Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis souboru ke stažení

K nedožitým osmdesátinám Jiřího Kopřivy

Dlouholetá ligová opora Lokomotivy Brno a extraligový mistr 1958 - finalista přeboru Československa 1957 - podnikový právník sedící po nocích s kapelou u klavíru v některém z brněnských šantánů - jeden z prvních Čechů s transplantovanou ledvinou na jehož pohřbu pár dní před listopadem 1989 držel smuteční řeč profesor Jaroslav Mezník (sám postupně horník v ostravských dolech, významný český historik a archivář, vězeň svědomí, signatář Charty 77, skladový dělník v Transportě, poslanec Federálního shromáždění a děkan Filozofické fakulty Masarykovy university) - to vše byl známý brněnský šachista, hudebník a vášnivý sázkař Jiří Kopřiva, od jehož narození uplynulo letos na podzim 80 let a od úmrtí 20 let.

Jiří Kopřiva (stojí první zleva) jako mistr republiky družstev s Lokomotivou Brno v Šumperku 1958

Jan Kalendovský nás v příloze provede partiemi vrcholného období Jiřího Kopřivy v 50. a 60. letech a jako archiváři mu to nedá, aby nepřipomněl i výše zmíněného Jaroslava Mezníka, jehož měl tu čest být žákem na Filozofické fakultě.

Osobnost tohoto výjimečného člověka s neuvěřitelnou vnitřní silou a morální integritou vidícího do podstaty věcí hlouběji než přes zjednodušené schéma černý - bílý, dobrý - špatný nutící historiky přepisovat dějiny po každém společenském převratu, si naznačme alespoň krátkým citátem z jeho vzpomínkové knihy Můj život za vlády komunistů (1948–1989): „Člověk musel při některých seminářích a přednáškách poslouchat řeči, s nimiž naprosto nesouhlasil, a nemohl se ozvat. Prostě jsme se museli hrbit. Snažil jsem nedopouštět se skutků, za které bych se musel stydět, ale vždy se mi to nepodařilo – strach byl příliš velký.“

Vzpomínání s odzbrojující upřímností a skromností objektivního pozorovatele, který vnímá přítomnost jako budoucí historii, před níž chce obstát stejně jako před soudem vlastního svědomí - to je vzácná výjimka v memoárové literatuře a šance poznat dobu takovou, jaká skutečně byla.

Knihu Můj život za vlády komunistů (1948–1989) si zkuste sehnat a na vybrané momenty ze života Jiřího Kopřivy se podívejte v příloze.

Soubor ke stažení: [pdf]

přidal David Ciprys dne 20.11.2009 | sekce:


Aktuální akce

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009