Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis souboru ke stažení

Před sto lety se psal rok 1910...

Před více než rokem jsme si připomněli události v brněnském šachu přesně jedno století staré a při pročítání zažloutlých novinových rubrik mnohdy zjišťovali až zarážející podobnost radostí i starostí šachových rytířů uhranutých královskou hrou 100 let před námi.

Tentokrát nás Jan Kalendovský provede událostmi roku 1910. Na obálkách Časopisu českých šachistů našel a nafotil pozoruhodný adresář šachových klubů dokládající, že kromě "oficiálních" šachových klubů v Brně "Spolku českých šachistů" (založen 1904) a "Deutscher Schachverein" (1907), existovaly vedle šachového odboru Akademického čtenářského spolku Zora ještě minimálně 4 další šachové kroužky mj. v Králově Poli, Židenicích a Husovicích. Pro přesnost je třeba uvést, že zmíněné tři obce byly s "Velkým Brnem" spojeny až v roce 1919, jak je patrné i z šachového adresáře - "Královo Pole u Brna".

Brno roku 1910

Z dalších měst a obcí dnešního Jihomoravského kraje najdeme v adresáři už jen Spolek českých šachistů v Blansku založený roku 1905. Kromě starobylého Českého spolku šachovního v Praze z roku 1884 jsou pozoruhodná i data u Spolku českých šachistů v Plzni (1884) a Českého spolku šachovního v Olomouci (1893).

Jako sídlo šachových spolků je v drtivé většině uváděna kavárna, méně často hostinec nebo restaurace a jen zřídka obecně prospěšné zařízení typu Národního či Dělnického domu nebo Občanské besedy. "Jourfix" (čti žůrfix, slovo používané některými staromilci dodnes) byl nejčastěji v úterý, pátek nebo v neděli, někde dokonce denně!

První ceny a titulu přeborníka dobyl na zimním přeboru Brna mistr Julius Brach. Porazil ho sice veterán a doyen brněnského šachu Alois Perna, tomu ale "jedna partie propadla kontumací překročením času", na což Lidové noviny reagovaly obavou, "aby ho úspěch dávného soupeře, kterého tentokrát porazil, neodstrašil od další činnosti..." Věta "Končím se šachem..." byla zřejmě populární i tehdy .

Obrázek je sice o něco starší, ale oba letité rivaly Julia Bracha (stojí vlevo) a Aloise Pernu (sedí vlevo) na něm poznáme velmi dobře

Obava však byla lichá, příští přebor Perna vyhrál o dva body před Brachem. Z našeho pohledu je pozorudný poměrně vysoký výskyt partií, které "nebyly hrány a rozhodnuty kontumací". Dokonce Lidové noviny jmenovitě zmiňuji, že "Pp. Kačer a Zeman zasluhují uznání, že přes časté nehody vytrvali statečně až do konce". Inu také nic nového pod sluncem.

"Zimní turnaj „Spolku“ započne 5. listopadu. Přihlášky do 4. listopadu, doložené vkladem 5 K, přijímá pokladník spolku. (Vklad nutno předem složiti)..." Hmm, vklad 5 korun, bylo to moc či málo? Tehdejší cenové relace jsou vzhledem k odlišné dostupnosti zboží a jinému životnímu stylu obtížně porovnatelné, ale za tehdejší pětikorunu si mohl člověk roku 1910 dopřát namísto šachového turnaje např. dvě husy, tři plata po 30 vejcích nebo 20 bochníků chleba. Velmi orientačně tak můžeme tehdejší vklad přepočítat na nějakých 300-500Kč dnešních - docela dobrá shoda.

Pokud si takto přepočítáme I. cenu ve II. korespondenčním turnaji Národních listů pro legendárního Františka Batíka (hrajícího korespondenčně až do roku 1985 ) ve výši 55 K, je to částka velmi slušná.

A teď už se pusťte do vlastního textu v příloze.

Soubor ke stažení: [pdf]

přidal David Ciprys dne 05.04.2010 | sekce:


Aktuální akce

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009