Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis souboru ke stažení

Svatopluk Pavelka a smrt starého dr. Alexe (Aljechina)

Když před pár lety (na podzim 2001) umíral jedenadevadesátiletý Svatopluk Pavelka, jakoby spolu s ním odcházela ne jedna šachová éra, ale hned několik epoch neuvěřitelně přeživších až do 21. století.

Šachovou dráhu zahájil pozdější kouzelník, divadelní a šachový manažer, narozený ve Vídni za císaře pána, přesně před 100 lety 1.2.1910, v hlavním turnaji sjezdu Brněnské šachové župy v roce 1928.

Jeho další šachové osudy rekonstruované v potu tváře a prachu archívů Janem Kalendovským najdeme na 40 stranách v příloze. "Nevím, zdali to mám jen tak nabídnout na web JmŠS. Je tam pár zcela originálních ilustrací (dosud NIKDE nepublikovaných) a ... co bych zase (marně) vysvětloval, kolik to dalo práce sehnat, sepsat..." , okomentoval autor s povzdechem výsledek svého snažení.

Tento výsledek ale stojí za to. Dočteme se nejen o Pavelkově šachové a sběratelské vášni, ale třeba i o jeho šéfování prvoligovému Tatranu Bohunice, pro nějž "...jako jeho jednatel sháněl peníze prodejem divadelních vstupenek odborářům v různých podnicích. Tatran Bohunice byl v Brně v sedmdesátých letech jediným „profesionálním“ klubem – hráčům áčka Pavelka vyplácel ze svých provizí k nelibosti své manželky za účast v soutěžích sto i vícekorunové pravidelné odměny - desetistupňové pivo tehdy stálo 1,70 Kč..."

Za své šachově-manažerské kvality byl občas i oceněn:

Titl.
Soudruh Svatopluk Pavelka, V mezírce, Brno
V Brně dne 3. května 1964
Výbor městské sekce šachové při Čsl. svazu tělesné výchovy v Brně usnesl se ve své schůzi konané dne 27. dubna vysloviti Vám dík a uznání za laskavost a práci, kterou jste přispěl k zlepšení finančních prostředků této sekce uspořádáním divadelního představení v její prospěch. Ještě jednou Vám děkujeme a jsme se šachovým pozdravem za MV ČSTV Brno – sekce šach
Gillar Lubomír v.r. – předseda sekce
Krévová Vlasta v.r. – metodička MěV.

Účastnící přeboru brněnské župy 1947 – hlavní turnaj A: Svatopluk Pavelka stojí první zleva, uprostřed mladičký Jiří Platovský

Do vyprávění vložil autor dvě pozoruhodné vložky týkající se mistra světa Alexandra Aljechina. První je zpráva o simultánce 4. května 1943 - "Turnaj byl uspořádán v sále královopolského pivovaru a přihlíželo mu přes 700 diváků..." Jedním z vítězů byl i Svatopluk Pavelka.

Tou druhou je překlad povídky Francisca Lupi, portugalského mistra šachu, "Jak Aljechin prohrál svůj zápas s osudem"

Rozhodně stojí za přečtení!

Soubor ke stažení: [pdf]

přidal David Ciprys dne 04.02.2010 | sekce:


Aktuální akce

V dané kategorii nejsou žádné dokumenty.

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009