy ke stažení
11.11.2012 Jm KP I. - Lipovec se revanšoval Lokomotivě ke stažení
21.10.2012 Jm KP I. - poslední dva celky odstartovaly vítězně ke stažení
16.06.2012 Rozpis soutěží družstev řízených JmŠS 2012-2013 ke stažení


Aktuální akce

» 

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009