Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis souboru ke stažení

2. liga E + D - Hustopeče ze hry o postup, první ztráta Třebíče

Letí to letí, někteří ještě žijí předstartovními prognózami, ale na jíné už dolehla tvrdá realita - právě dnes jsme vstoupili do druhé poloviny soutěže! Tvrdou realitou pro druhý nasazený tým II ligy E HPM TEC Hustopeče je definitivní konec postupových nadějí po domácí porážce od nováčka soutěže Podlužanu Prušánky.

Přitom domácí povolali tu nejlepší sestavu, ale... Utkání s příchutí derby - s výjimkou krajánků si ostatní hráči tykají, často už desítky let, přineslo domácím zklamání na 2. šachovnici (FM Lukáš Kuchynka - Josef Mayer 0 : 1) a hlavně na posledních třech deskách (0 : 3). Přes drtivou ratingovou převahu domácích na všech šachovnicích, většinou 100-200 Elo bodů, na první šachovnici dokonce 280 bodů, zněl konečný výsledek 2½ : 5½!

Naopak důležitý krok směrem k I. lize udělalo vedoucí Staré Město B, které přehrálo třetí Slavii Kroměříž B 4½ : 3½. A-družstva obou klubů se potácejí u dna první ligy. Po tomto zápase je zřejmé, že pomoc od svého Béčka mohou čekat jen ve Starém Městě. O tom, že ani jedno z družstev klíčový zápas nepodcenilo, si přečtěte v tradičně obsáhlém a fotografiemi i diagramy doplněném článku na webu Starého Města nadepsaném hezky "po našem"  Šlapem co to de.

Pohled do klubovny, přesněji do "Šachového sálu" (což jak vidíme, není žádná nadsázka) Šachového klubu Staré Město. Zdroj: stránky ŠK Staré Město

Starému Městu B reálně zbývá už jen jediný konkurent, ale zato velmi zdatný - první nasazený tým Lokomotiva Brno B. Lokálka už zase v plné síle i se svým uzdraveným lídrem IM Aloisem Lančem přehrála Boršice bez problémů 5½ : 2½. Hosté na svém webu realisticky přiznali, že na Lokomotivu tentokrát nestačili.

I na opačném konci tabulky se hrálo prestižní utkání o "první místo z druhé strany" Hošťálková - Zlín C. V bojovném utkání s jedinou remízou, kde téměř všichni hráči z obou družstev drželi bílé figury (6 : 1) rozhodla právě ta jediná domácí porážka bílými o těsné prohře Hošťálkové 3½ : 4½. Podle komentáře hostujícího kapitána na zlínském webu vedli hosté už 3 : 0 a vyhráli těsně, ale s přehledem.

Hošťálková tak opět klesla na poslední místo, ale ani Zlín si moc nepomohl - je na sestupové desáté příčce. Mezi ně se zaklínil Spartak Adamov po domácí porážce se Starým Městem C 3 : 5. Hosté poprvé postavili svou jarní posilu a nového lídra FM Františka Vránu a ten splnil úkol a zdolal přemožitele GM Plachetky z minulého kola Jiřího Sekaninu.

V posledním utkání se rozešli smírně 4 : 4 hráči Veselí nad Moravou a Sokola Šumperk. Hosté bodovali vpředu, domácí vzadu. Oba týmy potřebují body jako sůl, remíza je určitě nepotěšila, ale hlavní je, že hosté z podhůří Jeseníků na jižní Moravu (více než 150km) po nočním sněžení a na ranním náledí dorazili včas a šťastně se vrátili zpět. Reportáž na stránkách Veselí nad Moravou píše o "neskutečně napínavém boji", v němž mohla vyhrát obě družstva, čemuž dáte za pravdu, pokud si reportáž přečtete.

Pohled do veselské Orlovny od první šachovnice. Vpravo vzadu zápas KP II Veselí B - Poštorná B. Zdroj: stránky TJ ŠK Veselí nad Moravou

Ve II. lize D byl magnetem souboj druhého s prvním - TJ Chrudim s Caissa Rhea Třebíč A. Ratingová převaha byla kromě poslední šachovnice na straně hostí, ale celkový výsledek zněl 4 : 4. Ovšem Chrudimští jsou týmem bez slabin se zkušenostmi z I. ligy. V zápase nepostavili jediného hosta (ani žádného v základní sestavě nemají), což je v ligových soubojích celkem unikum.

První deska zápasu TJ Chrudim - ŠK Caissa RHEA Třebíč Zdeněk Pokorný vers. IM Vojtěch Plát. Zdroj: stránky Šachového klubu Caissa Třebíč

V článku IM Neklana Vyskočila na třebíčských stránkách opět najdete záplavu diagramů k poučení i pobavení. Na jeden z těch druhých se můžeme podívat. Třebíčský Milan Smištík hrající s černými figurami nezaregistroval v časové tísni jedovatost v napadení své věže tahem 32. Df4

a zahrál tah "blíže u hodin" 32. ... Dd7?? Po připraveném úderu 33. Sf8+! už komando bílých těžkých figur chrudimského Roberta Hlaváčka nikdo nezastaví. 33. ... Kxf8  34. Dxh6+  Kg8 35. Vxg6+ a mat příštím tahem.

