Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis souboru ke stažení

Adolf Loos, světový architekt a brněnský šachista?

Historii téměř detektivní o vztahu básníka Františka Halase k šachové hře jsme mohli sledovat v holdu Jana Kalendovského nedávno zesnulému doyenu brněnské kultury Ludvíku Kunderovi a už tu máme další detektivku s dalším světoznámým jménem - Adolf Loos a šachy.

Asi nejznámější Loosova stavba na území České republiky - funkcionalistická Müllerova vila v Praze Střešovicích z přelomu 20. a 30. let 20. století

Majitele jiné evropsky proslulé vily v brněnských Černých Polích, pana textilního továrníka Tugendhata, jsme už u šachu "nachytali" nejméně dvakrát - zkuste zde a zde.

Brněnský rodák Adolf Loos narozený před 140 lety a proslulý výroky typu "Nepotřebuji tužku, stačí mi guma", nebo "Ornament je zločin", má až do 24. října velkou výstavu na brněnském hravém kopci Spielbergu - webu této výstavy děkujeme za zde uvedené fotografie.

"Zvenku nemá dům prozrazovat nic, uvnitř nechť projeví celé své bohatství..." - interiér Müllerovy vily nedělený poschodími, ale funkčními celky

K jeho kulatému výročí narození zabrousil Jan Kalendovských do své paměti (kdysi byl čtenářem jeho fejetonů) i prachu archívů a vylovil z nich hned čtyři stopy, které vedou nebo by mohly vést k této světoznámé osobnosti.

První je z brněnské simultánky mistra Sämische v lednu 1923, druhou je požadavek "Vidět prostor duchovým okem a umět přitom hrát šachy na trojrozměrné šachovnici" pronesený v době práce na Müllerově vile, třetí stopou je zmínka o pravidelných návštěvách Loose ve vídeňské Café Central známé též jako "škola šachu" a čtvrtá v interiérovém řešení Café Museum, kde Loos nezapomněl na rozlehlé prostory pro hráče šachu a kulečníku.

Šachisté hledí s úctou na dílo Adolfa Loose (ačkoliv o tom zpravidla nevědí) kdykoliv cestují na turnaj z Brna do Břeclavi a zpět a míjejí majestátní tovární halu cukerní rafinerie v Hrušovanech u Brna shlížející na projíždějící vlaky už 90 let.

A jaký je vlastně výsledek našeho šachově-architektonického pátrání? Inu přečtěte si přílohu a závěr si už udělejte sami!

Soubor ke stažení: [doc]

přidal David Ciprys dne 07.09.2010 | sekce: Zajímavosti


Aktuální akce

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009