Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis souboru ke stažení

1. liga východ - Po první ztrátě Třince střídání na čele, Duras po další výhře atakuje 3. místo

1. liga východ má za sebou již 7. kolo a po jejím odehrání lze rozdělit tabulku na tři části, které již reálně odrážejí poměr sil v této soutěži. V té první jsou stále suverénně kralující Třinec a Grygov B, kteří si pouze prohodili pozice po premiérové třinecké ztrátě za remízu s Polabinami B. Druhou, středovou část, tvoří týmy Polabin B, Karviné, Durasu, Litovle B a Orlové, kteří prozatím nasbírali minimálně 10 bodů. A třetí část, záchranářskou, tvoří týmy Zlína B, Starého Města, Gordicu, Kroměříže a Labortechu Ostrava B, kteří jsou vměstnáni do jediného bodu, avšak s již 4-bodovou, resp. 5-bodovou ztrátou na sedmou Orlovou. Hrála se také předehrávka 9. kola, ve které Karviná podlehla rezervě Polabin poměrem 3 : 5, takže si na úplné tabulkové vyrovnání ještě dvě kola počkáme.

\"\"

Jak jsem již minule avizoval, soubojem Davida s Goliášem měl být duel A64 Grygov B - Slavia Kroměříž. Že nakonec podle konečného výsledku byl je jedna věc, podle sestav však nemuselo být vše tak jasné. Domácímu týmu totiž chyběli hned 4 hráči základní sestavy (IM Kaňovský, IM Biolek ml., IM Luch, FM Malinovský), a tak byly rozdíly prakticky na všech šachovnicích nevelké. Vedení v zápase se ujali hosté, když se na 1. šachovnici IM Jaroslavu Burešovi trochu nepovedla příprava a GM Robert Cvek toho náležitě využil. Pak se však kormidlo zápasu otočilo o 180 stupňů, když přesně podle hesla "první vyhrání z kapsy vyhání", vyhráli Grygovští čtyři partie v řadě (IM Sluka, Zatloukal, Hrabal, Sochor) a prakticky rozhodli o svém vítězství. Více o tomto zápase se pak můžete dočíst v grygovské reportáži na stránkách Olomouckého šachového svazu, kde se to plameny jenom hemží. A64 Grygov B - Slavia Kroměříž 6 : 2.

Labortech Ostrava B bojoval o lepší zítřky s rezervou extraligové Litovle a jako obvykle se nemohl spolehnout na výpomoc své jedničky GM Artura Jakubiece. Chyběla tentokrát i jeho žena Edyta, a tak byli Hanáci, i bez obou polských IM, mírným favoritem. Že se zápasy obvykle rozhodují na zadních šachovnicích, je již okřídlené pravidlo a bezezbytku to platilo i zde. Domácí Labortech totiž uhrál ve druhé polovině sestavy pouhou půlku, což v součtu s vyrovnanou první částí znamenalo poměrně jasnou porážku. Ostravané jsou tak stále přikováni ke dnu (byť s minimální ztrátou na záchranu) jako Prométheus ke skále a pokud chtějí účinkovat v 1. lize i příští sezónu, bude zřejmě muset konečně nastoupit jejich lídr GM Jakubiec. Labortech Ostrava B - Tatran Litovel B 2,5 : 5,5.

Staré Město cestovalo do Orlové, kde na ně již čekal silný kompletní domácí výběr. Naděje Staroměstských ještě ponížily hráčské ztráty IM Pavla Zpěváka a Jaroslava Buráně, což je při jejich kvalitativně úzkém kádru vždy trochu problém. Favorizovaná Orlová také neponechala nic náhodě a o svém vítězství prakticky rozhodla drtivým skóre 4,5 : 0,5 na prvních pěti šachovnicich. Čestným úspěchem hostí byla výhra FM Fery Vrány (nad Terezou Olšarovou), který má rovněž výbornou prozatímní bilanci 3,5/4. Pohříchu je však jediným, kdo má v v tomto týmu min. 50%. Právě tento fakt je hlavním důvodem, doufejme momentálního, staroměstského úpadku. Slavia Orlová - Staré Město 6 : 2.

Soubojem prvního z třetím byl zápas TŽ Třinec - 2222 Polabiny B. V kvalitním domácím kádru si odbyl premiéru polský GM Alexander Mista, avšak jeho oponent, kapitán mužské reprezentace IM Michal Konopka, jeho náporu odolal a uhrál cennou půlku. A jakoby tato partie předznamenala vývoj v celém zápase, ve kterém byli sice domácí ratingovým favoritem na všech šachovnicích, nebylo jim to však nic platné. Hosté z Pardubic totiž po statečném boji nakonec nečekaně uzmuli favorizovanému Třinci bod, což je pro oceláře první letošní ztráta, která navíc znamená přepuštění prvního místa v tabulce jeho největšímu konkurentu z Grygova. Polabiny si i přes čtvrtou (!) letošní remízu udržely 3. místo, k němuž mu vydatně pomáhá ve skvělé formě hrající Josef Kourek, jenž prozatím nasbíral úctyhodných 6/7. TŽ Třinec - 2222 Polabiny B 4 : 4.

Brněnský Duras přivítal jihlavský Gordic, který potřebuje body jako sůl. Tomu také odpovídala letos poprvé nastoupivší sestava 1-8, zahanbit se však nenechal ani Duras, v jehož dresu se letos poprvé představil GM Tomáš Polák.

