Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis souboru ke stažení

Brno, jižní Morava & šachové Olympiády

Jakou stopu zanechali šachisté z Brna a jižní Moravy v dějinách šachových Olympiád? Výraznou! Jihomoravskými rekordmany jsou Pavel Blatný - sedminásobný medailista z přeborů republiky sedmkrát reprezentoval na Olympiádě (1988 - 2000) a jeho tatínek František - v roce 1969 přivezl jako kouč ženského týmu jedinou dosavadní medaili našich olympioniček.

Jan Kalendovský trávil minulý pondělek místo besedou o Olympiádě plánovaným zákrokem v nemocnici a tak alespoň nachystal pozoruhodně obsáhlý článek, z něhož jsme si mohli na besedě promítnout jen krátký výtah.

Kompletní materiál si můžete prohlédnout v příloze a rozhodně stojí to za to. Nyní jen proleťme několika daty a událostí, které nás poučí i pobaví:

Na "nulté Olympiádě" konané v roce 1924 při VIII. Olympijských hrách v Paříži hrál i brněnský mistr ÚJČŠ, učitel ve Vranovicích Karel Vaněk. Olympiáda se hrála jako turnaj amatérů - jednotlivců, jejichž výsledky se sčítaly a poprvé a naposledy zde zvítězilo ... Československo! Mimochodem právě zde byla založena Mezinárodní šachová federace FIDE a Československo bylo mezi jejími 15 zakládajícími členy.

Od Olympiády v 1939 v Buenos Aires jsou vydávány bulletiny se všemi sehranými partiemi a díky brněnskému mistru Amosi Pokornému známe i všechy československé partie z Hamburku 1930, Prahy 1931 a Folkestone 1933.

Mistr ÚJČŠ Amos Pokorný

První skutečná Olympiáda se hrála v Londýně 1927 ve Westminsterském paláci a družstva již byla klasicky 4členná se dvěma náhradníky. Amos Pokorný se zde představil nejen jako mistr šachu, ale i jako mistr pera zasílající aktuální a živé zprávy do domácího tisku - posuďte sami, "Réti vyhrál s mladým Rasmussonem přesně jako stroj: oslabil mu pěšce a potom ve věžové koncovce jednoho po druhém sbíral, až konečně jeho soupeř uznal, že proti Rétimu bylo by směšné pokoušeti se o hledání remisového postavení..."

Dějiště první Olympiády - budova britského Parlamentu

Na druhé Olympiádě v Haagu 1928 s účastí čtyřnásobného mistra Brna Alfreda Tellera naši ještě po 9. kole vedli. "Objektivní příčiny" neúspěchu však byly známy už tehdy "Následoval neočekávaný obrat, nevysvětlitelný i samým hráčům. Snad byla příčinou nezvyklost turnajového tempa (40 tahů za 2 hodiny), snad náhoda, která nám byla naprosto nepřízniva!“ (Československý šach 1928).

Na třetí Olympiádě v Hamburku 1930 se poprvé hrálo s pevnými sestavami a hráči se nemohli střídat na jednotlivých deskách dle úvahy kapitánů.

Hamburk 1930: kapitán MUDr. Hubert Procházka, Karel Treybal, Salo Flohr, Amos Pokorný, Josef Rejfíř, Ladislav Prokeš

Na "Nazi Olympiade" v Mnichově 1936 hrála osmičlenná družstva. Totéž německé velikášství, které v Mnichově vítalo brněnského mistra Emila Zinnera, jej o pouhých 6 let později ve 33 letech poslalo na smrt v koncentračním táboře Majdanek...

Hrací sál v Mnichově 1936 

Na Olympiádě 1964 Tel Avivu došlo ke kuriózní události dobře ilustrující "neochvějnou jednotu" našich a sovětských šachistů. "Franta (Blatný) vzpomíná na zápas se Sovětským svazem, ve kterém byl předem (L. Pachmanem) dohodnut nerozhodný výsledek. Všichni naši hráli se svými soupeři poměrně klidně, jenom Kaválek se pustil do Štejna nejostřejší variantou královského gambitu po vzoru Steinitze (3.Jc3). A brzy začal stát podezřele, v tom smyslu, že se jeho král vydal pěšky na cestu po dámském křídle. Jenže Štejn přišel za Frantou Blatným s pozoruhodnou nabídkou remízy: „František, ja budu amnistírovať vaševo Kavaleka!“ A tak se taky stalo…"

Do Tel Avivu právě vyráží veselá čtveřice Vlastimil Hort, Luboš Kaválek, Vlastimil Jansa a František Blatný

Posledním ze "staré gardy" brněnských olympioniků byl Josef Augustin na Olympiádě v Luganu 1968 poznamenané sotva 2 měsíce starou "bratrskou pomocí" spojeneckých armád.

Mistr sportu Josef Augustin

Nejnovější Olympiády nechme někdy na příště a na závěr se podívejme na dvě dobová svědectví, která dosvědčují, že tvrdý boj o každou půlku, někdy i za každou cenu, není fenoménem moderní doby. Skutečných gentlemanů je jako šafránu, ale ani dřív to nebylo lepší...

"… I ve čtvrté partii matche Anglie – Jugoslávie stál Atkins velmi dobře s Kostičem, ale při přerušení pečetil omylem 39. tah, poněvadž podle chybného zápisu partie domníval se, že je to již 40., který musí býti učiněn ještě v druhé hodině hry. Při dohrávání se pak poněkud zpozdil, čehož použil Kostič k tomu, že sám rychle táhl a pustil jeho hodiny, takže Atkins měl při příchodu již čas překročen a měl by tedy podle pravidel prohrát. Věcí bude se ještě zabývati rozhodčí soud…“ (Amos Pokorný – Lidové noviny 25. července 1927)

"Na prohře s Lotyšskem měly nemalý podíl nové hodiny, podivné jednání našich soupeřů a konečně i nemístný zákrok pořadatele, jenž Zinnerovu partii kontumoval jen na základě údajů některých mladých Lotyšů, ačkoliv v době jeho příchodu Zinnerův soupeř Apscheneek hrál už dál a oba soupeři měli 40. tah hotový. Pořadatel to patrně neudělal ze zlého úmyslu, nýbrž jen z přílišné horlivosti, ale hlavní pořadatel Post jej potom asi nechtěl snížit a proto jeho výrok potvrdil." (Československý šach 1936)

A teď už se začtěte do přílohy!

Soubor ke stažení: [pdf]

přidal David Ciprys dne 24.10.2010 | sekce: Zajímavosti


Aktuální akce

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009