Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis souboru ke stažení

Šachista v kamaších aneb vzpomínka na Makeše

"To je makeš...", zazní občas ve zcela nešachovém prostředí na adresu člověka "zmateného jak lesní včela" či dokonce "nemajícího všech pět pohromadě".

Že by to nějak souviselo s jednou s nejpopulárnějších postaviček brněnského šachu druhé poloviny 20. století, jejíž popularita si v ničem nezadala s největšími brněnskými mistry?

Vyloučeno to není, protože nevšimnout si v uniformní éře 70. a 80. let menšího muže středních let kráčejícího Brnem v teplácích nebo přiléhavých kamaších a botkách vyřazených nejspíše z dámského botníku sladěných s ostatními svršky do nejnemožnějších barevných kombinací (např. upjaté fialové kamaše rýsující všechny křivky stárnoucího těla a vysoké bílé boty), to prostě nebylo možné.

"To je pan Makeš z Lokomotivy...", vysvětlovali znalci těm, kteří ho viděli poprvé a po chvilce bedlivého zkoumání těkavého pohledu, nezvyklých, jakoby divadelních gest a rychlého, leč po povrchu klouzajícího rytmu řeči, se šeptem ptali "Kdo-to-je?!" s typicky pomalým a hlubokým akcentem vyjadřujícím směs rozpaků a despektu.

Despekt však rozhodně nebyl na místě v šachové partii. Hlasité "děkuji soudruhu..."  vždy vyvolalo úsměv v sále a pobavené pohledy směrem k šachovnici pana Makeše, který nešťastník to s ním zase prohrál.

Pan Makeš zůstal velkým dítětem, kterému ani nedali občanský průkaz, ale šachy hrát uměl jako silná druhá výkonnostní třída a běda tomu, kdo jej podcenil. Pokud soupeř učinil větší chybu, dovedl partii se svou přímočarou jednoduchostí a rychlostí ke zmíněnému "děkuji soudruhu", na což zpravidla s lehce zlomyslným úsměvem už čekalo několik "nejlepších kamárádů" jeho soupeře.

Mladý Rudolf Makeš (v popředí vlevo) za šachovnicí městského přeboru v Brně snad v roce 1964 

Dobrácký "blázen" pan Rudolf Makeš by se 4. března 2010 dožil 80 let.

Osud mu nepřál za života ani po smrti. V roce 1998, kdy už na něj doléhala tíha stáří (bylo mu 68 let), změny režimu (pan Makeš byl nadšený obdivovatel generalissima Stalina) i úpadek někdejšího klubového šachového života a prudké zdražení výloh na turnajích (stále raději se bavil kartami a kulečníkem), jej smrtelně zranil automobil. Nejenže nebyl viník nikdy vypátrán, ale navíc místo věčného pokoje muselo tělo čekat několik měsíců na svou identifikaci.

Průběžně doplňované vzpomínky na Rudolfa Makeše zpracoval a v příloze nám předkládá Jan Kalendovský.

Soubor ke stažení: [pdf]

přidal David Ciprys dne 06.03.2010 | sekce:


Aktuální akce

» 
» 

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009