Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis souboru ke stažení

Jm KP I. - přesuny na konci tabulky

Určitě se často nestává, aby vyhrály poslední čtyři týmy tabulky. Ve třetím kole jihomoravského KP I se tak tabulka srovnala do vyrovnaného šiku tří a čtyřbodových týmů (10 družstev) - z řady vybočují jen druhý Lipovec (6 bodů) a první Kuřim (9 bodů).

Utkání dvou prvních nasazených týmů se dnes hrálo v Lipovci. Domácí hrající většinou v základní sestavě se museli obejít bez IM Pavla Davida, naopak hosté nasadili prvních 6 hráčů soupisky, což je u nich věc nebývalá.

Domácí Luboš Ševčík zápas stručně okomentoval takto: "Napínavý zápas, kde o vítězství domácího týmu 4,5 : 3,5 definitivně rozhodl po pěti hodinách hry svojí remízou kapitán Petr Pisk.

Před začátkem zápasu vyšlo nad hrací místností listopadové sluníčko. Byl otazník, pro koho budou jeho paprsky po zápase hřejivější. Nakonec byli šťastnější domácí šachisté."

Podobně vyrovnané bylo utkání pátého a čtvrtého nasazeného týmu ŠK 64 Brno a Bystrc Oilers. Tradičně pevný výkon (5 remíz) tentokrát domácím nestačil. Po prohrách Petra Sedláčka s Lubomírem Riškou a Martina Čápa s Janem Píše a jediné výhře Jana Masaříka s Jiřím Hrdinou podlehli hostujícím Olejářům 3,5 : 4,5. No, hostujícím... ŠK 64 letos musí hrát na Lokomotivě, kde je polovina hostujícího týmu doma, takže výhoda domácího prostředí byla v tomto zápase velmi relativním pojmem.

Stejný výsledek 3,5 : 4,5 musely překousnout ještě další dva domácí týmy. Prohra Moravské Slavie 3,5 : 4,5 s rozjetým a disciplinovaně nastupujícím družstvem Kuřimi není překvapením (stručně si o zápase přečtěte na kuřimském webu), ale stejná porážka Orlů z Ořechova s Lokomotivou Brno D je pěkně hořkou pilulkou. Nejen proto, že po posledním Tišnovu Ořechov pustil doma body i předposlednímu nasazenému družstvu, ale zejména pro lehkou předzápasovou mailovou a telefonickou přestřelku.

Hostům totiž odjíždělo několik hráčů na juniorské Polofinále do Přibyslavi, ale s žádostí o odklad zápasu se ozvali až na konci října. Domácí pozdní žádost (má se podat na losovací schůzi nebo 2 měsíce před termínem zápasu) odmítli a ještě několik dní před zápasem hostující kapitán vyzvídal, na kolik by klubovou kasu přišla případná kontumace, kdyby se tým nepodařilo poskládat. Nakonec však Lokálka do Ořechova dorazila zcela překvapivě v osmi včetně dvou hráčů, kteří po zápase plynule pokračovali k další partii do Přibyslavi. A nejen to! Domácím Orlům stejně jako při první prohře s Tišnovem vybouchla rodinná dvojice Uhmann & Uhmann a přes výraznou ratingovou převahu odešli nečekaně od lokomotivních mládežníků poraženi 3,5 : 4,5. Souhrn hostujícího kapitána, z něhož je cítit celkem pochopitelné zadostiučinění, si přečtěte zde.