\"\"

Ratingově naprosto vyrovnaný zápas také dlouho připomínal spíše taktickou bitvu, v níž nikdo nechtěl zbytečně riskovat. Trochu překvapivé to bylo v úvodní skončené partii Karásek - Karel Kratochvíl, kde bílými hrající dosud nejúspěšnější hráč hostí (5/6), souhlasil poměrně záhy s remízou. Poté skončily nerozhodně po vyrovnaném boji i partie Nepomucký - Sedláček, Skácelík - Píza, IM Vyskočil - FM Havlík a těsně před kontrolou také duel na první desce GM Polák - GM Hába. Ve zbylých třech partiích stál Gordic na výhru v partii Z. Hába - Blahynka, výrazně v jeho neprospěch se však již nakláněly partie WGM Kulovaná - IM Rojíček a FM Josef Kratochvíl - Ševčík, kde hrál Duras černými. Časovky poté potvrdily naděje Durasu na 2. a 4. šachovnici, zato hostující Zdeněk Hába trestuhodně zahodil vyhranou pozici s benjamínkem Durasu Martinem Blahynkou a po kontrole to již na víc než remízu nebylo. Duras se tedy již po druhém vítězství v řadě sune tabulkou vzhůru a útok na bronzovou příčku je tak příjemnou změnou proti hektickému závěru loňského ročníku. To Gordic bude muset zmobilizovat všechny síly k uhrání ještě nejméně 6 bodů, aby odvrátil momentálně červené údaje v tabulce. Duras Brno - ŠK Gordic 5 : 3.

\"\"

Šachový klub Karviná nastoupil doma proti Zlínu B, který po úspěšném startu, kdy nasbíral ve třech zápasech 6 bodů, prožívá nyní větší krizi. Tu se pokusili obuvníci zlomit na severu Moravy, kde se jim historicky zatím spíše dařilo a ani v tomto zápase nebyly jejich šance menší. Podle tradičně expresní zlínské reportáže však výsledek značně ovlivnila především partie Krčál - Zwardoň na 4. šachovnici, kde hostující hráč nedotáhl vyhranou partii ke konci a v závěru dokonce spadnul na čas. Tím se zmíněná krize bohužel protáhla již na 4 zápasy, a tak Zlínu nezbývá než bojovat dále, třeba již v příštím existenčním duelu s Kroměříží. Pro porovnání udávám i karvinský pohled jako dvojitou šanci, kde uzříte komentář k oběma víkendovým karvinským zápasům. Šachový klub Karviná - Zlín B 5 : 3.

Je tedy za námi 7. kolo, jehož výsledky a ostatní statistiky můžete tradičně zhlédnout ze svazové databáze nebo stránek chess-results. Před závěrečnými boji je možné konstatovat, že na postupové rozuzlení si podobně jako v předchozích dvou ročnících počkáme do 10. kola, kdy se v přímém souboji utkají A64 Grygov B - TŽ Třinec. O záchranu si to pak mezi sebou zřejmě rozdají družstva na 8. - 12. místě a zbytek týmů by měl i v neklidném 3-bodovém systému hrát klidný střed. Jestli se tyto prognózy budou naplňovat, se možná přesvědčíme již v následujícím 8. kole, v němž se 12.2.2012 utkají:

Slavia Kroměříž - Zlín B
ŠK Gordic - Šachový klub Karviná
2222 Polabiny B - Duras Brno
Staré Město - TŽ Třinec
Tatran Litovel B - Slavia Orlová
A64 Grygov B - Labortech Ostrava B


 

Soubor ke stažení: [pdf]

přidal Neklan Vyskočil dne 30.01.2012 | sekce: Soutěže dospělých

Související dokumenty

vytvořeno název typ sekce
02.04.2012 1. liga východ - Třinec extraligový, dolů Staré Město, Zlín B a Labortech Ostrava B, Duras šestý ke stažení
18.03.2012 1. liga východ - Třinec poráží Grygov B a je krůček od extraligy, prvním sestupujícím Staré Město ke stažení
26.02.2012 1. liga východ - nahoře klid před bouří, dole více jasno, Duras šťastně vítězí nad Starým Městem ke stažení
13.02.2012 1. liga východ - Čelo beze změny, na konci s jednou změnou, Duras ztratil výhru v Pardubicích ke stažení
30.01.2012 1. liga východ - Po první ztrátě Třince střídání na čele, Duras po další výhře atakuje 3. místo ke stažení
15.01.2012 1. liga východ - na špici vše při starém, Duras poráží Zlín B a je již čtvrtý ke stažení
11.12.2011 1. liga východ - Třinec a Grygov B jako utržené vagóny, ostatní o záchranu ke stažení
27.11.2011 1. liga východ - Třinec samostatně v čele, Duras neuspěl v Kroměříži ke stažení
15.11.2011 1. liga východ - Třinec s Grygovem B stále kralují ke stažení
23.10.2011 1. liga východ - vyrovnané druhé dějství, Duras poráží silnou Orlovou ke stažení
03.10.2011 1. liga východ - favorité na úvod nezaváhali, Duras veze z Ostravy pouze bod ke stažení


Aktuální akce

V dané kategorii nejsou žádné dokumenty.

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009