Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis souboru ke stažení

Ivan Feuer a šachové Brno mnohonárodnostní

"Druhý vítěz Feuer (Maďar z Jugoslávie) útočí bouřlivě za každou cenu a neleká se žádných obětí" - tak píše o členu brněnského Jüdischer Schachvereinu Ivanu Feuerovi na "Turnaji o championát Spolku českých šachistů 1921" Časopis československých šachistů. Sotva bychom našli lepší příklad mnohonárodnostního charakteru Brna krátce po rozpadu rakousko-uherského soustátí.

Ivan Feuer se narodil přesně před 110 lety - 3. listopadu 1900. Do Brna přišel jako mnoho jiných za studiem - roku 1923 zde absolvoval chemii na německé technice.

Jan Kalendovský vysledoval stopu tohoto světoběžníka v přeborech Brna, v "extraligových" zápasech o klubového přeborníka ÚJČŠ s týmy Prahy, ale i Bratislavy a Vídně nebo ze simultánky s Bogoljubovem sehrané krátce poté, co "...dovedl v píšťanském turnaji odstaviti na druhé místo Aljechina, nejvážnějšího kandidáta na mistrovství světa, které tak pracně Capablanca urval dru Laskerovi..."

Po promoci mizí Feuerova stopa brněnská, ale šachy hraje dál v rodné Jugoslávii. V prvním poválečném šampionátu Jugoslávie poráží i slavného mistra Pirce. Po roce 1945 však mizí i stopa jugoslávská...

Přečtěte si v příloze!

Soubor ke stažení: [pdf]

přidal David Ciprys dne 03.11.2010 | sekce: Zajímavosti


Aktuální akce

V dané kategorii nejsou žádné dokumenty.

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009