Dařilo se i druhé, podstatně zkušenější Lokomotivě. Loko C deklasovala domácí Vinohrady ve středu pole (2.-6. deska 0 : 5) a celkově tak nováček z brněnských Vinohrad prohrál s Lokomotivou Brno C vysoko 2 : 6. Za nepřítomnou Vlaďku Novákovou musel jako rozhodčí zaskočit domácí lídr Josef Hladík a skvěle ji zastoupil i v komentování zápasu:

"Pokusím se nahradit Vlaďku Novákovou i v doplnění slovního komentáře k vývoji utkání, i když si jsem vědom, že nemám jejího básnického ducha. Když jsem po necelých dvou hodinách dostal nabídku remízy od Františka Růžicky, nějakou dobu jsem nad soupeřovým návrhem přemýšlel, ale pak jsem došel k závěru, že zápas je již prakticky rozhodnut a nějaká násilná řešení mohou stav jedině zhoršit, a stal se raději z hrajícho rozhodčího rozhodčím nehrajícím.

V té době jsme již měli dvě zcela prohrané pozice, třetí k tomu měla hodně blízko a nějaké vyhlídky z naší stany vidět moc nebylo. Záhy se také vzdává Víťa Novák Oldovi Šípkovi, když se jeho dlouhá rocháda v Nimcovičově variantě Francouské ukázala jako přílš optimistická a při útocích na opačných křídlech byl asi o pět tahů pomalejší. Vzápětí ho následuje Tomáš Lamser, který zapomněl, že "visící figury padají". Bílý jezdec byl na chvilku na a4 nekrytý, což vedlo k jeho ztrátě a Eva Pekárková zrealizovalka převahu vzorně. Standa Páral rozehrál zahájení neortodoxně jak jeho zvykem, ale tentokrát se mu to moc nepovedlo. Milan Kratochíl využil výletu černé dámy k náskoku ve vývinu, stísnění soupeřovy pozice a následně i k zisku pěšce. Přes veškerou Standovu vynalézavost se na výsledku partie již nic nezměnilo.

Jediná pozice, která mi připadala za nás slibná, byla v partii M. Lamser - Bednář. Teprve za hodně dlouho mi došlo, že za "slibnost" pozice obětoval, Mirek kvalitu. Kuba trpělivě zkonsolidoval pozici, vše vyměnil a když na šachovnici kromě černé věže a bílého střelce, zbylo na každé starně po jediném (a volném) pěšci, muslel i starší Lamser vzhledem k horší pozici svého krále uznat marnost dalšího odporu, čímž získala Lokomotiva vítězný bod. Na dalších šachovnicích to tak katastrofálně navypadalo, na posledních deskách jak Varga, tak i Štursa odmítli remis a snažili se korigovat výsledek a ani pozice Adama Párala nevypada zpočátku nijak hůře. Míša Svobodová ovšem zručným manévrovám přiduslia veškerou soupeřovu aktivitu, což nakonec Adama vyprovokovalo k nesmyslnému postupu pešce v centu, čímž si vytvořil těžko hájitelnou slabinu a později tedy musel bránit věžovou koncovku s pěšcem méně. Kdyby věnoval při začátku zápasu pozornost upozornění rozhodčího, že když se na digitálních hodinách objeví praporek, má hráč přemýšlet minimálně nad 41. takem, nenechal by si vypršet čas již v tahu 38. v domnění, že první kontrola je na 30 tahů. Krátce předtím jsem nechal pobíhání mezi touto a sedmou šachovnicí, kde byla časovka zběsilejší, v naivním předpokladu, že tady to již hráči s dvěma minutami na dva tahy bezpečně dohrají, takže jsem byl tímto rozuzlením trochu zaskočen. Poučení pro příště: "Nikdy nic nikdo nemá míti za definitivní".

Při partii Varga - Michal Šipek bylo ovšem na co koukat. Jak  jsem zmínil výše, Marián odmítl remis v přibliže vyrovnané pozici, která vznikla z Dračí Sicilské (ta se mimochodem hrála i na 2. a 5. šachovnici) výměnou všech jezdců a černopolných střelců. Hra ovšem nepokračovala klidným manévrovámím, ale postupně nabrala na obrátkách a v oboustrané časové tísni (Marian několikrát unikl hrobníkovi [rozhodčímu] z loparty zahráním tahu 3 vteřiny před vypršením limitu) prolomil bílý obranu černého krále obětí veže. Šípek odrazil nejhorší hrozby vrácením střelce a zmátl soupeře průlomem d4-d3. Varga nenašel vítězné pokračování a přešel jen do koncovky S+4p : V+2p. Když se ukázalo, že bílý všechny pěšce neudrží, přišel Michal s nabídkou remízy, kterou již nebyl důvod nepřijmout.

