Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis souboru ke stažení

43 nových rozhodčí 3. třídy

Hojná účast a bohatá diskuse charakterizovaly dnešní školení rozhodčích III. třídy. Šachovou kavárnu Boby Centra v Brně zaplnilo 47 adeptů základní rozhodcovské kvalifikace téměř do posledního místa. Spektrum účastníků sahalo od začínajících dorostenců přes činovníky nováčků v krajských soutěžích družstev až po zkušené matadory 64 polí s bohatými praktickými zkušenostmi, avšak bez formální kvalifikace. O záludné dotazy nebyla nouze, jeden problém dokonce zůstal nedořešen (možnost zpětné reklamace trojího opakování pozice po uplynutí několika dalších tahů). To byl však jediný rest šéflektora Petra Buchníčka, jehož fundovaný výklad Pravidel a Soutěžního řádu podložený osobními zkušenostmi ze všech úrovní turnajů doma i v zahraničí a prošpikovaný vtipnými poznámkami a kuriozitami musel zaujmout i nejnáročnější rozhodcovské fajnšmekry. Zaujal i jeho vyhraněný postoj k činnosti rozhodčích. Rozhodčí by podle něj neměl být tím, kdo jen vyplní kolonky v zápise o utkání, ale měl by aktivně prosazovat dodržování pravidel a řádů, což předpokládá perfektní znalost těchto norem a absolutní objektivitu.
Výklad doplnili David Ciprys a Miroslav Hurta. Relaxační novinkou byla demonstrace typických problémových situací dvěma figuranty. Vzniklé konfliktní situace museli účastníci na místě vyřešit a mnozí se přesvědčili, že bez dobré znalosti Pravidel to prostě nejde a rozhodčí v terénu skutečně "tvrdej chleba má". Bohužel čas plynul tak rychle, že bylo nutno podstatně zkrátit nejen tyto praktické ukázky, ale omezit i výklad všech ostatních řádů směrnic. V 16,15 tak mohl podle plánu vypuknout závěrečný zkušební test složený z 32 otázek ohodnocených maximálně 69 body. Povinné pensum 55 bodů splnilo napoprvé 43 rozhodčích, další 4 budou mít ještě další šanci. Vzhledem k obtížnosti testu je tento výsledek velmi dobrý a svědčí o poctivé domácí přípravě účastníků.
V přiloženém souboru naleznete seznam nových rozhodčích a jejich bodové zisky v písemném testu.

Soubor ke stažení: [xls]

přidal David Ciprys dne 28.09.2004 | sekce: Informace komisí


Aktuální akce

V dané kategorii nejsou žádné dokumenty.

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009