Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis souboru ke stažení

JmKPIIC 2.kolo

Ve druhém kole letošního ročníku JmKPIIC se ve všech duelech utkala družstva, která se v žebříčku podle průměrného koeficientu základní sestavy ocitají v bezprostředním sousedství. To znamená, že se dalo očekávat šest zajímavých zápasů, které měly vždy jen mírného favorita, tudíž záleželo na konkrétních sestavách v zápase.
 
Prvním byl souboj titánů S.K. Horáček Sudoměřice - ŠK Slavoj Velké Pavlovice A, kteří si oba potřebovali napravit reputaci z prvního kola. Pavlovice si ji napravili hned dvakrát – jednak nastoupily v osmi (což se jim posledně nepodařilo) a také v tomto dramatickém zápase bez jediného remízového výsledku zvítězili. Domácím opět chyběla druhá, třetí a pátá deska základní sestavy a bylo to znát. Zatímco v první půli se s našlapanými hosty dokázali porvat 2-2, vzadu se prosadil silnější zadní voj pavlovických 1-3. Celkem tedy 3-5.
 
Dalším soubojem účastníků s cíli nejvyššími – tj. boj o postup – byl zápas Vinohrady Brno - TJ Tatran Poštorná. Ani jeden z účastníků neponechal na horké vinohradské půdě nic náhodě a v obou družstvech si náhradníci – vyjma jednoho - ani neškrtli. Domácí, ač favorizováni jen na dvou šachovnicích, si dokázali vydřít těsné vítězství. Poutavý komentář V. Novákové k průběhu utkání přikládám:
 
"Už před zápasem nám bylo jasné, že utkání s Poštornou bude jedním z těch klíčových, ve kterých se bude takříkajíc "lámat chleba" a rozhodovat o tom, zda letos bude či nebude šance na postup. Proto jsme se rozhodli neponechat nic náhodě a nastoupili jsme v základní sestavě. I hosté nastoupili ve velmi silné sestavě, chyběl jim prakticky jen Zbyněk Fic, a tak měli - větší či menší - "papírovou převahu" na většině šachovnic, s výjimkou 3. a 4. desky. Očekával se tedy velmi tuhý boj s nejasným výsledkem.
Po hodině hry "plní plán" naše opora na první desce Josef Hladík, když uzavírá bodové příměří s poštorenským lídrem Ondřejem Nepomuckým. Kolem třičtvrtě na deset zjišťuji, že Tomáš Lamser na dvojce obětoval figuru za dva pěšce a o něco lepší pozici s iniciativou, pozice na ostatních deskách jsou zatím poměrně vyrovnané. Kolem půl dvanácté zahájil na třetí desce Stanislav Páral útok na černého krála pana Bohuslava a pěknou kombinací získává figuru, zato Miroslav Lamser na 4. a Zdeněk Nývlt na 6. desce se poněkud trápí. Zhruba po další půlhodince Standa Páral proměňuje získanou výhodu ve vítězství a vedeme tedy 1,5:0,5. Kolem půl jedné přicházejí ke slovu první časové tísně, Přemysl Skála na sedmičce nabízí v poměrně vyrovnané pozici Davidu Ciprysovi remízu, ten ji ale po chvíli odmítá. Za dalších asi 15 minut se Tomáš Lamser domlouvá s Martinem Ciprysem na smírném výsledku, Marian Varga na pětce úspěšně překonává časovou tíseň, která je naopak smrtelná pro poštorenského Františka Veverku. Průběžné skóre zápasu je tedy 3:1 pro Vinohrady. Poté se ale dosud příznivý výovj zápasu začíná poněkud kazit. Nejprve prohrává Miroslav Lamser na čtvrté desce, který ztrátu dvou pěšců po časové tísni již nedokázal dohnat a kolem čtvrt na tři se bohužel bortí i nadějná pozice Hynka Latty, která při přesné hře mohla skončit remízou. Skóre je rázem vyrovnáno a začíná jít opravdu do tuhého, hrají už pouze na pětce Marian Varga s Petrem Věžníkem a na sedmičce Přemysl Skála s Davidem Ciprysem. Právě na sedmé desce se po chvíli uzavírá bodové příměří, a tak se pozornost všech obrací k páté desce, kde má náš Marian Varga krále, jezdce a pěšce, proti soupeřovu králi a jezdci. Jeho soupeř se navíc ocitá v časové tísni a jeho padající praporek pečetí naše vítězství 4,5:3,5. Nutno dodat, že celý zápas byl dost dramatický a plný zvratů a vítězství bylo těsné a velmi těžce vydřené".
 
