Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis souboru ke stažení

Noví rozhodčí z Hustopečí, další šance v Brně

Už dlouho jsme na jižní Moravě neviděli malé regionální školení rozhodčích vedle toho tradičního velkého v Brně plánovaného letos na poslední zářijový víkend - naposledy se to podařilo Petru Galuškovi v Dubňanech.

V závěru okresních soutěží družstev na Břeclavsku se školení rozhodli zorganizovat poštorenský Miroslav Slavík a hustopečský Jiří Tesař. Chybějící zkušenosti nahradilo nadšení a neochvějná víra, že každý místní oddíl vyšle na školení alespoň jednoho zástupce a o vzdálenější také nebude nouze. Zkušenější činovníci naopak zdvíhali oči v sloup a vzpomínali na povedené školení v Břeclavi, kde jediného účastníka školili po celý den dva lektoři .

Jak už to tak chodí, sešly se obě krajní představy někde uprostřed a 11 účastníků jednodenního školení R3 bylo přesně tím počtem, který umožnil pokrýt z vkladů náklady. Namísto velké školní třídy s plátnem a projektorem původně nachystané na ZŠ Komenského v Hustopečích pro dvoudenní školení R2 + R3 se všichni sešli ve školním klubu, který je mj. základnou místního druholigového šachového oddílu. Komorní prostředí všem plně vyhovovalo, až na autora těchto řádků, který si našel strategické místo na vysoké a uzounké barové židličce úplně vzadu, kde byl nejlepší rozhled a elektrická zásuvka. Při jednom neopatrném rozmáchlém pohybu však vratká židlička zavrávorala a nebýt měkké náruče pohotového vedoucího školení pana Slavíka, kdo ví, zda byste si tento článek vůbec přečetli...

Pan vedoucí měl zásluhu i na originálním zahájení, které probudilo všechny ranní spáče upřímným smíchem. Dopolední lektor Pravidel Petr Buchníček totiž poslal zprávu, že se možná o chloupek opozdí. Vedoucí školení jej však osobně neznal (ani jeho zvyk omluvit se, když nemá 100% jistotu, že dorazí na minutu přesně a poté šlápnout na plyn, čímž leccos ještě dožene) a tak hodnou chvíli poté, co si lektor vybalil věci, prohodil pár slov s ostaními a zaujal místo za katedrou, ujal se slova vedoucí školení stojící vedle něho asi v tomto duchu, "Vážení přítomní, vítám vás na školení a prosím o trochu strpení, než dorazí pan Buchníček, který bude mít drobné zpoždění..." 

Jak to na podobných školeních bývá, účastníci by se nejraději dozvěděli odpovědi na kuriózní situace, jichž byli sami svědky, častěji z rapidu a blesku než z klasického šachu. "Jak správně reagovat na nasazení dámy bez tahu pěšcem na 8. řadu? Co když si hráč omylem postaví soupeřovu dámu a pak s ní honí po šachovnici krále stejné barvy - má rozhodčí zasáhnout? Je možná reklamace trojího opakování pozice, pokud hráč v časové tísni nezapisuje, ale rozhodčí je přítomen?" A tak dále a tak dále. Podobné záludnosti na lektora jen prší, ten se jim nesmí vyhýbat, ale také musí umět vášnivou diskusi utnout, aby se od výjimek dostal i k principům. Přesto se výklad Pravidel vždy protáhne přes stanovený limit, ale nevadí, je to téma No.1 a vše se obvykle dožene zkrácením témat ostatních. Autor těchto řádků probral odpoledne Soutěžní řád, Miroslav Hurta poté klasifikaci, obsluhu digitálních hodin a sestavování Schurigových tabulek.

Ať už byly letošní testy tak lehké nebo lektoři tak kvalitní anebo účastníci tak skvěle připravení , uspělo s přehledem všech šest zájemců o vyšší třídu a Vladimír Hruška ze Střelic jako jediný z pětice, která svou kvalifikaci jen obhajovala a zkoušku dělat nemusela, jim předvedl, jaký je rozdíl mezi začínajícím a zkušeným rozhodčím - test napsal dobrovolně na plný počet 64 bodů.

V příloze najdete seznam nových rozhodčích a pokud se vám zdá, že datum tam uvedené je nějaké postarší, pak vězte, že ze školení v Brně, které bude opět obsazeno těmi nejlepšími republikovými lektory, se to pokusíme napravit a podat zprávu ihned.

Soubor ke stažení: [xls]

přidal David Ciprys dne 07.08.2011 | sekce: Informace komisí


Aktuální akce

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009