Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis souboru ke stažení

Jm KP I. - z mrtvých vstalý Duras, Adamov v čele

ŠK Duras Královo Pole C - Podlužan Prušánky 5 : 3. To je zcela určitě nejzajímavější a nejpřekvapivější výsledek osmého kola KP I - Prušánky tak ztrácejí na první dvě postupové příčky už 4 a 6 bodů, zatímco Duras potřetí za sebou vyhrál. Uvážíme-li, že v příštím kole zavítá do Kuřimi k zápasu s místním béčkem, stane se ve druhé polovině soutěže spíše družstvem silného středu tabulky než aspirantem sestupu.

Do čela soutěže se dostal nováček z Adamova po zasloužené výhře s Tatranem Poštorná 6 : 2. K tomuto utkání se vrátíme v závěru článku.

Adamov předběhl o dva body Lokomotivu Brno D, která jen remízovala doma s nevyzpytatelnou Kuřimí 4 : 4.

Lokomotiva Brno E podle očekávání přišla o body v zápase s Veselí, překvapila snad jen výše náskoku rozjetých hostí - Loko E - Veselí nad Moravou 2 : 6.

Naopak Rosice i v početním oslabení dokázaly udržet čestný výsledek se Znojmem 3 : 5.

Tvrdě záchranářsky na skóre se naopak hrálo v Tetčicích - domácí tam rozstříleli Kuřim B 7,5 : 0,5.

Příští kolo přinese tahák v podobě duelu vedoucího Adamova na horké půdě Veselí nad Moravou. Čekat na zprávy z Veselí bude netrpělivě Lokomotiva D, která by měla potvrdit svou převahu v Poštorné. Ostatní zápasy by měly přinést body favoritům a na průběžné pořadí budou mít jen malý vliv - snad kromě zmíněného Durasu, který má šanci definitivně poskočit do středu tabulky. Utkají se Prušánky s Rosicemi, Kuřim B s Durasem, Kuřim A s Tetčicemi a Znojmo s Lokomotivou E.

A nyní se podívejme na zápas, z něhož vzešel nový vedoucí tým soutěže. Tatran Poštorná nepodcenil nováčka z Adamova a sešel se v (téměř) základní sestavě - Adamov hraje v základu skoro pořád. Ze soupeře měl Tatran takový respekt, že v Bílovicích nad Svitavou neodbočil z hlavní silnice na uzounkou cestu se zledovatělými kočičimí hlavami, protože do tak velkého města přece nějaká polňačka vést nemůže...

Omyl zjistili Tatraňáci až někde u Ochozu u Brna, kde je pocestný poučil, že se musí vrátit po klikatých a zasněžených silnicích asi 10km. Žádný div, že když hosté přijížděli k hrací místnosti, ukazovaly hodinky rozhodčího zpoždění skoro 30 minut. Jinak velmi jistý a precizní rozhodčí zde jedinkrát zaváhal, zda má udělat radost domácím nebo hostům. Nakonec zvolil kompromisní penalizaci hostí 15 minutami. Pro jistotu se všech dotázal, zda nemají námitky a když si nespokojenci na obou stranách nechali svoje bručení pro sebe, mohlo se začít hrát.

"Já bych jim sebral půlhodinu, dojedou pozdě a ještě budou rušit s foťákem...", odposlechl jediný dochvilný Poštoran ještě před příjezdem svých kolegů . A taky že jo! Můžeme se tak podívat do salónku Restaurace Hradní na dlouhou řadu stolů pod kůží obrovského divočáka na zdi, vypadajícího skoro jako medvěd.

Hostující lídr Ondřej Nepomucký (nahoře vlevo) se ještě směje, ale ani naditá prkenice na stole neobměkčila Lubomíra Rišku, který jej převálcoval už v zahájení.

Ještě dříve si poradil domácí Ján Mižák (nahoře vpravo, vedle Karel Kredl) na sedmičce se Zbyňkem Ficem.

