Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis souboru ke stažení

Červnová Třetí sobota a pocta šachové babičce

Červnový díl brněnského seriálu rapid turnajů, kterému je vyhrazena v každém měsíci třetí sobota a jmenuje se Třetí sobota přilákal dva mezinárodní mistry a několik "obyčejných" mistrů a mistříčků, celkem 43 hráčů.

Nesmlouvavý rozhodčí Miroslav Hurta, nezřídka zle setřený Janem Kalendovským na těchto stránkách (naposledy před týdnem na turnaji v Hustopečích) za lpění na časovém plánu, je tentokrát vzpomínán s láskou, protože kompjůtr rozhodčího-juniora Ondry Zámečníka nalosoval úvodní kolo až na třetí pokus s jistým časovým odstupem.

Ovšem i pan Hurta řešil v sobotu nemalé problémy. Dílem byla na vině nedostatečná klimatizace (zlatý chladivý suterén na Lokomotivě) v areálu University Palackého v Olomouci - dějišti finálového turnaje MČR družstev mladších žáků, dílem malý cizinec registrovaný až v první den soutěže telefonem se svazovou sekretářkou (toho času na dovolené) v týmu Pandy Rychnov, o němž se účastníci, rozhodčí a do dneška ani členové Registrační komise neshodli, jestli startoval v MČR načerno nebo nabílo. Tuto krátkou odbočku ze Třetí soboty si můžete maličko rozšířit na stránce Olomouckého kraje, ve fotogalerii Frýdku-Místku a také na stránce jihomoravského účastníka Kuřimi.

Vraťme se však ke Třetí sobotě. Podle hesla protřelých bojovníků, jejichž ambice sahají vysoko, ale nechtějí hned ze začátku dostat výprask s nažhavenými mistry, "první kolo švýcaru se má remízovat", rozdělil se Jan Kalendovský o bod s paní Zamarskou. Kterak se příjemná a usměvavá paní (fotka je z minulého týdne v Hustopečích)

seznámila se "staříkem s ježkem"  si už přečtete sami v příloze. Dozvíte se také, že Jan Kalendovský své smířlivosti vzápětí zalitoval. Prohrál totiž se studentíkem Oskarem Hájkem, který se hned běžel se slavnou výhrou pochlubit mamince nebo se mu jako alergikovi udělalo z horka nevolno, v každém případě už do dalšího kola už nenastoupil a náš zpravodaj zůstal s mizerným ziskem 0,5/2 a vyhlídkou na ještě mizernější výsledný buchholz. Toje pech!

Nakonec to s celkovým výsledkem nebylo tak hrozné, pořadí najdete v příloze, jinde na webu zatím zveřejněno nebylo.

Tím ale článek Jana Kalendovského nekončí, spíše teprve začíná. Známý km Dominik Parák totiž upozornil na květnové úmrtí své téměř devadesátileté babičky Marie Barošové, která byla svého času první dámou ženského šachu na Vsetínsku. Finále mistrovství Československa hrála celkem osmkrát a v Trenčíně 1965 dokonce brala bramborovou medaili za 4. místo.

Žasli byste, kolik toho takový pracovitý a zkušený archivář o dnes už zapomenuté šachistce odhalí. Ale pořád je co objevovat. Málokdy se najde fotografie i s kompletním popiskem jako tato novinová,

častěji je pod fotkou více otazníků než jmen. Nepoznáte něko dalšího na snímku z přeboru republiky v Lounech 1968?

Louny 1968. Zleva: ?, ?,?, Eretová, ?, Vokřálová, Davidová, Musilová, Chalupová, Barošová, Špičáková, ?, ?, Malypetrová, ?, Nichtburgerová, ?, Suchá, ?, Šajtar, Podgorný

Na závěr si dejme ještě fotku z posledního finále paní Barošové v Havířově 1979. Sedí vedle hlavního rozhodčího.

Otevřte si přílohu!

Soubor ke stažení: [pdf]

přidal David Ciprys dne 20.06.2012 | sekce: Turnaje


Aktuální akce

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009