Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis souboru ke stažení

JmKPIIC 2. kolo

V druhém kole JmKPIIC se ve všech čtyřech odehraných utkáních zrodil výsledek s výraznou převahou vítězného týmu – všechny vítězné celky si totiž připsali kromě tří bodů zápasových také šest bodů skóre; třikrát byli úspěšní hosté 2-6, pouze v jednom případě domácí 6-2. Mrkněme se na ně:

 

 KŠ TJ Bučovice přivítaly SK Lokomotivu Brno G. Utkání nemělo výrazného favorita – vpředu byl souboj vyrovnaný 2-2, přestože právě tam měli mít trošičku navrch hosté (průměrně +108ELO bodů na prvních čtyřech šachovnicích). No a výsledek svých zadáků nejlépe vystihuje lakonická poznámka samotného kapitána domácích: “poslední čtyři šachovnice opět nezklamaly…“ Ti bystřejší čtenáři již pochopili, nebo dopočítali bilanci zadních šachovnic 0-4, celkem tedy 2-6.

TJ ŠK Veselí nad M. B hostilo ŠK Hodonín. Po minulém závaru na Poštorenském Áčku (favorit zvítězil jen těsně 4,5-3,5) se domácí chystali potrápit dalšího aspiranta na postup. Podle psaných sestav měli dle předpokladu navrch hosté (průměrně 148ELO bodů). Přesně po jedné hodině hosté vedli již 0-1, domácí borec na druhé šachovnici jaksi nezvládl ranní vstávání a vůbec nepřišel… Po výhře hostů na poslední šachovnici – za domácí zde nastoupil nejstarší účastník letošního ročníku pan Kusák (ročník 1927, smekám…) – kapitán hostí seznal, že nastala jeho chvíle a zapůlil, stav 0,5-2,5. Hosté pak nešetřili ani dva další matadory ve veselských barvách - na sedmé a posléze kupodivu i na šesté šachovnici zvítězili a o jejich vítězství bylo rozhodnuto 0,5-4,5. Úspěch zaznamenali pouze benjamínci domácích na první a páté desce, kdy dosáhli remízy a výhry se soupeři s ELO koeficientem o více jak 200 vyšším. Za stavu 2-5 tak konečnou podobu výsledku dává poslední úspěch hostů na třetí šachovnici, celkem 2-6.

V Poštorné se odehrál duel Béčka a Áčka. Tady se nedalo předpokládat větší překvapení a Áčko dovolilo své záloze jen čtyři plichty. Celkem B:A 2:6.

BK Moravská Slavia Brno B přivítala Š.K. 1923 Sokol Kyjov a nasadila na ně oba své záchranáře, kteří posílili Béčko díky institutu volného hráče. A bylo to poznat! Kyjov, který pravidelně plní roli černého koně soutěže, dnes působil spíše jako zchromlý valach… Přes relativní rovnováhu sestav, dostali hosté „natrženo“ zejména vpředu, kde si ani neškrábli 4-0. Zadáci tak již jen dotvořili celkový výsledek 6-2, dnes každopádně jediné překvapení…

Na závěr ještě pohled kapitána Áčka Poštorné na derby s Béčkem psaný s patřičným nadhledem:

Poštorenské derby se hrálo naposledy před 4 lety, tehdy to ovšem byly týmy B a C. Od souboje nejlepších dvou poštorenských týmů uplynulo už 6 let, tehdá ovšem v KP I. Úpadek...

Se svoláváním týmů mělo více práce Áčko, kterému se nakonec podařilo nastoupit v osmi jen díky dvěma dorostencům, pro něž to byla v "jedničce" (jak se u nás za starých dob říkávalo A družstvu) premiéra. Tomu odpovídalo vzájemné předzápasové hecování. "Vedeme 4 : 1", hlaholil kapitán Béčka, když dorazil do klubovny a spočítal zástupce obou družstev. "5 : 2!", znělo za chvíli a "7 : 3!", těsně před začátkem. Ovšem i kapitánské radosti je jen do času. Čtvrthodinku poté, co se v místnosti konečně sešlo 2x8 šachistů a začalo hrát, dorazil devátý hráč Béčka. Shodou okolností člen základní sestavy a pracovník na dráze, který si musí na část zápasů brát dovolenou. "Kapitáne, já nehraju? Tys mi řekl, že se hraje o půl desáté!"

Zápas začal rychlou remízou na 5. šachovnici mezi Miloslavem Němcem a Ludvíkem Bálkou. První byl unaven ze svižné raní procházky ze zpožděného vlaku (z nádraží do klubovny to ani velmi rychlý chodec nestihne dříve než za půlhodinu), druhý se toužil unavit jízdou na bicyklu na Pálavu a zpět, což ho ve slunečných dnech láká více než šachy.

Vzápětí byly rozhodnuty i poslední dvě šachovnice. Nejprve na osmičce senior B družstva Rudolf Kuřil (mimochodem šéf břeclavského šachového klubu v polovině 70. let) jako obvykle přehnal svou aktivitu a po ztrátě věže se musel vzdát benjamínkovi Davidu Michalíkovi. Mezitím vedle na sedmičce Jaroslav Němeček a Josef Otáhal měnili, měnili až vyměnili a remizovali.