Za hosty kontrovala jejich letošní hlavní opora Jan Bohuslav (nahoře vlevo) a podobnou partii si populární dr. Píše určitě do svého partiáře už dlouho nezapsal. Jeho nezbytný "tah do prázdna" 2. Sg5 se tentokrát setkal s tak agresivním a přímočarým nástupem černých pěšců ničících vše bílé, že se ani nedostal se svými figurami za pěšcový val c3 - d4 - e3, zatímco černá pěchota, věž a dáma matili osamoceného bílého monarchu už okolo 20. tahu.

Ještě před časovkami to vypadalo, že by vítězství domácích mohlo být jen těsné. Pak však hostující Martin Ciprys a Miroslav Cupal neproměnili své aktivní pozice v celý bod, zatímco Pavel Masák, Pavel Loubal a Karel Kredl své soupeře v o něco lepších koncovkách přehráli. Celkově tedy Adamov - Poštorná 6 : 2.

Po zápase hladovci využili restauračního prostředí (na snímku vpravo hrací místnost) k občerstvení, zvídavci se porozhlédli po okolí. Adamov svými obytnými domy šplhajícími do prudkých svahů a areálem částečně chátrajících strojíren ADAST zasahujících přímo do středu města (budova vlevo a mnohé další v okolí) trochu připomíná Zlín. Cedule na kandelábru se šipkou a nápisem Světelský oltář směřuje ke kostelu Sv. Barbory.

V něm je umístěna (bohužel bylo zamčeno ) jedna z největších místních pozoruhodností - monumentální 500 let starý vyřezávaný oltář pocházející z obřího kompexu cisterciáckého kláštera v dolnorakouském Zwettlu (česky Světlá), odkud byl odstraněn 200 let po svém vzniku jako "staromódní" a po mnoha peripetiích zakoupen knížetem Aloisem II. z Liechtensteinu (mimochodem tím samým mužem, který novogoticky přestavěl zámek Lednici a další stavby Lednicko-valtického areálu v bezprostřední blízkosti Poštorné ) a instalován v Adamově, kde Liechtenteinům patřily místní železárny. Nakonec název města Adamov prý pocházi od knížete Jana Adama Ondřeje z Liechtensteinu, šedé eminence na dvoře císařů Leopolda I. a Josefa I.

Cestou zpět nešlo minout šachovou vitrínu, kde jsou hezky pohromadě aktuální výsledky i pozvánky na šachové akce. To už se moc nevidí .

Soubor ke stažení: [rtf]

přidal David Ciprys dne 07.02.2010 | sekce: Soutěže dospělých

Související dokumenty

vytvořeno název typ sekce
20.06.2010 Přehled soutěží družstev JmŠS ke stažení
20.04.2010 Jm KP I. - Závěrečná zpráva ke stažení
17.04.2010 Jm KP I 2009-2010, partie z 1.-11. kola ke stažení
11.04.2010 V Jm KP I. potvrzeno - Adamov a Veselí do 2. ligy ke stažení
21.03.2010 Jm KP I. - Adamov a Veselí krůček od 2. ligy ke stažení
07.03.2010 Jm KP I. - dohrávka v Rosicích pro Veselí ke stažení
21.02.2010 Jm KP I. - po porážce Adamova ve Veselí tlačenice v čele ke stažení
07.02.2010 Jm KP I. - z mrtvých vstalý Duras, Adamov v čele ke stažení
24.01.2010 Jm KP I. - debakl Znojma ve Veselí ke stažení
10.01.2010 Jm KP I. - Lokomotiva přehrála Prušánky a vede ke stažení
13.12.2009 Jm KP I. - radost v Prušánkách, do čela Lokomotiva ke stažení
29.11.2009 Jm KP I. - 4. kolo dle očekávání, v tabulce vše při starém ke stažení
15.11.2009 Jm KP I. - bomby v Prušánkách a Kuřimi ke stažení
25.10.2009 Jm KP I. - bez bodové ztráty Adamov a Prušánky ke stažení
15.10.2009 Jm KP I 2009-2010, partie z 1. kola ke stažení
11.10.2009 Jm KP I. - favorité odstartovali úspěšně ke stažení
27.09.2009 Jm KP I. - Prušánky chtějí do ligy ke stažení
27.09.2009 Soupisky a rozlosování KP I. 2009-2010 ke stažení


Aktuální akce

V dané kategorii nejsou žádné dokumenty.

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009