Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis souboru ke stažení

Amos Pokorný v roce 1912

Legionářská bitva v Hustopečích měla odezvu na stránkách České obce legionářské i v Břeclavském deníku a šachistům snad přinesla větší povědomí o brněnském rodákovi a jednom z nejpamětihodnějších mužů českého šachu v první polovině dvacátého století Amosu Pokorném.

Díky archivářské profesionalitě Jana Kalendovského si můžeme v příloze projít krok za krokem jeden rok nabitý šachovými událostmi, který dvaadvacetiletý čerstvý mistr ÚJČŠ (a také už tehdá vrcholný činovník ÚJČŠ), jinak student pražských práv Amos Pokorný, prožil přesně před 100 lety ve Vratislavi, v Píšťanech, Mladé Boleslavi, v Brně, v Praze i jinde.

V květnu 1912 najdeme Amose Pokorného na slavném turnaji v "Uherských Píšťanech" - na fotce ho hledejte schovaného mezi hráči 3 a 4, Molnárem a Yatesem.

Mistr Pokorný tu totiž nebyl jako hráč, ale jako mistrný dopisovatel Národních listů, Národní politiky, Samostatnosti, Času, Práva lidu, Lidových novin a Českého denníku. Jak vidno, před sto lety bylo novin zajímajících se o šach podstatně více...

Bylo nejen o čem psát, ale i vyprávět, což se v dnešní uspěchané době už také málokdy zdaří: "Jour-fix „Spolku českých šachistů“ dne 26. června měl velmi zdařilý průběh ... po té p. A. Pokorný promluvil poutavým způsobem o turnaji v Píšťanech a ukázal některé partie na nástěnné šachovnici. Následovalo řešení o závod..."

Nedávno Jan Kalendovský "vyguglil" záznam o drobné knížečce od G. P. (pseudonym Gustav Písecký známého brněnského esperantisty a šachového autora Oldřicha Franzla, spolupracovníka prof. Lendla v šachovém oddělení Pedagogické knihovny) a titulem Amos Pokorný: Počátky šachové kariéry prvého moravského mistra, Vydavatel s.n., 1959, Počet stran: 78. Pokud někdo o knize víte, ozvěte se na adresu jankalend@volny.cz!

V červenci Amos Pokorný jen těsně přišel o vítězství v hlavním turnaji a tím i o titul mistra německého Schachbundu na XIII. kongresu ve Vratislavi.

V září najdeme Amose Pokorného na mimořádném sjezdu ÚJČŠ v Mladé Boleslavi. Všimněně si, jaký úspěch, zcela neporovnatelný s dneškem, tedá mívaly simultánky: "Na nedělní odpoledne byla stanovena simultanní produkce českého championa mistra Oldřicha Důrasa. Úspěch byl ve všech směrech dokonalý, návštěva i počet účastníků simultánky rekordní a výkon Důrasův skvělý ... přihlíželo přes 200 osob." Hrálo se na 46 šachovnicích.

Zajímavý může být i údaj o časovém rozvržení tehdejších akcí, které si jistě spočítáte sami z referátu o říjnové simultánce Znosko-Borovského: "Teprve ve 3 h. v noci byla skončena poslední partie, takže produkce trvala více než 6 hodin..."

Výlet do českého šachového království přesně před 100 lety zakončíme matchem o championa Moravy s Brachem a Pernou a championátem ŠK Dobruský v Praze. Docela nabitý šachový program pro dvaadvacetiletého studenta, co říkáte?

Mimochodem za čest hrát v elegantní herně s bohatým materiálem a velkou knihovnou se tehdá platilo 6 korun. bylo to moc či málo? Tehdejší cenové relace jsou vzhledem k odlišné dostupnosti zboží a jinému životnímu stylu obtížně porovnatelné, ale za 6 korun mohl člověk pořídit namísto členského příspěvku např. dvě až tři husy, tři až čtyři plata po 30 vejcích nebo 20 až 25 bochníků chleba. Velmi orientačně tak můžeme tehdejší příspěvek přepočítat na nějakých 400-600Kč, což se od dneška zase tak neliší.

A abychom v šachovém článku nezůstali úplně bez šachů, ukažme si jeden pěkný mat z roku 1912, byť Amos Pokorný nebyl jeho autorem, ale obětí. V partii zmíněného championátu SK Dobruský 3. prosince 1912 udělal mistr Pokorný černými poslední chybku 39. ... d4?,

 

po níž už bílý Karel Opočenský nemohl minout krásnou cestu k vítězství: 40. Vxe6  Dxe6  41. Vxf7! a černý se vzdal, protože maty na poslední řadě nepokryje.

Otevřte si přílohu a přečtěte si vše sami. Stojí to za to! 

Soubor ke stažení: [pdf]

přidal David Ciprys dne 18.03.2012 | sekce: Zajímavosti


Aktuální akce

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009