Nedlouho poté upravil na 6. šachovnici Zbyněk Fic vítězstvím nad Zdeňkem Součkem na 3 : 1 pro Áčko a po dvou hodinách už se tak hrálo jen na prvních 4 deskách.

Tam nejdříve zavěsil Jan Bohuslav na trojce. Liboval si hned od zahájení, protože obvyklou nestandartní a rozbitou pozici, kterou si zpravidla vytváří dobrovolně sám, mu tentokrát vyrobil soupeř obětí jezdce. Svou materiální převahu dokumentoval černý rovnáním sebraných bílých figurek do řady na soupeřově polovině hřiště, aby figura navíc pořádně vynikla.

"Někde jsem musel udělat chybu, ta pozice je vyhraná, měl jsem to na tebe připravené," bědoval po partii k obveselení spoluhráčů Jan Korcián.

Téměř současně se rozhodli udělat "jistící" půlku na 4¼ Petr Věžník proti Edovi Javůrkovi a David Ciprys proti Františkovi Veverkovi. V jejich prospěch hovořilo nějakých 200 bodů ratingu, bílé figury i předchozí průběh partií, ale v konečných pozicích už to byly asi doopravdy půlky.

Zůstala poslední partie na první desce. Sešli se na ní hráči s téměř identickým stylem Tomáš Trnka (vpravo) a Ondřej Nepomucký (vlevo), opatrní potahovači jdoucí často "šag vperjod, dva šaga nazad" (tedy krok vpřed, dva kroky vzad, abychom v předvečer VŘSR citovali Lenina ), ale neomylně slídící po každé soupeřově slabině, která by se dala vysedět v koncovce. Už zahájení partie mluví za vše.

Ondra by snad partii dal i za remis, ale proti hovořilo hned několik pádných důvodů. Za prvé více než 350ti bodový ratingový rozdíl, za druhé to, že někteří diváci v klubovně podle vlastních slov zůstávali jen proto, aby se poučili, jak se taková koncovka jezdce proti střelci při symetrických pěšcích a bez slabin vlastně vyhrává a třetím důvodem bylo drobné nedopatření, které naštěstí přehlédl rozhodčí a tudíž nemohl "zjednat pořádek". Po několikahodinové heroické obraně se totiž bílému vloudila před oči mlha a zahrál hrubku. V momentě zrudl, rukou pouštějící figurku si něšťastně zakryl tvář a jen nevěřícně kroutil hlavou.

"Hrejte něco jiného... Slyšíte, můžete zahrát něco jiného..." šeptal rozpačitý soupeř. Zdrcený Tomáš chvíli váhal, pak však správně pochopil gesto soupeře jako uznání za doposud bezchybnou hru a pozvánku k dokončení souboje kdo z koho a hrál dál. Držel se stále skvěle, ale čas mu ubýval zhruba dvojnásobnou rychlostí jako soupeři a tak bylo jen otázkou času, kdy se v obtížné obraně splete. Učinil tak zhruba 1 minutu před koncem závěrečné časovky. Nic na tom nezměnilo ani to, že se okamžitě revanšoval i soupeř a partie se vrátila do remízových kolejí. S několika sekundami na hodinách už toho člověk moc nenahraje. Zdánlivě nudná koncovka byla ve skutečnosti prvotřídním šachovým i psychologickým dramatem. Ještě, že u toho nebyl rozhodčí...

Celkově tedy 6 : 2 pro Áčko, kopie partií se nezachovaly, to budeme muset do příště napravit!

Jiří Myšulka
Vedoucí soutěže JmKPIIC

Soubor ke stažení: [pdf]

přidal Jiří Myšulka dne 06.11.2011 | sekce: Soutěže dospělých

Související dokumenty

vytvořeno název typ sekce
02.04.2012 JmKPIIC ALL STARS + závěrečná zpráva ke stažení
25.03.2012 JmKPIIC 11. kolo ke stažení
04.03.2012 JmKPIIC 10. kolo ke stažení
19.02.2012 JmKPIIC 9. kolo ke stažení
06.02.2012 JmKPIIC 8. kolo ke stažení
22.01.2012 JmKPIIC 7. kolo ke stažení
08.01.2012 JmKPIIC 6. kolo ke stažení
18.12.2011 JmKPIIC 5. kolo ke stažení
04.12.2011 JmKPIIC 4. kolo ke stažení
20.11.2011 JmKPIIC 3. kolo ke stažení
06.11.2011 JmKPIIC 2. kolo ke stažení
09.10.2011 JmKPIIC 1.kolo ke stažení
03.10.2011 JmKPIIC Úvodní zpráva ke stažení
13.09.2011 Losovací schůze krajských přeborů JmŠS článek
10.08.2011 V JmKPII stále volná místa ke stažení
01.07.2011 Rozpis soutěží družstev řízených JmŠS 2011-2012 ke stažení


Aktuální akce

» 

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009