Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis souboru ke stažení

O zámeckém špýcharu, šachovém Turkovi a simultánce s Movsesjanem

Je libo vernisáž či dokonce otevření dominanty oddechové městské zóny formou simultánky s hráčem světové špičky? Málokdy se podařilo vrátit šachové hře v očích veřejnosti i samotných šachistů punc výjimečnosti a starobylé noblesy jako při Dnu otevřených dveří v Zámecké sýpce v Blansku minulou sobotu.

Podobných rozlehlých několikapodlažních objektů starých často více než dvě století jsou u nás mraky a většinou chátrají pro nedostatek pěněz v obecních pokladnách a absenci představ o jejich využití. Pokud se pak najde nadšený investor jako Vlastimil Chládek

a spojí se s podobně naladěným architektem Martinem Habinou,

Zdroj: stránky Ateliéru Habina

propojí se odkaz minulosti s potřebami dneška v jedinečný celek krášlící město, sloužící lidem a dokonce v našem případě oslavující královskou hru.

Z posezení před sýpkou příjemného dospělým

i dětem

se vydejme přízemním pivním restaurantem do sálu ve druhém podlaží, kde právě Vlastimil Chládek společně s blanenským místostarostou děkuje všem, kteří se o rekonstrukci zasloužili a vítá úřadujícího týmového mistra světa Sergeje Movsesjana.

Než uvítací řeči dozní, podívejme trochu dál do nitra sýpky. Ve třetím podlaží a v podkroví najdeme stylové ubytování

a rozhodně nám neunikne, že ke stylu majitele patří i královna všech her. Tak trochu ji symbolizují už dva rytíři, z nichž jeden je mistrem polí válečných, druhý polí šachových

a naplno si její přítomnost uvědomíme před kresbami velmistrů, s nimiž Vlastimil Chládek osobně zkřížil zbraně v simultánkách.

Jan Kalendovský není na horním snímku náhodou, protože pro blog Vlastimila Chládka zpracoval materiál o proslulém šachovém Turkovi, který přesně v době, kdy vznikalo nejvíce takových sýpek, špýcharů či špejcharů, oslnil svět včetně nejmocnějšího muže tehdejší doby císaře Napoleona.

Právě šachový Turek ztvárněný moderními výrazovými prostředky je jednou vizuálních dominant celého objektu.

Jan Kalendovský v příloze tohoto článku zpracoval simultánkové dění nejen ve slovech, ale i v partiích a diagramech. My se však vraťme do hlavního sálu v prvním patře. Zatímco pan architekt Habina něco maluje dalšímu vděčnému vizuálnímu objektu - šéfovi Pražské šachové společnosti Pavlu Matochovi,

Sergej Movsesjan krouží kolem stolů

většinu soupeřů přehrává lehce,

ale i on se musí občas zastavit a zamyslet,

ještě více se zamyslet,

urputně se zamyslet.

Dva šťastlivci, kteří i přes podobně usilovné velmistrovské soustředění Segeje porazili, se jmenují Roman Flašar a Petr Komprda. Originální záznam vedený moderátorem Petrem Piskem vypadá takto.

Šachová setkání se Sergejem jsou vždy zážitkem - excelentní výkon a žádné manýry. Naopak pro každého najde vlídné a povzbudivé slovo,

s každým rád podiskutuje o partii,

ochotně vyslechne cizí mínění a místo nesouhlasu raději jen krčí rameny.

Posledním mohykánem, který po tříapůlhodinové partii vyvzdoroval remízu, byl známý pořadatel boskovických turnajů Pavel Hubený.

A na závěr malé vnadidlo k otevření přílohy. V partii s Martinem Handlem se Sergejovi povedl pěkný matový závěr.

45. Vf3  Jd5  46. Vf7+ a černý se vzdal. Dvoutahový mat už určitě najdete sami.

Krásné a výstižné fotografie v tomto článku pořídili Břetislav Eichler a Michal Nečas. První umístil půl tisícovky snímků do fotogalerie Lokomotivy Brno, druhý dvě stovky na server Ulož to.

Otevřte si přílohu Jana Kalendovského!

Soubor ke stažení: [pdf]

přidal David Ciprys dne 05.07.2012 | sekce: Zajímavosti


Aktuální akce

» 

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009