Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis souboru ke stažení

Zemřel Jiří Šandera aneb život proti bariérám

"Vyrůstali jsme na jedné ulici. Vyrostl z něho temperamentní mladý muž. Opravil dům, založil rodinu a v sedmadvaceti přišla zákeřná nemoc - zápal mozkových blan. Od té doby i přes veškerou péči lékařů a rodiny zůstal ochrnutý na celé tělo. Nohama pohne jen natolik, aby mohl usednou do invalidního vozíku, který ovládá jen několika mírně pohyblivými prsty levé ruky. Když si chce zatelefonovat, někdo mu musí podržet telefon u ucha, když se chce napít, potřebuje někoho, kdo mu podrží sklenici u úst. Přesto na život nezanevřel a pomáhá svým spolubydlícím. Zvládne toho možná víc, než leckterý zdravý člověk..."

Vzpomínka od kamaráda z rodného Padochova u Oslavan vystihuje tragédii i hrdinství šachisty a skvělého člověka Jiřího Šandery, který podlehl své nemoci ve čtvrtek 20. září 2012 ve věku 69 let. Pohřeb se koná ve Zbýšově v úterý 25. září 2012 v 16 hodin. Parte najdete v příloze.

Lze vůbec slovy vyjádřit, kolik překážek musí překonat handicapovaný člověk, aby mohl skutečně žít a nejen živořit mezi čtyřmi stěnami? Jiří Šandera stál celý život v čele těch, kteří se nechtějí smířit s izolací a deprimujícím nicneděláním. Stal se mluvčím klientů Domova pro zdravotně postižené v Habrovanech, organizoval kulturní i sportovní vyžití, působil v Asociaci dystrofiků, pořádal psychorehabilitační a počítačové kurzy, zájezdy a samozřejmě šachové turnaje jenotlivců i soutěže družstev. Založil občanské sdružení Vozíčkáři ze zámku, aby mohl lépe shánět prostředky pro všestranný rozvoj klientů Domova umístěného v příjemném prostředí habrovanského zámku. Byl jedním z nejhlasitějších odpůrců plánovaného vystěhování handicapovaných klientů ze zámku a jeho přeměny na Domov důchodců. Jeho hlas byl o to silnější, oč více vzrostla prestiž jeho dlouholeté práce po udělení Ceny hejtmana Jihomoravského kraje.

Zdroj: Vyškovský deník

Tohoto ocenění jsme si všimli i na našem webu a vedení JmŠS navrhlo Jiřího Šanderu na Cenu Olgy Havlové pro ty handicapované občany, kteří přes svá vlastní omezení pomáhají jiným. Je těžké uvěřit, že jeho každodenní práce na počítači a čilá korespondence se odehrávala ústy pomocí náustku, kterým ovládal počítač i klávesnici.

Bariéry pro vozíčkáře nejsou jen na chodnících a v budovách, ale i v srdcích nás ostatních. Tváří v tvář lidem jako pan Šandera se člověk občas zastydí, když řekne "nemohu", "nezvládnu", "nestihnu" a přitom ví, že by měl říct "nechce se mi".

Osud a práce Jiřího Šandery může být celoživotní inspirací pro nás pro všechny.

Čest jeho památce!

Soubor ke stažení: [jpg]

přidal David Ciprys dne 22.09.2012 | sekce:


Aktuální akce

V dané kategorii nejsou žádné dokumenty.

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009