Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis souboru ke stažení

JmKPIIC 3.kolo

Stručná charakteristika 3. kola JmKPIIC: předpokládaní favorité jako favorité nastoupili a jako favorité si také počínali - nejvíc zariskovaly vedoucí Vinohrady na horké půdě všehoschopného Veselí...
 
Právě utkání TJ ŠK Veselí nad M. B - Vinohrady Brno totiž skončilo nejmenším nášupem ze strany favorita. Hosté přivezli tři náhradníky a na půdě bojovných veselanů je tak mohly čekat krušné chvilky. Ale domácí bojují s kolizí utkání 2. ligy kvůli svému A družstvu a tak nastoupili bez důležitých opor na druhé a třetí desce. I tak dokázali na prvních prknech vzdorovat (1,5-2,5) přes vcelku významné rozdíly ELO bodů. Stejným poměrem (1,5-2,5) však skončili i zadáci a tak si celkovou výhru 3-5 odvážejí hosté, kteří se tak udrželi na čele průběžného pořadí.
 
Nejvyrovnanějším duelem dnešního kola měl být zápas ŠK Slavoj Velké Pavlovice B - ŠK 64 Brno B. Domácím odvádí solidní práci duo záchranářů na prvních deskách, což v nemalé míře přispělo k tomu, že první čtyři prkna pavlovického béčka znovu svůj minizápas opět vyhrála (dnes 3-1). A protože přiložili ruku k dílu i zadáci (2,5-1,5) zůstalo výrazné vítězství 5,5-2,5 na domácí půdě. Velkopavlovická záloha se tak zuby nehty drží v průběžném pořadí hned za svým A-týmem na pátém místě. Uvidíme, jestli jim to vydrží, příští kolo hrají totiž spolu…
 
ŠK Slavoj Velké Pavlovice A přivítal BK Moravskou Slavii Brno B. Domácí tým, dnes bez dámské části ansámblu, nedal soupeři šanci a na prvních šesti šachovnicích nekompromisně uplatnili převahu (6-0). Čest hostů zachraňovali borci na chvostu sestavy – celkem domácí zvítězili 6-2.
 
Do Š.K. 1923 Sokol Kyjov dorazily S.K. Horáček Sudoměřice. Domácí již tradičně bez prvních dvou desek základní sestavy a kvalifikovaného rozhodčího nedokázali eliminovat první údernou lajnu hostů (1-3). V druhé lajně potom hosté také uplatnili svoji favorizovanost (1,5-2,5) a odvezli si z Kyjova své první letošní body (2,5-5,5).
 
SK Lokomotiva Brno G hostila ŠK Hodonín. Oba týmy nastoupili v konsolidovaných sestavách, pod dozorem přísného, leč spravedlivého a letitého arbitra M. Hurty. Hosté rychle zvítězili na osmé šachovnici (0-1), ale asi tak v té chvíli já na páté, zrovna v okamžiku, kdy se mi moje pozice začala líbit, zjišťuji, že za pár tahů budu o figuru chudší. Odháním tedy vlastního kapitána od své šachovnice a soupeři začínám klást drobné nástrahy – vždyť střelec za dva ťoky, to by mohla být oběť! Kuráž mi dodává další výhra hostů na sedmé šachovnici (0-2), navíc soupeř chvíli přešlapuje na místě a začíná mít horší čas než já! (ti co mě znají chápou, že to už něco znamená!). Ve chvíli kdy vítězí druhá šachovnice hostů (0-3), si už moje dáma začíná počínat jako v samoobsluze: “a hele koník, toho bych mohla sezobnout. A tady si odšáchnu střelečka, a když mi nedá tamtu věžku, kouknu se na zoubek tomu frajerovi s křížkem na čepici…“ A je to 0-4. Vítězství na stranu hostů pak definitivně strhává kapitán remízou na čtvrté šachovnici (0,5-4,5). Další bodíky přidá ještě po pěkném závěru lídr hostů (0,5-5,5),  po ukázkovém kombinačním obratu i šestá šachovnice a nakonec na čas i poslední hrající třetí deska. Celkem tak domácí utržili krutou porážku 0,5-7,5.
 
