Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis souboru ke stažení

Březnový víkend U Pásků a se Znojmem

Nekonečný blicařský seriál U Pásků polilo přesunutí do klubu ESO na Husově ulici v Brně živou vodou a nic mu na kvalitní účasti první březnovou sobotu neubralo ani dlouho dopředu mediálně přetřásané zvýšení startovného na rovnou stovku - rozhodčí jich měl na stole během chvílky sedmnáct.

S tradičním lehkým zpožděním dorazila ještě osmnáctá od Ivana Sehljanika. Ten si nemůže nechat tento kultovní turnaj ujít, ačkoliv dojíždí až z dalekého Uničova a často je kandidátem na tradiční cenu dr. Píšeho pro posledního v pořadí.

A tentokrát se cesta vyplatila - pan Sehljanik se stal hlavním hrdinou, když přehrál oba vítěze Vojtěcha Zwardoně i Davida Holemáře! Přehrál, ale nevyhrál... Jak se to mohlo stát, si ukažme na partii se suverénem v počtu získaných prvenství od Pásků FM Davidem Holemářem.

Pan Sehljanik zvolil černými proti slovutnému mistru bleskovek variantu, která je královnou všech kavárenských a restauračních soubojů mezi šachisty bez kvalifikace. Po 1. e4 e5  2. Jf3 Jc6  3. Sc4 skočil jezdcem 3. ... Jd4 s napjatým očekáváním, zatajeným dechem a otázkou v očích, "Vezme nebo nevezme na e5?!" (diagram vlevo dole)

  

4. Jxe5 "Vzal, vzal!" 4. ... Dg5 "Figura je doma a možná, že i ...?! Hlavně ho nevyplašit!" Po méně běžném 5. Sxf7+ (černý byl asi zvyklejší na Jxf7, což bude mít, jak uvidme, na výsledek partie fatální vliv) 5. ... Ke7  6. Sxg8 Dxg2  7. Vf1 Dxe4+  8. De2 (diagram vpravo nahoře) už už bral vítězoslavně do ruky svého jezdce, aby uštědřil bílému kýžený a tisíckrát daný mat na f3, když s hrůzou zjistil, že pole f3 je kryté bílým jezdcem a král má navíc ústupové pole na d1 ("normálně" totiž bílý bere v 5. tahu na f7 jezdcem, po 7. ... Dxe4+ představí střelce 8. Se2 - přece neodevzdá dámu, načež obdrží Jf3 mat). "Tak se mi zdá, že jsem někde něco vypustil..." praví po jedenapůlminutovém přemýšlení pan Sehljanik a místo jiného matu prvním tahem (Dxe2) hraje 8. ... Jxe2, což již zkušený blicař David Holemář s dámou míň, ale lepším časem vyhrál! Na snímku se pan Sehljanik chytá za hlavu, když mu soupeř sdělil, že mohl dát jednotažec...

Podobně mohl pan Sehljanik zmatovat i Vojtu Zwardoně, ale to už si přečtěte přímo od Jana Kalendovského v příloze. Každý má někdy v životě hvězdnou hodinu, která se bohužel už nikdy neopakuje, škoda...

Výslednou tabulku, byť nikoliv tak vzorovou jako obvykle, ale zato originální turnajovou si také prohlédněte v příloze. Mrknout můžete i na článeček na webu Lokomotivy Brno, kde je odskok na tradičně bohatou fotogalerii.

Druhá část povídání Jana Kalendovského je věnována nedělním mistrovským družstvům na Lokomotivě, kterých se tam sešlo osm! Vedle tří zápasů KP II. bojovalo ještě lokomotivní áčko ve II. lize s Litomyšlí.

Náš zpravodaj měl smůlu, že v KP II. B v zápase proti SPgŠ Znojmo B vyfasoval z pětice hráčů, které se podařilo na cestu do Brna sesbírat, zrovna toho suverénně nejsilnějšího - Jiřího Škaroupku (2131). Kterak se mu dařilo držet rovnou pozici a nakonec ji po téměř 6 hodinách prohrát vlastní nedisciplinovaností (nebo v tom byl prst Prozřetelnosti po prodeji slíbené knihy se slevou jinému zájemci za plnou taxu?!), to už si opět dočtěte v příloze. V každém případě tato partie našeho zpravodaje tak zaměstnala, že ani nevnímal, kdo hraje okolo něj ("mohl mladý Molík okamžitě krutě potrestat..." - "mladý Molík" tou dobou hájil barvy Znojma A ve druholigovém mači ve Starém Městě ).

Najdete tam samozřejmě všech 5 zápasových partií, jakož i řadu dalších, zaznamenaných na šachově-pivním dispečinku na Anenské, včetně partie stažené z tradičně aktuálního a bohatého blogu Petra Krolopa.

Soubor ke stažení: [pdf]

přidal David Ciprys dne 09.03.2011 | sekce:


Aktuální akce

» 
» 

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009