Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis souboru ke stažení

Šachové Brno v roce 1890 aneb řešte s námi

Šachový život v roce 1890 známe jen v útržcích, ale který sport umožňuje fanouškům potěšit se i dnes záznamy z utkání sehraných před 120 lety? Jedině šachy...

V příloze nám pilný oprašovatel zažloutlých novin a časopisů Jan Kalendovský podává zprávu o zániku šachové rubriky vedené Dr. Mazelem s "horoucím nadšením a laskavou nestranností" v časopise Beobachter. Zkuste dát čtyřtahový dušený mat (bílý je na tahu, posledním tahem si černý neopatrně vzal jezdce na f3) v partii pánů Kvíčaly a Maršálka sehrané v Praze už roku 1883. Úspěšné řešení vás určitě zahřeje u srdíčka stejně jako čtenáře hlídky před 120 lety!

 

Bílý matí 4. tahem

Turnajovou partii přímo z Brna nebo od brněnského borce sehranou v roce 1890 Jan Kalendovský zatím neobjevil, ale náhradou za ni si můžeme vyřešit moc pěknou trojtažku brněnského šachového lídra z přelomu století Aloise Perny. Černý je svázán na rukou i na nohou, nemůže táhnout králem, pěšcem e3 (pro Df3 mat) ani střelcem (pro Df5 mat). Po šachování bílou dámou z královského křídla černý král vždycky někam zaleze. Překvapivě se však černý monarcha dočká matu z křídla dámského. Ale jak se tam dámou dostat?

 

Bílý matí 3. tahem

Řešení obou diagramů si ověřte na konci přílohy. Kromě nekrologu šachové rubriky v ní najdeme ještě nekrolog profesora brněnské techniky Franze Xavera Unferdingera dosvědčující, že šachy a významné osobnosti vědy a techniky patřily k sobě odedávna. Člen Brünner Schachclubu Franz Unferdinger se stal prvním profesorem druhé matematické katedry německé techniky sídlící tehdy v novotou zářícím (zhruba jako dnes po nedávné rekonstrukci) objektu dnešní Lékařské fakulty při ústí Husovy ulice do Komenského náměstí - tehdá ovšem u ústí Elisabethstrasse do Elisabethplatz vzniklých v proluce po stržených městských hradbách a pojmenovaných po dodnes populární (hlavně v televizi a v obrázkových časopisech ) choti vládnoucího císařpána Franz Josefa Sisi.

Slavní šachisté na akademické půdě v Brně zůstali dodnes (namátkou vzpomeňme ligové borce doc. Štefla a doc. Věcheta) a možná nám bude i jeden známý akademik šéfovat v šachové Evropě.

Profesor ekonomie na mnichovské Technické universitě Robert Weizsäcker (tedy přesněji, oni Němci si na to potrpí , Professor Dr. Robert Klaus Freiherr von Weizsäcker, mimochodem syn bývalého německého prezidenta a synovec slavného fyzika a filosofa Carla Friedricha von Weizsäckera - společně s Wernerem Heisenbergem a Ottou Hahnem otce německého jaderného výzkumu) je jedním z uchazečů o post šéfa Evropské šachové unie a intenzívně lobbuje za zvolení Anatolije Karpova předsedou FIDE.

Ale to už jsme příliš odběhli od událostí 120 let starých. Otevřte si přílohu! 

Soubor ke stažení: [pdf]

přidal David Ciprys dne 09.07.2010 | sekce:


Aktuální akce

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009