Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis souboru ke stažení

Krajský přebor družstev MD ve finiši

Ačkoliv jsou soutěže v plném proudu, krajská soutěž mládeže má v sobotu 11 února poslední sraz - ve třídách brněnské strojní průmyslovky se naposled v této sezóně schází osm družstev ke zbývajícím třem kolům.

Zprávu vedoucího soutěže v posledního srazu najdete v příloze, kompletní výsledky na webu soutěže, další fotografie najdete ve fotogalerii Durasu Brno (prozatím si je můžete stáhnout zde)

Do šestého kola nastupuje pouze šest týmů, protože v závěru minulého srazu zápas předehráli sokolíci ze Zastávky s boskovickými vrstevníky. A jaké jsou vyhlídky družstev?

Mladíčci z lokálky doposud nezaváhali a budou chtít své dosavadní úspěchy potvrdit. Druzí ‚Makkabští‘ ztratili v předehrávce body, ale ještě mohou promluvit do boje o první místo. Třetí v pořadí (Duras) má na boskovické družstvo zápas k dobru při stejném bodovém účtu (oba 10) a může být vítězem soutěže tehdy, zvítězí-li ve všech dnešních zápasech. Čeká je právě Makkabi a Loko. Čtvrtý tým v pořadí (Sokol Zastávka) s odstupem 4 bodů může bojovat  úspěšně o třetí místo. Na opačném konci tabulky pravděpodobně rozhodne vzájemný zápas záloh Kuřimi a Vyškova o posledním místě.

Šesté kolo svedlo ke třem zápasům následující celky:
Vyškov ‚B‘– Kuřim ‚A‘
Loko ‚D‘ – Kuřim ‚B‘
Duras ‚C‘– Vranovice

Záloha Vyškova přijela i tentokráte „na zkušenou“ a tak není pro áčko Kuřimi žádnou těžkou překážkou. Vagónky jsou dobře seřazeny a v zápase se zálohou Kuřimi povolí pouze remízu na prvním stole. Mladí Durasáci nepřipouštějí v zápase se sokolíky žádné překvapení a dle předpokladu vítězí.

V průběžném pořadí nadále vede Loko D (15). Se ztrátou dvou bodů stínuje Duras (13). Na třetí příčce jsou boskovičtí (10).

K prostřednímu kolu dne přijíždějí zbylé dva týmy; boskovické Makkabi a zastávečtí sokolíci. V sedmém kole se hrály následující zápasy:
Loko ‚D‘ – Vranovice
Sokol Zastávka – Kuřim ‚A‘
Kuřim ‚B‘ – Vyškov ‚B‘
Duras ‚C‘ – Makkabi Boskovice

Rozjetá lokomotiva nedává šanci ani sokolíkům z Vranovic. Pouze Straka na první desce odolá a uzme bod na scóre matem své soupeřce. Zatímco mladí durasáci zasedli ke strategicky důležitému zápasu s Makkabi, vyvíjí se další duel kuřimského prvního týmu se zastáveckými sokolíky velmi jednoznačně. Zápas obou béček také nemá dlouho jasný průběh, zvláště když jednička Vyškova chytá v partii se Šindelářem po bodu. Za Makkabi jako první boduje Masáková a další bod se veze na posledním stole. Áčko Kuřimi proráží na ‚středních deskách‘ a rozhoduje zápas. Po boji vítězí těsně i záloha Kuřimi. Duras nakonec také prohrává, když boduje pouze nováček týmu Martirosyan.

Před posledním kolem je pořadí následující:
1. Loko D (18), 2. Makkabi (13), 3. Duras (13), 4. Kuřim ‚A‘ (10).

V posledním kole se již bude hrát pouze o druhé a třetí místo. Setkala se tyto družstva:
Duras ‚C‘ – Loko ‚D‘
Makkabi – Kuřim ‚A‘
Zastávka – Kuřim ‚B‘
Vyškov ‚B‘ – Vranovice

Domečkáři z Vyškova nedokáží bodovat ani v posledním zápase a těsně prohrávají. Do řad sokolíků ze Zastávky nastoupí k zápasu mladičká Julča Richterová a přestože prohraje, sokolíci vezou domů body. Po obou zápasech se družstva rychle loučí a míří k domovům. V té době je ještě napínavý souboj letošního již vítěze s Durasem. Makkabi je spokojeno s minulým zápasem a když je průběh posledního zápasu vyrovnaný, dochází v poslední hrané partii k remíze při plné šachovnici a remíze v zápase. Družstva odcházejí a hraje se poslední zápas, v němž vede Loko vítězstvím na druhé a čtvrté desce. A zápas má pod svou kontrolou, když na prostředním stole má Hrůza věž více. Na prvním ale kontruje protihrou Zuziak a partie na posledním stole má otevřené možnosti. Poslední napínavý zápas končí jednoznačným vítězstvím Lokomotivy, když bodem kontruje pouze Zuziak. Nováček Durasu Martirosyan prohrává po chybách na obou stranách až v 67. tahu.

Vítězem se tedy stalo družstvo Lokomotivy. Druhé místo uhrál velmi ambiciózní tým z Boskovic, posílený Masákovou z Adamova. Po náročném losu posledního srazu těsně uhájil třetí pozici Duras. S mírným odstupem o pořadí ‚za medailovými pozicemi‘ rozhodlo až skóre ve prospěch Kuřimi ‚A‘ před sokolíky ze Zastávky. Kompletní výsledky přinášíme zde /odkaz na web ŠS ČR/.

Co letošní ročník KP družstev přinesl?
Dominovalo mu družstvo Loko D. Nutno dodat ‚bez ztráty kytičky‘. Převahu dvou brněnských družstev nad dalšími zástupci krajského mládežnického šachu ‚narušilo‘ boskovické Makkabi. V soutěži se objevily nové tváře. Sestavou míchal především Duras, Vranovice a Vyškov. Jejich mladíčci mají šachové úspěchy před sebou. Naopak kompaktně hrálo družstvo vítěze a vícevítěze.

A pak je zde také negativum, mající dlouhodobé trvání. Je to neúčast mládežnických družstev z Břeclavi, Brankovic a Hodonína, který dnes nahrazuje rodící se mládežnický klub v Ratíškovicích. Samostatným případem je neúčast mládeže z Jevíčka, která má blíže mládežnické akce na Svitavsku nebo Pardubicku. A také sokolíků z Kyjova, kteří si také žijí ‚osamělým‘ šachovým životem.  A pokud vzpomeneme na již dávno aktivní mládežnickou základnu na brněnských Vinohradech, v Jedovnici a v Kunštátu, byl by náš krajský turnaj družstev při účasti alespoň poloviny uvedených družstev nejen početnější, ale mnohem bohatší a zřejmě také napínavější ve svých výsledcích. Tuto skutečnost mají v rukou zejména organizátoři šachového života mládeže v jednotlivých klubech. Přejme si tedy, aby se mládežnický šach aktivně rozvíjel také ve vískách vzdálených od Brna.

Zdeněk Vojáček, vedoucí závěrečného srazu KP

Soubor ke stažení: [doc]

přidal David Ciprys dne 13.02.2011 | sekce: Soutěže mládeže


Aktuální akce

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009