Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis souboru ke stažení

Šachista a matematik docent Moučka šedesátníkem

Proděkan University obrany a docent Mendelovy university v Brně, autor vysokoškolských učebnic, jinak též prvotřídní praktický šachista a nositel korespondenčního titulu mezinárodní mistr vyšší třídy (SIM) s jednou normou velmistra Jiří Moučka slaví v úterý 26 července kulatou šedesátku. Blahopřejeme!

Jiří Moučka (vlevo) jako lídr družstva MKS Vyškov na krajském přeboru bleskových družstev v Sokolovně v Tetčicích

Doc. RNDr. Jiří Moučka, PhD., jako proděkan při promocích v aule University obrany

Šachy a matematika, to (s prominutím ) sedne jako prdel na hrnec, myslí si většina nešachistů. My šachisté to cítíme jinak, ale pro Jiřího Moučku jsou šachy i matematika jen dvěma různými cestami k nalézání řádu v chaosu prostřednictvím železné logiky osvěžované hravou fantazií. I proto Jiřímu Moučkovi učaroval klidnější korespondenční šach, kde to dotáhl až k bronzové medaili ve finále mistrovství Evropy družstev a normě velmistra. 

Dva korespondenční reprezentanti a spoluhráči v Třebíči - Jiří Moučka a Jiří Göth

V praktickém šachu býval oporou kdysi slavného Sokola Rousínovec a později Vyškova. "Z Vyškováků jsou nebezpeční jenom dva - Moučka a Kupčík...", traduje se výrok mistra Františka Blatného. Na následující už 30 let staré fotografii bojuje Jiří Moučka s bílými figurami za Rousínovec proti jinému pozdějšímu matematikovi a skvělému šachistovi z Blanska - poznáte kterému?

Pokud ne, budete si muset otevřít přílohu, kterou Jan Kalendovský poctivě sepsal po vzoru universitas (v původním významu obec čili společenství mistrů a žáků), kde je stále ještě zvykem držeti laudatio - oslavnou řeč připomínající života běh významného oslavence. Jan Kalendovský je k tomu osobou nejpovolanější, nejen pro svou šachově historickou erudici, ale i proto, že Jiří Moučka patří k jeho dobrým přátelům, vedle něhož za studií sedával k zápasům v proslulém klubu Universita Brno.

Oba staří přátelé si dokonce před dvěma týdny opět jednou sedli v hospůdce, aby si vše připomněli (tak jako na horním snímku v Boršicích) a na nic podstatného nezapomněli. Holt když děláte interview s vědcem a nadto matematikem, neradno si vymýšleti .

Ale nebojte, kromě exaktních čísel, tabulek a partií si přijdete i na pěkné povídání, např. tohle, "Nástup do zaměstnání. První den na katedře matematiky Vysoké vojenské školy ve Vyškově si prohlíží jmenovky na dveřích: „Vláčil“, „Zlatník“, „Peňáz“ – samá známá šachová jména. Vtom se jedny dveře otevřou, obyvatel příslušné místnosti vtáhne nováčka dovnitř a první otázka po jeho profesní kvalifikaci zní: „Jakou máš výkonnostní třídu?“.

A ještě jeden historický kvíz - Jiřího Moučku zcela vpravo určitě poznáte. Kdopak ale je ten mladý dlouhán druhý zleva? To jméno už tu padlo...

Matematiků je mezi šachisty opravdu dost. Nakonec víte, čí jmenovka dnes visí na stejném Ústavu (katedře) statistiky a operačního výzkumu Mendelovy university? Inu předsedy JmŠS Mgr. Davida Hampela, PhD...

Popřejme tedy oslavenci hodně zdraví a sil do jeho úspěšného šachového i profesního života a začtěme se do přílohy!

Soubor ke stažení: [pdf]

přidal David Ciprys dne 25.07.2011 | sekce:


Aktuální akce

V dané kategorii nejsou žádné dokumenty.

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009