Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis souboru ke stažení

Velmistr Důras, starosta Rodkovský a šachy do škol

Právě před půlstoletím (15. března 1960) zemřel předválečný starosta města Blanska JUDr. Karel Rodkovský - v Blansku po něm pojmenovali školy a ulice a oslavili tak kromě prvního muže města i nadšeného šachistu s partiemi v odborném šachovém tisku i v šachové rubrice Národních listů.

Jan Kalendovský nás s budoucím panem starostou seznámí už během Šachového sjezdu v Blansku v létě 1902, kde se třiadvacetiletý student práv Karel Rodkovský rozdělil o prvenství se samotným budoucím velmistrem, dvacetiletým Oldřichem Důrasem (psáno v dobových textech důsledně s dlouhým ů).

Turnaj byl malý, ale divácky atraktivní a co účastník, to (nejen) šachová osobnost. Kromě obou zmiňovaných mládenců v tabulce najdeme např. prvního českého reprezentanta v mistrovském mezinárodním turnaji v Amsterodamu 1889, významného astronoma, řídícího učitele či evropsky proslulého moravského úloháře skrývajícího se pod pseudonymem V. Slabý. Znalci možná tuší, že tento pseudonym ukrýval Ladislava Vetešníka, prastrýce autora přiložené zprávy Jana Kalendovského.

V letech 1923 - 1939 stál Karel Rodkovský v čele města Blanska a ke své staré lásce se nejen hrdě hlásil, ale pro ni i aktivně pracoval (Šachový týden, 21. dubna 1938): 

BLANSKO jde příkladem!
Rusko, kde se šachy hrají jaksi ve velkém, bylo vždycky -a je dosud- našim šachistům pramenem závisti a povzdechu při srovnávání s poměry u nás. Můžeme však plným právem věřit, že tomu tak nebude stále! - Starosta města dr. Karel Rodkovský spolu s ředitelem a ostatními vychovateli na měšťanské škole v Blansku se přičinili, aby se i u nás stalo skutkem, co je v Rusku dávno běžnou věcí. Pořádají totiž pro žactvo zmíněné školy šachové kursy, organisují turnaje a vypisují i řešitelské turnaje o pěkné ceny. Organisace znamená jistě velkou práci a nemalou ztrátu času a svědčí o opravdové lásce k šachu, jestliže se jí ujaly osoby veřejně činné. - Doufáme, že tato první vlaštovka nezůstane osamocena. I když se však najde hodně následovníků, přece zůstane moravskému městu Blansku radostné vědomí, že bylo - první!

V důchodovém věku začal skládat šachové úlohy, jeho prvotinu z roku 1953 uveřejnil v Lidové demokracii samotný JUDr. Emil Palkoska. Přečtěte si v příloze!

Soubor ke stažení: [pdf]

přidal David Ciprys dne 22.03.2010 | sekce:


Aktuální akce

V dané kategorii nejsou žádné dokumenty.

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009