Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis souboru ke stažení

Vzpomínky na Třetí sobotu a debakl Bystrce

Únorová Třetí sobota je sice dávno minulostí, ale vzhledem k následující lokomotivní valné hromadě končící hromadným ťukáním skleničkami na oslavu sedmdesátky místního bosse Jiřího Vachka se k podání několika stručných informací odhodlal Jan Kalendovský až nyní.

Z mlžného oparu mu vystoupilo jen několik partií, proto doplnil materiál podstatně delší částí připomínající 100. výročí narození "přísného patriarchy a praporečníka sovětské šachové školy" Michaila Botvinnika.

Vzácná fotografie z archívu Jiřího Vachka - setkání s Botvinnikem na Šachové olympiádě v Moskvě 1994

Mimochodem letošní rok vyhlásila FIDE Rokem M. M. Botvinnika (narozen 17.8.1911). My na jižní Moravě bychom klidně mohli vyhlásit obdobný Rok Jaromíra Floriana, který se narodil o pouhé 4 dny před Botvinnikem. Brněnský mistr Florian byl šestnáctinásobným přeborníkem ČR nevidomých a vicemistr světa z roku 1975. Uctít jej můžete v létě na rapid turnaji v Násedlovicích na Hodonínsku (jižně od "Moravského Kuvajtu" - naftového trojúhelníku Dambořice - Uhřice - Žarošice), který organizuje neúnavný pořadatel soutěží nevidomých Zdeněk Horák.

Zbytek pozoruhodného materiálu si dočtěte v příloze. Po jeho přelouskání si zajeďte na nové stránky Bystrc Oilers, které určitě aspirují na jedno z předních míst mezi jihomoravskými klubovými weby. Hlavně vydržet!

Kromě zajímavého čtení tu najdete všechny partie z nedělního zápasu KP I. s Lokomotivou Brno D s krátkým komentářem i možností přehrání. Nebojte, nebude to trvat dlouho, část domácích hráčů se maximálně vynasnažila poskytnout divákům dramatický pohled na obětní kombinace a vítězná gesta hned po začátku utkání. Všechna vítězná gesta sice patřila hostům, ale nic přece nevyjde vždycky na 100% ...

Na jednu takovou kanonádu se podívejme. V poklidné variantě dámského gambitu šokoval Karel Kratochvíl Reného Přibyla hned v 7. tahu, když po 6. ... h6 neodjel střelcem z g5, ale hrdinně (jiní by řekli hazardně, sebevražedně nebo i fanfarónsky) si jej pokryl tahem 7. h4 a tedy obětoval za otevření krajního sloupce. A kupodivu mu to vyšlo. Posledním tahem na diagramu 12. ... c5?? totiž René podepsal svému králi rozsudek smrti. Po 13. Dg6! ještě sebral 13. ... cxd4 a nechal Karla zahrát "pro diváky" 14. Vh8+!!

Soubor ke stažení: [pdf]

přidal David Ciprys dne 01.03.2011 | sekce:


Aktuální akce

» 
» 

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009