Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis souboru ke stažení

Dubnová Třetí sobota plná omylů

Dubnový díl pravidelných devítikolových rapidů hraných každou třetí sobotu v měsíci v klubovně Lokomotivy Brno zpracoval jako obvykle ve svém fejetonku Jan Kalendovský a pojal ho tentokrát jako variaci na téma velkého klasika Komedie plná omylů.

V Shakespearově hře už po několika výstupech nikdo nepozná, kdo je kdo, v partiích a fragmentech v příloze občas nepoznáme, kdo je salát a kdo mistr, protože všechny občas přepadne akutní záchvat Amaurosis scacchistica, neboli šachové slepoty diagnostikované kdysi lékařem a šachovým "Učitelem Německa" Siegbertem Tarraschem.

Zlí jazykové by mohli tvrdit, že autor zlomyslně vyšťoural všechny chybičky po své druhé partii, kdy s neregistrovaným "mistrem bez titulu" a vítězem posledních dvou Třetích sobot Ladislavem Urbancem získal "pěknou kombinací" dva pěšce, aby až o pět tahů později zjistil, že při tom ztratil jezce...

Ovšem všichni víme, že takové perličky člověk nemusí hledat s lupou, jsou všude. Dokonce i v "Knížce o šachové slepotě" od Emila Gelenczeie. Errare humanum est, říkali už staří Římané - mýliti se je lidské...

Než předáme slovo přímo Janu Kalendovskému, podíváme se na jednu takovou mýlku, která by se hodila i do slavného Psychouše, tedy Psychologického průvodce šachovou partií od Jiřího Veselého do kapitoly "Utkvělá představa" (na diagramu je jen schéma, nikoliv přesná pozice).

Bílý Karel Kredl se v klíčové partii se Slavomírem Sremaňákem natolik nechal unést myšlenkou matu věží na g8, že když s hrůzou objevil vazbu černým střelcem, partii vzdal. Místo toho mohl dát stejný mat dámou .

Zjevný omyl v sobotu postihl i pana rozhodčího, který zapomněl nahrát výsledky na Chess-Results, proto si je budete muset najít na konci přílohy. Dostupná je však fotogalerie Břetislava Eichlera, na kterou můžete mrknout zde.

Soubor ke stažení: [pdf]

přidal David Ciprys dne 19.04.2011 | sekce: Turnaje


Aktuální akce

» 
» 

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009