Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis souboru ke stažení

Ivančické Waterloo a Pavlovické loučení s postupem

"Madame, vše je ztraceno, zbyla jen čest...", napsal kdysi lakonicky ze zajetí po bitvě francouzský král František I a něco podobného mohli zatelefonovat domů i borci z Ivančic po bitvě s Lokomotivou Brno E v KP II - protivníka s propastně vyšším ratingem se nezalekli, leckde mohli "hru nejen zachránit, ale i zvrátit", ale nakonec přece jen museli podepsat výsledek 8 : 0 s pocity odpovídajícími citátu v úvodu.

Náš zpravodaj Jan Kalendovský přirovnal výsledek k jiné známé bitvě a tak si můžete o ivančickém Waterloo a všech jeho osmi dílčích soubojích přečíst v příloze. Jako obyčejně nechybí ani další partie z jiných zápasů sbírané na odpoledním nedělním šachově-pivním dispečinku na Anenské.

Čestné místo mezi nimi mají i partie z dvojzápasu Velkých Pavlovic A a B s Tatranem Poštorná a Veselím nad Moravou B. Pěknou fotoreportáž z těchto zápasů doplněnou o slavné vítězství Hodonína v Brně nad ŠK 64 B najdete na blogu Petra Krolopa.

Slavoji Velké Pavlovice B (vlevo) se zápas s Veselím nad Moravou B nepovedl. Kromě níže uvedené partie byl pozoruhodný i duel Milana Válka a Adama Šimoníka - oba hráči rozvážně dumali nad partií i v okamžiku, kdy měli oba 2 minuty na dalších 20 tahů...

Petru Krolopovi se nepodařilo zapsat partii, která hned v úvodu vyvolala nejvíce analýz i úsměvů na rtech. Jan Píštěk a Josef Mayer rozehráli Pirce svižněji než obvykle:

1. e4  g6  2. d4  Sg7  3. Jf3  d6  4. h3  Jf6  5. Jc3  0-0  6. Sc4  Jxe4  7. Sxf7+ (diagram vlevo dole) Vxf7  8. Jxe4  h6  9. Se3  Df8  10. c3  Jc6  11. Dd2  e5  12. dxe5  Vxf3 (diagram vpravo dole).

  

Tato oběť kvality se černému při partii i po ní velmi líbila. 13. gxf3  Dxf3 Ovšem za tento tah se velmi plísnil. Po 13. ... Jxe5 by vznikla pozice, jakou si zhruba představoval. 14. Dd5+  Kh8  15. Jf6 (diagram vlevo dole) Tento tah černý nedocenil. Měnit dámy a pouštět bílého koně na d5 nechtěl a tak zcela bezelstně uhnul dámou 15. ... Df5. Vzápětí zůstal jako opařený po 16. Dg8 mat! To zaslouží samostatný diagram (vpravo dole) .

  

Nejsledovanější partie zápasu Slavoj Velké Pavlovice A - Tatran Poštorná. Ondřej Nepomucký přehrál poněkud měkce hrající Táňu Holušovou. Jan Bohuslav po sérii zbytečně pokažených partií ukončil šňůru 14 vítězství Jiřího Marka.

Ale vraťme se z Velkých Pavlovic k ivančickému Waterloo v Brně. Otevřte si přílohu!

Soubor ke stažení: [pdf]

přidal David Ciprys dne 09.02.2011 | sekce:


Aktuální akce

» 
» 

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009