Poslední opět tedy zbyli hráči na poslední šachovnici. Štursova pozice mi zpočátku připadala jako děravější, ale po nepříliš důrazné hře Martina Růžičky převzal postupně Libor iniciativu a dokonce vyčaroval při přechodu do věžové koncovky zisk pěšce. Růžička držel hodně dlouho pozici na hraně slavné průpovídky, že "všechny věžovky jsou remis", nekonec se však přece jen nechal zkušenějším hráčem přetlačit, čímž bylo stanoveno celkové skóre na 2:6. Tento výsledek, dost krutý, ale celkem zasloužený, se nikomu nechtělo za domácí podepsat (kapitán i jeho zástupce opustili potopenou loď), takže nezbylo než abych do funkce zástupce zástupce jmenoval sám sebe."

Srovnat pohled domácích a hostů si můžete na stránkách Lokomotivy.

Stejným poměrem 6 : 2 zdolal tým TJ Znojmo dalšího nováčka z Tišnova. Na první desce sice Jiří Škaroupka prohrál s Jaromírem Veselým, ale jinak už to bylo na jednu branku.

Na závěr program příštího kola:

4.kolo - 27.11.2011
ŠK Lokomotiva Brno D-ŠK KME-DDM Kuřim
ŠK Bystrc Oilers-BK Moravská Slavia Brno
ŠK Duras BVK Brno C-ŠK 64 Brno
ŠK Sokol Tišnov-ŠK Garde Lipovec
ŠK Lokomotiva Brno C-TJ Znojmo
Orel Ořechov-ŠK Vinohrady Brno

Soubor ke stažení: [pdf]

přidal David Ciprys dne 13.11.2011 | sekce: Soutěže dospělých

Související dokumenty

vytvořeno název typ sekce
01.05.2012 Jm KP I. 2011/2012 - závěrečná zpráva ke stažení
01.05.2012 Příloha Závěrečné zprávy Jm KP I. 2011-2012 ke stažení
15.04.2012 Jm KP I 2011-2012, partie z 1.-11. kola ke stažení
01.04.2012 Jm KP I. - Morenda poráží Lipovec a jde s Kuřimí do ligy ke stažení
18.03.2012 Jm KP I. - Kuřim do ligy, Střelice do KP I.? ke stažení
26.02.2012 Jm KP I. - senzace v Lipovci ke stažení
12.02.2012 Jm KP I. - tabulka se dělí na 3 skupiny ke stažení
29.01.2012 Jm KP I. - v tabulce vše při starém, Morenda do ligy? ke stažení
15.01.2012 Jm KP I. - Kuřim padla na Durasu ke stažení
11.12.2011 Jm KP I. - opět zauzleno! ke stažení
27.11.2011 Jm KP I. - pohroma domácích ke stažení
13.11.2011 Jm KP I. - přesuny na konci tabulky ke stažení
23.10.2011 Jm KP I. - do čela Kuřim ke stažení
02.10.2011 Jm KP I. - šok v Lipovci a vinobraní ve Znojmě ke stažení
28.09.2011 Rozmarné soutěže družstev startují o víkendu ke stažení
28.09.2011 Soupisky a rozlosování KP I. 2011-2012 ke stažení
13.09.2011 Losovací schůze krajských přeborů JmŠS článek
01.07.2011 Rozpis soutěží družstev řízených JmŠS 2011-2012 ke stažení


Aktuální akce

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009