O posledním utkání 3. kola TJ Tatran Poštorná - KŠ TJ Bučovice, jsem obdržel zatím jen krátký lakonický komentář: “bránili se jako lvi…“. Kapitán domácích jistě dodá svůj podrobnější komentář, takže nyní jen několik základních faktů: propastné rozdíly Elo bodů na všech šachovnicích, ať už zápas samotný vypadal jakkoli, dával jednoznačné echo, že to bude nášup. Ale protože Bučovice jsou vyhlášené svou bojovností, všichni si dokážeme představit, že dokázali favorita potrápit. Celkem však domácí jasně zvítězili 6-2.
 
A nyní ten slíbený komentář:
Hosté z Bučovic, budiž jim to odpuštěno pro velkou vzdálenost až za pověstným Ždánickým kopcem, začali rozvážně a beze spěchu vysedat z automobilů na poštorenském parkovišti zhruba čtvrthodinku po stanoveném začátku. Rozdíly stovek ELO bodů na každé šachovnici, někde i celá pětistovka, je ke spěchu nepobízely. Dokonce oznámili i "technický problém" - "Nemáme soupisku..."
 
Jelikož domácí mezitím zjistili, že na dámském WC je vyměněn zámek a správce budovy je na výletě v Opavě, bylo to na "technické problémy" 1:1 a začalo se hrát bez dalších diskusí s plným časem.
 
První pamětihodná událost se neudála na šachovnici, ale na hodinách. V minulé reportáži si kritiku odnesly staré rozhrkané a předbíhající se ručičkové hodiny zn. "Jantar, made in Soviet Union", tentokrát to budou hodiny digitální, dokonce ty nejlepší DGT XL. Na 3. desce se totiž zhruba po půlhodince hry zcela bez varování vynuloval displej. Když přestanou tikat ručičkové hodiny, dá se něco usoudit alespoň z polohy ručiček a čas přidat v poměru doposud spotřebovaného času. U digitálek nevíme nic... Později se zjistilo, že baterie jsou na konci své životnosti, ale signalizace vybitých baterek na displeji jen občas krátce probleskne. Hodiny se občas vynulují, ale při doteku ("před použitím zatřepat") zase samy naskočí. Hmmm...
 
To domácího kapitána a rozhodčího v jedné osobě rozladilo a začal na chvíli fungovat přesně jako nešťastné hodiny. "Nezlobte se, že ruším, nemáte tušení, jaký tam byl asi čas?" "Já asi 10minut" Druhý soupeř usilovně myslí, neodpovídá. "Tak máš smůlu chlapče, vezmu ti 25 minut!" Po chvíli klidu se od stejné šachovnice ozývá opět, "Ty hodiny nejdou...!" "Ježíšmarjá, vždyť tyto jsou úplně nové s čerstvou baterkou... aha, ono se po výměně hodin musí ještě zmáčknout tlačítko Start, sory..."
 
Uběhne sotva pár minutek a rozhodčí bere hodiny do ruky opět, "Promiňte, ale nejsem si zcela jistý, jestli jsem při výměně hodin nastavil i 1hodinu pro druhou periodu..." A sotva leží hodiny na stole, opět se čelo rozhodčího rosí, nezdá se mu součet časů na nových hodinách a těch u vedlejšího stolu a s úkolem "Celkem je na kontrolních hodinách spotřebováno 47minut, na displeji bílého svítí 1:43, jaký čas má být nastaven černému???" se po všem, co se událo a za upřených zraků okolí cítí jako žáček u tabule přistižený při základní neznalosti...
 