ŠK Hodonín patřičně hrdý na svých zbrusu nových osm šachových souprav hostil Š.K. 1923 Sokol Kyjov. Hosté přijeli s třemi náhradníky, navíc chyběly opory na první a druhé šachovnici. Když po dvou hodinách hry vedli domácí – favorizovaní na všech šachovnicích – už 2-0, odjíždím na čumendu do Sudoměřic a tázavé pohledy sudoměřických a pavlovických hráčů na svou přítomnost odbývám mávnutím ruky: „Už vedeme 2-0 a Kyjovu zas nepřijel Kubala s Rackem“. Zajímavé je, že se mi zpravidla dostalo odpovědi:“Tak to je jasné…“. No jak komu! Kyjovanům rozhodně ne. Přes neúčast prvních dvou hráčů, přes nepříznivý stav zápasu, přes favorizovanost domácích na všech šachovnicích dokázali nakonec v Hodoníně urvat bod, když nakonec zápas skončil smírem 4-4.
 
ŠK 64 Brno B na své půdě přivítal TJ ŠK Veselí nad M. B. Domácí s jedním náhradníkem se proti hostům bez téměř všech lichých šachovnic (veselanům chyběla 1., 3.  a 5. šachovnice základní sestavy)  stali mírným favoritem utkání a jediné tři resultativní výsledky v jejich prospěch jim mezi ostatními plichtami zajistili plný bodový zisk 5,5-2,5.
 
V utkání KŠ TJ Bučovice - SK Lokomotiva Brno G hosté získali převahu na prvních čtyřech prknech (1-3) a tak si z Bučovic odváží celkové vítězství 3-5.
 
Vůbec nejvyrovnanější duel (rozdíl koeficientu sestavy v zápase činil pouhých 24 ELO bodů!) byl BK Moravská Slavia Brno B - ŠK Slavoj Velké Pavlovice B. Záchranáři hostů na prvních dvou šachovnicích sice svůj úkol splnili (0,5-1,5), ale domácí podržela „zadní lajna“ (3,5-0,5) a tak body zůstaly v Brně 5-3.
Průběžné pořadí po druhém kole nám toho až tak moc nepoví, ale pohledem na něj se rádi pokochají v Brně na Vinohradech, ŠK 64 a Moravské Slavii B (první tři místa), ztuhlou obličejovou muskulaturu z něj naopak jistě mají v Sudoměřicích a Veselí B (tipněte si…).
Jiří Myšulka
Vedoucí soutěže JmKPIIC
 
P.S. "Po uzávěrce" dorazila ještě jedna zpráva ze zápasu Vinohrady - Poštorná, tentokrát z pohledu hostí.
 
Pro šachisty z Poštorné mají zápasy na Vinohradech zvláštní kouzlo - cesty mezi paneláky jsou pojmenovány po vinorodých vískách Břeclavska a Hodonínska, takže po příjezdu ulicí Věstonickou, Velkopavlovickou a Tvrdonickou se v hrací místnosti na Pálavském náměstí člověk hned cítí jako doma.
 
Při spíše zářijovém než listopadovém polojasném a teplém počasí (15°C!) byl proud čerstvého vzduchu valící se z neustále pootevřených vstupních dveří umístěných těsně u šachovnic a nesoucí s sebou i tlumené hraní trolejbusů a občasné zašustění listí pod hráběmi stařičkého zahradníka spíše příjemným osvěžením a sváteční velkoměstskou idylou než rušivým hlukem a průvanem. Po krátkém špičkování o "páté koloně" (dva Poštorňáci za Vinohrady v minulosti hráli, jeden dokonce bydlí blíže než většina domácích) zahájila zápas nehrající rozhodčí Vlaďka Nováková v příjemné a přátelské atmosféře.
 
Celkový pohled, v popředí Přemysl Skála
 
Podle očekávání si po slabé hodince podali ruce lídři obou týmů Josef Hladík a Ondřej Nepomucký, kteří oba patří výkonnostně nejméně o 2 soutěže výše. Oba kapitáni neměli námitek, hlavně ten hostující optimisticky předpokládal, že výrazná převaha Ela na zadních deskách se musí časem projevit. Ovšem chyba lávky!
 
