Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis souboru ke stažení

Skromný pokus o cyklovinařský open se podařil

"To nezvládneš, začni raději s něčím menším než s FIDE turnajem", radili kluboví spoluhráči z Tatranu Poštorná začínajícímu pořadateli Miroslavu Slavíkovi - nemáš sponzory ani pořádný hrací sál a navíc je pozdě, v nabitém létě ti nikdo nepřijede... "Lákat šachisty na šachovou dovolenou s cyklovýlety?? Ti si jedou buď zahrát šachy nebo na pořádnou dovolenou s rodinou, tam ti nikdo nepřijede...", mínil pořadatel donedávna velmi oblíbeného stočlenného openu z nedalekých Dubňan. Dlouho předlouho musel hlasitě argumentovat a rukama energicky šermovat nadšený pořadatel, než mu vlastní klub akci povolil.

Rozhodlo "uskrovnění" původně ambicióznějšího projektu do prostor sportovního areálu TJ Tatran Poštorná, které pořadatele nic nestálo a kde se navíc v chatkách

nebo v ubytovně s hygienou na chodbě, ale za lidové ceny 120-180Kč

mohou romantičtěji založení účastníci usídlit i se svými šlapacími dvoukolými miláčky. Někteří měli kolo v garáži, jiní v klubovně v přízemí pod hracím sálem

a ti nejúzkostlivější přímo na pokoji u postele. Po několika odhláškách a přihláškách na poslední chvíli doslova několik minut před začátkem zasedlo za šachovnice v pondělí 9. července v příjemně prosluněném (v úvodních horkých dnech až moc) a vzdušném sále 16 hráčů z Česka, Německa a Polska.

Německo zastupoval první nasazený hráč Andreas Teuber (2195). "Andy" (dole vlevo) žije na moravsko-rakouském pomezí a rozumí slušně česky.

Nejprominentnějším hostem však byl Jaroslav Hájek, pořadatel 50 ročníků mládežnických šachových Zaječic, což je rekord, který vydrží minimálně dalších 50 let.

Jardovi se po celý turnaj nedařilo, tajemství úspěchu svých soupeřů poodhalil po prohře se svým jmenovcem Oskarem Hájkem: "Co bys chtěl za výkon po několika desítkách kilometrů na bicyklu, dvou pivech a litru vína..." Najetých kilometrů a objevených kešek bylo mnohonásobně více než bodů. Nakonec právě Břeclav k dnešní velké vášni zaječické legendy nemálo přispěla. "Kde je ten cykloman, co mě naučil sbírat kešky...", byl jeden z prvních dotazů hledajících poštorenského Ludvíka Bálku, tatínka Aničky Bálkové.

Podobně ctěným hostem jako Jarda Hájek byl zakladatel slávy šachové Náměšti nad Oslavou Miroslav Horák (nahoře vlevo proti celkovému vítězi Petru Blahovi). Kdysi stál na opačné straně názorové barikády. Na hektické (i s přítomností černých šerifů) mimořádné konferenci tehdejšího Moravskoslezského šachového svazu před 12 lety v Porubě, která otočila kormidlem šachové politiky na Moravě o 180°, se na návrh zesnulého Vratislava Hory hlasovalo veřejně a po jménech. Každý delegát musel na výzvu předsedajího vstát a nahlas říct, zda volí kandidátku č.1 (stávající vedení směřující k úplné samostatnosti) nebo č.2 (opoziční tým usilující o maximální spolupráci s Českým šachovým svazem). Většina hlasujících odpovídala bez zaváhání, až na jediného. Nikdo nepochyboval, že delegát za okres Třebíč Miroslav Horák odpoví bez váhání "Kandidátka číslo 1!" Bylo však ticho. Téměř 100 párů očí se v těch několika sekundách naprostého ticha, které připadaly všem jako věčnost, obracely k delegátu hledícímu do země a viděly v jeho tváři výraz naprostého rozpolcení. Mezi loajalitou ke starému a důvěrou v nové, mezi nadějí na spolupráci a obavou z opětného odsunu Moravy na periferii dění. Nakonec se ozvalo jen ztěžka vyslovené "Zdržuji se hlasování". Překvapivě získaný kredit, jak už to v životě chodí, nebyl zdaleka splacen na 100%, proto si pořadatelé v Břeclavi, jednom z center tehdejšího opozičního triumvirátu Břeclav - Zlín - Olomouc návštěvu z Náměšti na svém malém turnaji náležitě cenili.

Z ostatních zmiňme alespoň Jozefa Wasika (nahoře vlevo), který při odjezdu s úsměvem sliboval, že příště určitě přiveze z Krakova mnohem více polských kamarádů. K dobré náladě všech ostatních (na snímku bojují Zdeněk Vojáček s Oskarem Hájkem)

určitě přispělo kvalitní moravské víno z Prušánek doplněné originální alkoholtesterem. Kdo neudrží vodováhu ve vodorovné poloze, aby rozhodčí na vlastní oči uviděl bublinku ve vymezeném chlívečku, nemá v hrací místnosti co dělat!

Ale pojďme konečně k celkovým výsledkům. První místo obsadil po bezkonkurenčním výkonu Petr Blaha ze Starého Města stoprocentním ziskem 7/7.

Výsledky turnaje najdete zde

Dlouholetý přední ligový hráč Starého Města stále umí a v Poštorné válel jako za mlada, i když kromě hlavní ceny bral už i cenu seniorskou.

 

Třetí místo a titul přeborníka okresu Břeclav vybojoval nejlepší domácí hráč Jan Bohuslav (nahoře vlevo), který prohrál jen jednou s celkovým vítězem - v koncovce střelce proti věži, kde stál králem v tom správném remízovém rohu, mu spadl praporek.

Překvapivě čtvrtý skončil předseda Okresního šachového svazu Břeclav Stanislav Jurák z Hustopečí (nahoře vlevo). Ačkoliv finanční cenový fond musel být v souladu s propozicemi zkrácen o více než třetinu, ačkoliv první dny bylo parněji v sále a poté zase deštivěji na cyklostezkách, ačkoliv se nepodařilo pořádně rozjet on-line přenosy, ačkoliv rozhodčí stáhli jednoho domácího hráče z databáze FIDE (kde ještě FELO nemá) bez jeho českého Ela a tudíž mírně ovlivnili dvojice v prvním kole, měl turnaj i díky výborné sestavě startovního pole skvělou šachovou atmosféru. Snad dobrý vklad pro příští ročník... Poděkování zaslouží především vstřícní rozhodčí Miroslav Slavík a David Michalík a také TJ Tatran Poštorná za poskytnutí prostor.

V příloze najdete všechny partie.

Soubor ke stažení: [pgn]

přidal David Ciprys dne 15.07.2012 | sekce: Turnaje


Aktuální akce

V dané kategorii nejsou žádné dokumenty.

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009