Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis souboru ke stažení

JmKPIIC 6. kolo - doplněno

Dnešní kolo nemělo vliv na první ani poslední tři místa průběžného pořadí. Největším tahákem kola jistě byl přímý boj o první místo ŠK Hodonín - Vinohrady Brno. Domácí tým nastoupil v základní sestavě, hosté přivezli dva náhradníky, ale byli to náhradníci s velkým N. Průměr sestav v zápase se lišil o pouhý a neuvěřitelný jeden ELO bod! To předznamenalo opravdu vyrovnaný a dramatický duel, hodný souboje o čelo tabulky. Bohužel bližší komentář nemohu poskytnout – měl jsem dost práce se soupeřem, jako mnohokrát jsem hrál nejdelší partii, takže jsem moc poznatků o ostatních partiích nezaznamenal. Po několika remízách (na první, čtvrté a páté šachovnici) to byli právě „náhradníci“ hostů na sedmé a osmé šachovnici, kteří zařízli domácí mladíky, a po remíze na druhé šachovnici to bylo 2-4. Dále se hrálo už jen na třetím a šestém prkně. Po další hodině na třetí šachovnici vítězí domácí borec – M. Makovička (zatím 5/5 bodů!). Dohrává se tedy pouze moje partie – proč to dělat jednoduše, když si to můžeme tak krásně zkomplikovat. Partii jsem ještě neanalyzoval, ale mám pocit, že jsem kolem výhry prošel v průběhu celé partie snad pětkrát. Také za výkon v koncovce by mi mohl vyčinit kdejaký žáček… Nakonec ale soupeře udolávám a poté, co uvaluji přísné embargo na zveřejnění průběhu své partie, mohu s klidným srdcem a dobrým pocitem podepsat zápis o utkání – celkový stav 4-4. Souboj o čelo tabulky tak nemá vítěze. Na špici se udržely Vinohrady, ty mají k dobru dva body před Hodonínem, který má už ale za sebou nebezpečné soupeře (ŠK Slavoj Velké Pavlovice A a Š.K. 1923 Sokol Kyjov), které na Vinohradské commandos čekají v posledních dvou kolech – tipnete si komu budou fandit Hodoňáci?....

ŠK Slavoj Velké Pavlovice A hostily Š.K. 1923 Sokol Kyjov. Domácí uplatnili na prvních čtyřech deskách výraznou favorizovanost 3,5-0,5, ale vzádu to dnes nešlapalo a přes vyrovnanost zadních šachovnic, zde hosté zvítězili 0,5-3,5. Celkově tedy zachránili remízu 4-4. Pavlovické A-čko tak přišlo o možnost nasadit finiš – přeskočit druhý Hodonín a o svůj postupový sen  tak bojovat v předposledním kole s lídrem soutěže. Za zmínku stojí letošní výkon nezničitelného J. Marka (6/6), který mi tak trochu připomíná pana Lorence z filmu Na samotě u lesa (znáte to: „..takhle už postavil tři domy…“).

Zápas ŠK Slavoj Velké Pavlovice B - SK Lokomotiva Brno G neměl mít výrazného favorita, ale statisticky vzato měli větší šance kompletně nastoupivší hosté. Tak se ale nestalo. Domácí, letos již poněkolikáté, zvítězili zejména díky dobré práci záchranářů na prvních šachovnicích celkem 5-3.

BK Moravská Slavia Brno přivítala TJ Tatran Poštornou. Hosté přes obrovskou favorizovanost na prvních čtyřech šachovnicích nevytěžili více jak vedení 1,5-2,5, ale mírnou převahu uplatnili stejným poměrem k výhře jejich zadáci (také 1,5-2,5). Favorit si tak odvezl tři body za výsledek 3-5.

S.K. Horáček Sudoměřice hostil zatím poslední TJ ŠK Veselí nad M. B. Domácí poprvé vytasili obě své posily (S. Stánec, J. Hudaček) a tím si tak vytvořili drtivou převahu v první řadě (1. -4. šachovnice) v průměru téměř 300 ELO bodů! Tuto převahu také uplatnili 3,5-0,5. To se však nelíbilo zkušeným veselským zadákům a ve svém vyrovnaném minizápase na 5. až 8. šachovnici zvítězili 1-3. Celkem tedy favorizované Sudoměřice zvítězili „jen“ 4,5-3,5.

