Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis souboru ke stažení

Květnová výročí aneb popřejme jubilantům

Žádný oslavenec se určitě neurazí, když mu popřejete s několikadenním zpožděním. Pár tipů na šachové osobnosti slavící kulatiny nebo půlkulatiny v letošním máji pro vás vybral Jan Kalendovský a každý z nich si gratulaci určitě zaslouží.

Pod jménem Vladimír Štefl si už i pamětníci vybaví spíše docenta astronomie na Masarykově universitě a bývalého ligového borce. Ovšem i jeho stejnojmenný tatínek, nikoliv nepodobný v mladším věku dnešnímu panu docentovi, býval známým šachistou a hlavně "politicko-výchovným" činovníkem, který uměl své kontakty na mocné tehdejšího světa systematicky přetavovat v rozvojové šachové programy a "družební" výjezdy do zahraničí pro hráče z Brna i celé tehdejší jižní Moravy od Jihlavy po Gottwaldov. Pan Vladimír Štefl starší se 14. května dožil krásných 90 let - tak hlavně hodně zdraví!

Mimochodem kdo by soudil z dobových časopiseckých a knižních úvodníků, že tehdejší šachová "politická" práce byla něco zcela suchopárného, asi by jej zaskočilo veselé až bujaré vzpomínání zářijového jubilanta Miloslava Němce nebo dalších přátel pana Štefla. Konec konců, způsoby jak přesvědčit mocné a bohaté k podpoře šachového sportu, se tehdá ani dnes zase příliš nelišily a opravdu schopných lobistů bylo vždy jako šafránu...

S už zmíněnou astronomií na MU má leccos společného i někdejší tamní asistent a čerstvý pětašedesátník RNDr. Jiří Papoušek. Počátkem sedmdesátých let zavedl krajský rating, zárodek pozdějšího českého Ela. Jeho brožurka Elo systém pro každého, vydaná jako komentář ke Klasifikačnímu řádu (Jiří Papoušek byl tehdá celostátním klasifikátorem a zpracovatelem LOK), se exaktností výkladu hodnou matematika a názorností příkladů hodnou vysokoškolského učitele stala vzorem (bohužel nedostižným a nezopakovaným) výkladu obecného šachového řádu.

Když už jsme u předchozího oslavence nakousli ty konexe a je pár dní před volbami, možná by stálo za zmínku, že kromě šachistů (např. FM Josef Obšívač nebo Pavel Dubina) vystudoval těsně před "něžnou revolucí" na Přírodovědě v Brně fyziku (kam astronomie tehdy i dnes patřila) i možný příští premiér a volební lídr jedné nejmenované velké strany...

Tak trochu opakem nenápadného a vždy exaktního a "akurátního" Jiřího Papouška je šedesátník Josef Kolek z Ivančic. Toho moc představovat nemusíme, společník, který nezkazí žádnou legraci, má na jihu Moravy přátel a známých, kam oko dohlédne. Blahopřejeme!

Také by se asi těžko hledal někdo, kdo by neznal (a nenašel v archívu alespoň jednu vzájemnou partii) pětapadesátníka Karla Švihela, předního brněnského KM a úspěšného korespondenčního hráče.

Jako posledního nám Jan Kalendovský představí padesátníka Marka Orla, mistra Brna 1983 a předního ligového hráče ze slavné generace University Brno 80. let.

Začtěte se do přílohy, zavzpomínejte a nezapomeňte pogratulovat!

Soubor ke stažení: [doc]

přidal David Ciprys dne 25.05.2010 | sekce: Zajímavosti


Aktuální akce

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009