Nejprve se však začalo jiskřit vpředu - domácí Tomáš Lamser na dvojce dal Martinovi Ciprysovi figuru, ovšem s dvojicí střelců měl silnou kompenzaci a navíc se jeho soupeř zvyklý na přidávací tempo doslova řítil do smrtelné časovky s několika minutami na 25 tahů. Trošku předběhneme a prozradíme, že tato šílená blicka skončila nakonec remízou. Něco podobného sehráli Miroslav Lamser a Miloš Němec na čtverce. Tady ovšem byla kompenzace menší, časovka klidnější a po výměnách figur Němec "profesorsky" vyhrál v koncovce. Na trojce se utkali dva velmi invenční hráči Stanislav Páral a Jan Bohuslav. Když už to vypadalo, že velmi neortodoxní výstavba umožní černému (Bohuslav) protišance, získal bílý pěknou kombinací s přechodnou obětí dámy střelce a partii zakončil zcela bez problémů.
 
Výsledek na zadních šachovnicích tipoval hostující kapitán ještě v půli zápasu na 3 : 1 až 3,5 : 0,5 pro hosty, aby se krutě přepočítal. Na pětce domácí Marian Varga bojoval nejen proti aktivnímu Svěšnikovi Petra Věžníka, ale i svému proti praporku, který jen tak tak nespadl. Nakonec bílý udržel nejen praporek, ale i pěšce navíc, kterého po dalších téměř 2 hodinách uplatnil. Pro jeho soupeře to byl skutečně smolný den - ráno tak spěchal na trolejbus, že si nestihl koupit jízdenku a "jízdné" tak po kolizi s revizorem činilo rovných 700Kč. Po nadějné partii trvající 6 hodin odešel poražen a ještě ho spoluhráči nechali na místě, protože přijeli místo obvyklým osmimístným Transitem (tomu v noci někdo píchl kolo) jen osobákem. Šachy jsou hrozně krutá hra... Mimochodem po rozdýchání časovky v této partii se paní rozhodčí, nervózní z toho, že už oba mají dávno spadlý praporek, zatímco jinde se k časovce teprve blíží, pořádně podívala na hodiny a zjistila, že se předběhly během 4 hodin o téměř půlhodinu! Další důvod uvažovat o digitálních hodinách i v nižších soutěžích...
 
Lídři Josef Hladík a Ondřej Nepomucký skončili jako první
 
Pořádný kiks se hostům povedl i na šestce. František Veverka vystavěl své bílé domečky s tradiční pevností a důkladností, až černý Zdeněk Nývlt (nabízející před tím několikrát remis) začal mít akutní nedostatek ústupových míst. Než by se nechal úplně zabetonovat, zavřel oči a obětoval figuru. Aktivita zbylých černých bojovníků se tím radikálně zvedla, současně se zvedl i soupeřův praporek, aby nakonec předčasně upadl, ovšem už v prohrané pozici.
 
Podobně jako na pětce se i na sedmičce hrálo skoro 6 hodin. Přemysl Skála a David Ciprys se smířili s půlkou až s holými králi. Jedinou radost si hosté udělali na poslední desce, kde Bronislav Pochylý po klopotném, pět a půl hodinovém úsilí přehrál ve věžovce Hynka Lattu. Celkový výsledek 4,5 : 3,5 si domácí za bojovnost zaslouží, ale zejména partie na 5.-7. desce budou hosty ještě dlouho strašit.
 
Soubor ke stažení: [pdf]

přidal Jiří Myšulka dne 07.11.2010 | sekce: Soutěže dospělých

Související dokumenty

vytvořeno název typ sekce
12.04.2011 JmKPIIC Závěrečná zpráva ke stažení
27.03.2011 JmKPIIC 11. kolo - postupují Vinohrady ke stažení
06.03.2011 JmKPIIC 10. kolo ke stažení
20.02.2011 JmKPIIC 9. kolo ke stažení
06.02.2011 JmKPIIC 8. kolo ke stažení
23.01.2011 JmKPIIC 7. kolo ke stažení
09.01.2011 JmKPIIC 6. kolo - doplněno ke stažení
27.12.2010 JmKPIIC 5. kolo ke stažení
21.12.2010 Ing. Jiří Myšulka kontakt
05.12.2010 JmKPIIC 4.kolo ke stažení
21.11.2010 JmKPIIC 3.kolo ke stažení
07.11.2010 JmKPIIC 2.kolo ke stažení
17.10.2010 JmKPIIC 1.kolo ke stažení
02.10.2010 JmKPIIC Úvodní zpráva ke stažení


Aktuální akce

V dané kategorii nejsou žádné dokumenty.

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009