V posledním utkání tohoto kola ŠK 64 Brno B - KŠ TJ Bučovice byli na koni domácí, kteří zvítězili na druhé až šesté šachovnici. Čest bojovných hostů tak zachraňovali borci na křídlech (1. a 8. šachovnice). Celkem 5,5-2,5.

Největší šance na postup si po dnešním kole tedy zachovaly Vinohrady a Hodonín, Černého Petra zatím ve svých rukou pevně třímá Veselí B.
 
Dodatečně se ještě podívejme na zápas Moravské Slavie B s Poštornou očima hostujícího kapitána:
 
"V Brně na Zámečnické to zase jednou zavanulo šachovou nostalgií, nikde člověk nevnímá poslední zbytky kavárenského šachového života jako tam - masívní kamenné točité schodiště poctivého paláce v centru města, vysoká, časem notně omšelá vstupní dvorana s rozloženými šachovnicemi a za nimi dvojice soupeřů důstojného, zjevně už po mnoho let důchodového věku posunující figurky rozvážně a tiše, bez hodin a beze spěchu - je přece neděle... Do šachové partie je pohroužen i vrátný ve své kukani u vchodu a důstojný klid ruší jen korzující a tlumeně hovořící účastníci tří zápasů - dva celky Moravské Slavie hrají se Střelicemi a Poštornou v nedávno rekonstruované zasedačce v zadním traktu, ŠK 64 B hostí Bučovice v přední, k zalknutí přetopené místnosti s krásným výhledem na blikající vánoční strom na náměstí Svobody.
 
Bohužel fotoaparát zůstal doma na polici a tak si atmosféru můžeme přiblížit jen několika momentkami ze zápasu Moravské Slavie B s Poštornou. Hosté měli na šesti z 8 šachovnic výraznou ratingovou převahu, ale na průběhu partií to moc znát nebylo. Jako první si s Pavlem Turzou dohodl remízu Miloš Němec. Ohleduplně při tom nevyrušoval vlastního kapitána blížícího se do časové tísně - vždyť je ještě tolik hráčů, kteří mohou vyhrát...
 
A skutečně to pro hosty vypadalo skvěle. Kromě beznadějně placaté roviny na první a poslední desce a lehce nahnuté předposlední desky se viditelně blížily čtyři góly do domácí sítě. Dva z nich s notným přičiněním domácích brzy padly, ale zbytek se začal nějak nepříjemně šmodrchat.
 
Nejprve se v oboustranně vyostřené pozici neorientoval domácí Bohumil Maršálek a po (zbytečné) ztrátě figury padla první rána kapitána do domácí sítě už po slabých 3 hodinách hry. Srocení diváků a obdivné pokyvování a zvedání obočí (když už je hvízdání u šachu zakázáno ) vyvolala sousední partie mezi Pavlem Lapúníkem a Františkem Veverkou. Hostující hráč se s černými proti Birdově hře správně rozhodl otevřít linky svým věžím a střelcům, ovšem v jeden okamžik vyběhl z místnosti drže se za hlavu a trouse nejapné poznámky na svou vlastní adresu. Pozici vidíme na diagramu dole vlevo.
 
  
 
Černý totiž zahrál 1. ... Kh8  a teprve poté uviděl, že po 2. Sg5 zůstane bez kvality. Ovšem hned v následujícím tahu vzal rozum do hrsti, odhadl, že aktivita figur nejméně vyváží ztracenou kvalitu a přichystal na soupeřova krále ďábelsky rychlý přepad: 2. ... Dxb2  3. Sxd8  Vxd8  4. Dc7?  Vg8! Věřte nevěřte, ale bílý je ztracen. Po 5. Vab1 přišlo efektní 5. ... Sd4!! (diagram vpravo nahoře) a okamžitému matu zabrání snad už jen odevzdání dámy 6. Dg3  Vxg3 7. hxg3 - bílý se vzdal.
 
Než se diváci nabažili této pozice, vyhrál jediný domácí Libor Kepák nad Tomášem Vrzalem a krátce poté uzavřeli smír lídři Ondřej Nepomucký s Bronislavem Chmelíčkem - rozdíl 300 bodů tentokrát nehrál roli, koncovka byla totální remis.
 
