Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis souboru ke stažení

Šachové Brno 1939 - okupační ztráty a nálezy

Dlouhých 70 let uplynulo od 17. března 1939, kdy po slavnostními špalíry vyzdobené brněnské třídě maršála Göringa vjížděl přes náměstí Svobody na náměstí Adolfa Hitlera sám nacistický Führer - přesto k nám šachové události té doby promlouvají srozumitelným a bohatým jazykem, což je zásluha především Jana Kalendovského. S ním si projděme tento historický rok krok po kroku.

Hned zkraje dokončil svůj přeborový turnaj šachový spolek Duras v Králově Poli. Určitě stojí za zmínku, že někdejší samostatné a převážně české město Královo Pole bylo v té době součástí Brna, chápaného za starého Rakouska spíše jako německé Brünn, teprve 20 let.

Z přeborové tabulky k řadě čtenářů jistě promluví třetí v pořadí dr. Tereba, s nímž se jako s rozhodčím potkávali ještě dlouhá desetiletí po válce, a zejména pátý prof. Lendl. Není to žádná shoda jmen. Eduard Lendl, přední člen Durasu Královo Pole, zakladatel jedné z největších šachových knihoven v ČR (ne-li té úplně největší) a dlouholetý předseda Brněnské šachové župy byl otcem juniorského šachového přeborníka Čech a Moravy a finalisty přeboru republiky mužů 1964, dnes čestného prezidenta Českého tenisového svazu JUDr. Jiřího Lendla a dědečkem dlouholeté světové tenisové jedničky Ivana Lendla. V příloze najdete dokonce i jednu krásnou kombinační partii Eduarda Lendla.

Těsně před okupací bylo dokončeno 20. mistrovství Brna posílené o znojemského továrníka Emanuela Baštu, který musel v říjnu předchozího roku opustit Němci zabrané Znojmo. Suverénním vítězem s nevídaným náskokem 3 bodů se stal mistr ÚJČŠ Emil Zinner z brněnského Deutscher Schachverein. "Odměnou" mu bylo o tři roky později zařazení do terezínského transportu a smrt v koncentračním táboře Majdanek. Stejný osud postihl i šachového olympionika Alfreda Tellera, mistra ÚJČŠ Ludvíka Buriana a také Samuela Zorna. Osud studenta práv Leona Ehrlicha jsme sledovali docela nedávno.

Velkými ztrátami, tentokrát bez zásahu okupantů, byly odchody 78 letého doyena brněnského šachu Aloise Perny, mnohonásobného přeborníka s největšími úspěchy na přelomu 19. a 20. století a Františka Nachtikala, jednoho ze zakladatelů organizovaného českého šachu v Brně, jinak profesora brněnské techniky a propagátora teorie relativity, jehož knihy (zejména tlustá Technická fysika) se vydávaly ještě po válce a používají se snad (alespoň v seznamech doporučené literatury ke zkouškám techniků a přírodovědců) dodnes.

Všichni činovníci nechť nepřehlédnou novinovou zprávu o "XVIII. řádné valné hromadě Brněnské župy Ú.J.Č.Š." Konala se ještě za svobodna 24. února 1939 za účasti 13 delegátů zastupujících 372 členy, kteří bohužel musili konstatovat, že "důsledky mnichovské dohody projevily se citelně v celé řadě klubů, v nichž dosud žily živly český, německý a židovský v dobrém přátelství." Zprávy činovníků však "vyzněly příznivě, výše členských příspěvků zůstala nezměněna a rozpočet na příští období byl schválen." Bylo však usneseno, aby "každý klub, který se účastní pohárových soutěží, zaplatil z každého člena klubu poplatek 50 h do župní pokladny." Výboru pak bylo uloženo, "aby se zabýval uspořádáním společenských večerů za účelem získání peněz pro župní pokladnu."

Trčalův memoriál, tj. soutěže družstev vyhrál spolek Duras, na podrobné výsledky, složení týmů hlavní skupiny i adresy hracích místností se můžete podívat v příloze. "Šachová sekce Makkabi požádala po prvním zápase, aby byla ze soutěže škrtnuta" - začala okupace a platnost Norimberských zákonů... 


Wehrmacht vjíždí do Brna. Po třídě maršála Hermanna Göringa směřuje přes náměstí Svobody k náměstí Adolfa Hitlera...

Legenda praví, že původně chtěli iniciativní brněnští Němci poctít svého vůdce přejmenováním náměstí Svobody. Ten to však rozhodně odmítl, protože přece nepřijíždí lidem svobodu brát, ale naopak jim ji pevně zajistit. Přejmenováno tak bylo nedaleké Moravské náměstí s tehdejší centrální stavbou Německého domu. Ovšem zdaleka nejzajímavější je osud Masarykovy třídy ústící do náměstí Svobody od nádraží. Tato kdysi Sedlářská a Židovská ulice překřtěná ve 30. letech 19. století po lehce slabomyslném císaři Ferdinandu Dobrotivém na Ferdinandovu, přežila v novodobé historii doslova přejmenovací smršt, no posuďte sami: 1918 Masarykova, 1939 třída Hermanna Göringa, 1945 Masarykova, 1955 třída Vítězství, 1968 Masarykova, 1970 třída Vítězství, 1989 Masarykova. "Ti naši předkové neměli rozum", musí si pomyslet naši potomci. To taková Zámečnická, na které leží klubovna ŠK 64 Brno, se jmenuje stále stejně (nepočítáme-li německý ekvivalent Schlossergasse) už od 14. století.

Koncem prázdnin proběhl v Brně "krajský přebor", tj. X. sjezd Brněnské šachové župy obohacený účastí pražského mistra Karla Hromádky. "Je velmi smutné, že brněnští mistři nemají ani dosti lásky ke hře ani dosti ctižádosti, aby vždy a všude dokázali, že dosud mistry jsou", povzdechl si dobový komentátor, jako by ani nemluvil z hloubi historie staré 70 let.

Na závěr ještě zmiňme 2. ročník mistrovství Brna v bleskové hře. Ostatně bleskový šach nezapouštěl kořeny snadno, jak se můžeme dočísti v šachové hlídce časopisu "Moravský sportovec" z roku 1921, kterou řídili dr. Vladimír Mohapl z Olomouce a Rudolf Mikulka, tehdy Troubelice: "Berlínští šachisté vynalezli novou methodu této hry, kterou nazývají bleskovým šachem. Methoda spočívá v tom, že hráč smí mezi jednotlivými tahy přemýšleti jen 10 vteřin, takže některá partie trvá jen 5 min. Peršané, kteří jsou vynálezci šachu, jistě by tento nový způsob hry poslali ke všem čertům".

A teď už si rychle otevřete přílohu.

Soubor ke stažení: [pdf]

přidal David Ciprys dne 29.12.2009 | sekce:


Aktuální akce

V dané kategorii nejsou žádné dokumenty.

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009