 
Přes toto maličké extempore probíhal zápas s nejvyšší korektností a v přátelské atmosféře. Nejdříve se se svými soupeři vypořádali domácí Bronislav Pochylý (nahoře vzadu vlevo) a Jan Korcián. První jmenovaný přichytil Tomáše Pokorného při neznalosti výměnné Španělky hned v zahájení, druhý přetlačil Petra Jeřábka postupným utahováním šroubů.
 
S hosty to v tuto chvíli nevypadalo moc dobře. Na první desce postupně zužitkovával Ondřej Nepomucký s Michalem Syslem svou osvědčenou taktiku - nikam se nehnat, nechat soupeře oslabit a pak jej vysušit v koncovce. Na druhé měl Jan Bohuslav s Miroslavem Křápkem od zahájení pěšce víc, na čtvrté Petr Věžník vlezl dámou a jezdcem Tomáši Matulovi až k samotnému králi a na páté vedl František Veverka s Vlastimilem Sedlářem o jezdce.
 
Jisté pochybnosti vzbuzovaly jen rychle ubývající minuty Miloslava Němce s Jiřím Švestkou (to je ona nešťastná partie s nekonečnou úpravou časů) a duel Davida Cipryse s Janou Hejnou, kde se domácímu hráči honily hlavou myšlenky o stávkujících hodinách a aktuálně byl o kvalitu chudší.
 
Hosté však nedali favoritům nic zadarmo a úporná snaha se v časovce vyplatila Tomáši Matulovi a Vlastimilu Sedlářovi. Druhý jmenovaný vyhrál poněkud kuriózně. Když zrovna nebyl u partie, bílý s jezdcem navíc potáhl a rovnou se vzdal. "Co se děje?", shlukli se ostatní okolo. "Nic, přehlídl jsem věž", ukázal bílý na pěšcovou vidličku. V tu chvíli přicházel k partii i soupeř, rozpačitě přijímal gratulace a pomalu si sedal s pohledem upřeným na šachovnici. "No, tady beru pěšce, ale ještě to není tak jasné..." "Jakého pěšce, tady mu dáváš vidli na krále a věž!" "Aha, to jsem neviděl..."
 
 
Půvab nepostrádalo ani zakončení na 4. desce. Když černý definitivně přehlédl věž a vzdal se, vypuklo u bílého nelíčené a hlasité veselí, "Jo! Jo! Takového silného hráče jsem porazil! To byla partie! Tu si založím!" Po takové poctě soupeři hned porážka míň mrzí...
 
Tím však úspěchy hostí skončily. Přes hrdinný odpor na 3. a 6. desce další hodinu po časových tísních zde nakonec kapitulovali a uzavřeli zápas s vysokým, ale vzhledem k rozdílu ratingů odpovídajícím výsledkem 6 : 2.
 
Jiří Myšulka
Vedoucí soutěže JmKPIIC
 
Soubor ke stažení: [pdf]

přidal Jiří Myšulka dne 21.11.2010 | sekce: Soutěže dospělých

Související dokumenty

vytvořeno název typ sekce
12.04.2011 JmKPIIC Závěrečná zpráva ke stažení
27.03.2011 JmKPIIC 11. kolo - postupují Vinohrady ke stažení
06.03.2011 JmKPIIC 10. kolo ke stažení
20.02.2011 JmKPIIC 9. kolo ke stažení
06.02.2011 JmKPIIC 8. kolo ke stažení
23.01.2011 JmKPIIC 7. kolo ke stažení
09.01.2011 JmKPIIC 6. kolo - doplněno ke stažení
27.12.2010 JmKPIIC 5. kolo ke stažení
21.12.2010 Ing. Jiří Myšulka kontakt
05.12.2010 JmKPIIC 4.kolo ke stažení
21.11.2010 JmKPIIC 3.kolo ke stažení
07.11.2010 JmKPIIC 2.kolo ke stažení
17.10.2010 JmKPIIC 1.kolo ke stažení
02.10.2010 JmKPIIC Úvodní zpráva ke stažení


Aktuální akce

V dané kategorii nejsou žádné dokumenty.

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009