Za stavu 3 : 2 pro hosty se poslední tři partie protáhly skoro až do úplného konce vymezené hrací doby. Zatímco poslední deska skončila remízou mezi Jiřím Prokopem a Eduardem Javůrkem po korektním a vyrovnaném průběhu, na druhé a čtvrté desce měli skvěle stojící hosté plné figurky práce, aby ... nakonec ještě neprohráli - první na úprk soupeřových pěšců a druhý na čas.
 
Jan Bohuslav s bílými figurami sevřel už v zahájení Petra Juránka do kleští, ale po první časovce ztratil nit (jako už několikrát v této sezóně) a zcela zbytečně dal soupeři šanci k protiútoku. Už už se kolem partie supi slétali, domácí s úsměvem, hosté s očima v sloup, "Vždyť on to ještě prohraje..."
 
 
V pozici na diagramu viditelně vyčerpaný bílý vstal a šel se kapitána zeptat, "Bude remíza stačit...?" Co odpovědět hráči, který stojí na výhru, ale už toho má plné brýle? Stačilo 1. Sxe3  dxe3  2. g5! a proti matu na posledních dvou řadách je černý bezmocný. Napovídat se však nesmí (navíc kapitán sám tento mat neviděl) a tak si bílý opět sedl a po dalším dlouhém a beznadějném přemítání zahrál 1. ... Vg6+ s věčným šachem druhou věží na h7 a h8.
 
Podobně, jen s lepším koncem (taky šlo o hráče nesoucího na zádech o čtyři křížky méně) se hrálo na 4. desce. Petr Věžník nepustil Michala Lapúníka ve Francouzské k ničemu a dokonce mu uloupil po vniku těžkých figur na c sloupec pěšce. Kapitány i diváky přestala partie zajímat, dokud hostující lídr s autoritou nejvýše ratingovaného hráče v sále nepronesl zdrcující, "Vždyť je to remis..."
 
  
 
Možná měl i pravdu, ale všichni víme, že oč hůře se taková partie za silnější stranu vyhrává, o to snadněji ji může slabší strana prohrát. Po nekonečném mašírování králů z jedné strany na druhou se podařilo bílému uvěznit černého kolegu na královském křídle (diagram vlevo) a pak se neohroženě vydat na křídlo opačné beze strachu z "odtažňáku" 1. ... Jxd4+ (diagram vpravo). Ačkoliv se praporek bílého ve druhé časovce už povážlivě zvedal, osud partie i celého zápasu byl zpečetěn.
 
Zbývající dva zápasy mezi ŠK 64 Brno B a Bučovicemi a Moravskou Slavií a Střelicemi měly pevně v rukou domácí kolektivy. Nejzajímavější a nejdelší byla partie Pavla Kubíčka s Karlem Švihelem - boj dámy proti střelci a věži při postouplých pěšácích na obou stranách a holých králích (šachů a vidliček, až oči přecházely) byl lahůdkou pro všechny přítomné."
 
Jiří Myšulka

Vedoucí soutěže JmKPIIC

 

Soubor ke stažení: [pdf]

přidal Jiří Myšulka dne 09.01.2011 | sekce: Soutěže dospělých

Související dokumenty

vytvořeno název typ sekce
12.04.2011 JmKPIIC Závěrečná zpráva ke stažení
27.03.2011 JmKPIIC 11. kolo - postupují Vinohrady ke stažení
06.03.2011 JmKPIIC 10. kolo ke stažení
20.02.2011 JmKPIIC 9. kolo ke stažení
06.02.2011 JmKPIIC 8. kolo ke stažení
23.01.2011 JmKPIIC 7. kolo ke stažení
09.01.2011 JmKPIIC 6. kolo - doplněno ke stažení
27.12.2010 JmKPIIC 5. kolo ke stažení
21.12.2010 Ing. Jiří Myšulka kontakt
05.12.2010 JmKPIIC 4.kolo ke stažení
21.11.2010 JmKPIIC 3.kolo ke stažení
07.11.2010 JmKPIIC 2.kolo ke stažení
17.10.2010 JmKPIIC 1.kolo ke stažení
02.10.2010 JmKPIIC Úvodní zpráva ke stažení


Aktuální akce

V dané kategorii nejsou žádné dokumenty.

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009