Třetí místo si upevnil další nedávno prvoligový tým z Rychnova nad Kněžnou. Podle očekávání nedal šanci Lokomotivě Brno po výsledku 6½ : 1½. Jedinou prohru utrpěl skvělý hledač talentů a otec rychnovského šachového zázraku Jirka Daniel s nejmladším talentem hostí Lukášem Sikorou.  Na rychnovském webu však mohl oprávněně článek nadepsat "Lokomotiva Brno snadným soustem". S tím víceméně souhlasí i hosté, kteří ocenili umění soupeře a odhadli své reálné šance v zápase v rozmezí od 1½ : 6½ (tak nakonec zápas skončil) do 3 : 5.

Ani další pořadí se neměnilo. Čtvrtý Hradec Králové B těsně přehrál Vysoké Mýto 4½ : 3½ přes porážku domácího lídra IM Jiřího Nuna s Marianem Sabolem. Podle serveru 63+1 však měli domácí na mále...

Klíčová partie na první šachovnici IM Jiří Nun - FM Marian Sabol. Zdroj: 63+1 Svět šachu

Páté místo obhájil Duras Brno B výhrou na půdě Třebíče B 5½ : 2½. Důležitý bod hostí udělala na 3. šachovnici jejich nová jarní posila - devatenáctiletá ruská WIM Elena Semenova (my starší, školní ruštinou odkojení bychom ji česky pojmenovali spíše Jelena Semjonová ). Třebíčský článek celkem případně vyzývá "nepropadejme panice", protože vzhledem k zřejmě definitivní ztrátě naději Třebíče C na postup z krajského přeboru, nezbývá Béčku než dát do boje všechno. Představa tří družstev hrajících v jednom termínu (I. liga + 2x KP) musí být pro třebíčské noční můrou.

Postavení ve středu tabulky udržely i Polabiny C. V těžkém derby s AKISem, kde rozhodně nebyly favoritem, rozhodly o těsném vítězství výhrami na prvních dvou šachovnicích (Eduard Prandstetter - Michal Novotný 0 - 1, Jiří Pačovský - Petr Čižinský 0 - 1). Celkově AKIS Pardubice - Polabiny C 3½ : 4½. O naději Polabin, že po tomto klíčovém vítězství už by mohli ligu udržet, se dočtete na jejich webu.

Očekávanou výhrou nad beznadějně posledními Zaječicemi 6 : 2 (Zaječice zaslouží pochvalu alespoň za to, že při své extrémně úzké soupisce jezdí na zápasy v plném počtu) poskočilo na 7. místo Ústí nad Orlicí a zvýšilo tak pravděpodobnost, že si ligové zprávy na jeho skvělém webu přečteme i v příštích sezónách. Nakonec sami domácí v reportáži nazvané "Kdo čekal body, nebyl zklamán" píší "Zápas měl i příjemnou společenskou část, s dobrými zprávami přijelo céčko a pak i béčko, bylo co sdělovat, hodnotit, plánovat … Oddíl šlape". Jen tak dál...

A na závěr se podívejme na dvojice příštího kola 5. února:

II. liga E
ŠK Staré Město C - ŠK HPM TEC Hustopeče
SK Boršice - Spartak Adamov
T.J. Sokol Šumperk - ŠK Lokomotiva Brno B
ŠK Zlín C - TJ ŠK Veselí nad Moravou
Slavia Kroměříž B - TJ Sokol Hošťálková
TJ Podlužan Prušánky - ŠK Staré Město B

II. liga D
ŠK Vysoké Mýto - Šachový klub Ústí nad Orlicí
ŠK Caissa RHEA Třebíč A - TJ Slavia Hradec Králové B
2222 ŠK Polabiny C - TJ ŠO Chrudim
ŠK Duras BVK Brno - AKIS Pardubice
ŠK Lokomotiva Brno A - ŠK Caissa COLAIR Třebíč B
Sokol Zaječice - Panda Veolia ARTCO Rychnov nad Kněžnou

V příloze najdete zpravodaj skupiny E, na výsledky skupiny D se podívejte zde. Odkazy na klubové reportáže budeme průběžně doplňovat.

Soubor ke stažení: [doc]

přidal David Ciprys dne 22.01.2012 | sekce: Soutěže dospělých

Související dokumenty

vytvořeno název typ sekce
23.04.2012 2. liga E + D - v I. lize Staré Město, v propadlišti Boršice ke stažení
25.03.2012 2. liga E + D - Caissa Třebíč do I. ligy ke stažení
05.03.2012 2. liga E + D - 9. kolo nic nevyřešilo ke stažení
19.02.2012 2. liga E + D - nahoře jasněji než dole ke stažení
05.02.2012 2. liga E + D - kolo plné debaklů, senzace v Zaječicích ke stažení
22.01.2012 2. liga E + D - Hustopeče ze hry o postup, první ztráta Třebíče ke stažení
08.01.2012 2. liga E + D - otloukánci útočí ke stažení
05.12.2011 2. liga E + D - první body otloukánků ke stažení
20.11.2011 2. liga E + D - trhák kola s Hustopečemi Lokálka projela ke stažení
06.11.2011 2. liga E + D - druhý debakl Hošťálkové ke stažení
09.10.2011 2. liga E + D - Lokomotiva rekordně, Hustopeče padly ke stažení
07.10.2011 2. liga E + D - jižní Morava favoritem na postup i sestup ke stažení


Aktuální akce

V dané kategorii nejsou žádné dokumenty.

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009