Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis souboru ke stažení

O prekrasnom čelověke Janu Ottoviču...

"Těžko si představit, kde bychom všechny tyto unikátní informace získali, kdyby nám je zcela nezjištně neposkytl tento podivuhodný člověk" - kterýpak list takto chválí šachově-historickou erudici jednoho brněnského šachisty? Neuhodnete! Citát pochází ze šachového koutku "Bajkalských zvěstí" - společensko-politických novin Irkutské oblasti...

Jan Ottovič Kalendovskij  je zjevně ve "Virtuální asociaci šachových historiků sbírajících fakta o historii šachu na Sibiři a Dálném východě" známým a váženým členem, který může poskytnout zejména neocenitelné informace o šachové činnosti československých legionářů, např. mistrů Trejbala a Hromádky.

Půlmilionový Irkutsk na Transibiřské magistrále označovaný jako "Brána Bajkalu" má díky legiím k naší zemi úzký vztah - právě zde došlo před 91 lety k "výměně" admirála Kolčaka i s carským zlatým pokladem za volný průjezd zbylých legionářů dále do Vladivostoku. Dodnes někteří Rusové hledají ztracenou část pokladu na dně Bajkalu nebo v sejfech pražské Legiobanky - jiní zase říkají, že bez ochrany legií by byl poklad rozkraden úplně, vyberte si...

Nově ustavený bolševický sovět v Irkutsku (tj. městská rada) měl v té době i jednoho pozoruhodného člena mluvícího stejným jazykem jako legionáři ... Jaroslava Haška - dějiny jsou občas jedna velká švejkovina. Sám anarchista Hašek by se asi v hrobě obrátil, kdyby uviděl nedaleko Leninova bulváru ceduli na jedné z menších irkutských uliček - "Ulice nazvaná na počest vynikajícího českého spisovatele - komunisty Jaroslava Haška"

    

Dobrý voják Jaroslav Hašek bojuje za císaře pána v Haliči a za bolševiky na Sibiři

Pokud umíte luštit azbuku, přečtěte si o "Našem českém příteli Janu Kalendovském" zde.

Čtete-li raději latinkou, mrkněte na skutečně profesionální stránku Ken Whyld Association zabývající se šachovou literaturou a bibliografií. Člen a přispěvatel společnosti Jan Kalendovský vynechal loňské setkání ve "staré šachové metropoli" Vídni, ale zato přispěl do Čtvrtletníku společnosti příspěvkem o dvou partiích živých šachů na vídeňské dostihové dráze v létě 1928.

Tento příspěvek si přečtěte v příloze, snad se nedostaneme do rozporu se zákonem, když nám jej poskytl sám autor (Čtvrtletník na webu je ke stažení jen pro členy). Vot takoj on, Jan Kalendovski!

Otevřte si přílohu! 

Soubor ke stažení: [pdf]

přidal David Ciprys dne 14.03.2011 | sekce: Zajímavosti


Aktuální akce

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009