Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis souboru ke stažení

Leon Ehrlich - život nad šachovnicí, smrt nad Sanem

Pilnému badateli v šachové historii Janu Kalendovskému neunikla zpráva o mezinárodní konferenci na téma první deportace evropských židů zahájené před rovnými 70 lety v říjnu 1939 - v jednom z vlaků seděl (a možná jen stál a mrzl) i brněnský student práv a přeborník Brněnské župy šachové 1937 Leon Ehrlich...

Z Protektorátu zamířil transport na východ do Niska nad Sanem v dnešním jihovýchodním Polsku pár kilometrů východně od historického města Sandoměře a na dohled od budoucího "ocelového srdce" Malopolska Stalowa Wola (= ocelová vůle) založeného jen o rok dříve "v bezpečné vzdálenosti" od rozpínavých velmocí Třetí říše i Sovětského svazu. Jaká ironie dějin - jen o rok později se sousední Nisko nad Sanem změnilo v hraniční území mezi oběma okupačními mocnostmi, sídlo budoucího "říšského ghetta" poskytujícího "azyl" židům z říše a snad i zárodek budoucího "židovského státu pod německou správou".

Strategie v řešení "židovské otázky" se však rychle změnila a transportovaní židé z Niska, pokud nezahynuli v nelidských podmínkách při zimním budování tábora nebo nebyli zahnáni k blízké hranici, kde je zpravidla čekal podobný osud nechtěných existencí transportovaných do gulagu, se nakonec na jaře 1940 jako "navrátilci z přeškolení" vrátili zpět. Leon Ehrlich mezi nimi nebyl...

30 stránek v příloze věnovaných talentovanému mládenci, hrajícímu ještě pár měsíců před tragickým koncem o přebor Brna s mistry dobře známými i dnešní střední generaci Florianem, Podgorným nebo Fichtlem, je současně zajímavou sondou do brněnského a jihomoravského šachu třicátých let.

Při čtení dobových zpráv člověka vždy až zamrazí, nakolik jsme podobní, ba stejní jako naši předchůdci před desítkami let. No posuďte sami:

Zpráva o šachistovi Leonu Ehrlichovi začíná v roce 1930 - v 7. ročníku Trčalova memoriálu o mistrovství klubů brněnské šachové župy obhajuje titul nejlepšího jihomoravského klubu Šachový klub Duras v Králově Poli! Mimochodem hrací místnost měl tehdejší první klub Brna docela blízko té dnešní, v Brichtově kavárně na Palackého třídě směrem ke Slovanskému náměstí. Jen pro zajímavost - dva hlavní konkurenti Spolek českých šachistů a Deutscher Schachverein hráli v kavárně Zemského domu na rohu Kaunicovy ulice a Moravského náměstí a v kavárně Esplanade na rohu mezi Městským soudem a Janáčkovým divadlem.

Hlavní soutěž se hrála ve dvou třídách, ve vedlejší soutěži mohly startovat i záložní týmy. Právě v roce 1930 doplnily tehdy čistě brněnskou elitu i "venkovské kluby" Jihlava a Kyjov (zde byl jednou z hlavních postav Lubomír Gillar).

"Při vyrovnaných silách bude hrát největší úlohu kázeň družstev..." - jako bychom to neznali i dnes. V roce 1930 se na soupiskách objevilo 323 hráčů, v roce 1933 už 430 hráčů a tak "dělení podle tříd bude brzy nutné doplnit i dělením podle okrsků...".

Od roku 1935 se zažil standardní model - po Vánocích družstva, březen - duben jednotlivci, v létě přebory župy. V roce 1934 se VIII. župní sjezd konal "pod protektorátem šéfa firmy J.A.Baťa" ve Společenském domě ve Zlíně (dnešním Hotelu Moskva), tedy přesně tam, kde za pár dní začíná Mistrovství Moravy a Slezska mládeže...

Ani před 70. lety nebylo jednoduché obsadit soutěže tak, aby diváci měli možnost vidět soupeření těch opravdu nejlepších: "Při tak dlouhém trvání soutěže (15. ročník přeboru Brna) je přirozené, že nemohla býti vždy obeslána jen prvotřídními hráči. Některé ročníky byly skvělé a vyrovnaly se nejlepším místním turnajům domácím i cizím. Jindy však shodou okolností chybělo mnoho předních hráčů, ale dobrý průměr přece zůstával. I letošní ročník bude zase slabší a je v něm jediný hráč s mistrovským titulem. Z ostatních brněnských mistrů se Teller už asi definitivně vzdal šachové dráhy, Vaněk nemůže z venkova dojížděti třikrát týdně do Brna, inž. Bergra nutí právě v této době jeho úřední povinnosti k častějšímu delšímu pobytu mimo Brno. Zinner má před státní zkouškou na technice, Haidovi vadí jeho služba a podobně je tomu i u Buriana. Konečně loňský vítěz Pitschak odřekl účast, protože nebyly vypsány peněžité ceny . Je to trochu smutná bilance a turnaj tím ztratí na hodnotě..."

Dokonce už ve 30. letech se hrály "Turnaje podzimních trhů" na brněnském Výstavišti na na konci 30. let i bleskové přebory Brna. K historickým pikantnostem patří i to, že poslední sjezdový turnaj Ústřední jednoty českých šachistů, který sehrál Leon Ehrlich sotva rok před svou tragickou smrtí (přesněji před vymazáním z paměti lidstva, zmizel beze stopy) způsobenou nacistickou totalitou, vyhrál jiný mladík, student matematiky Miroslav Katětov, pozdější mezinárodní mistr, akademik, rektor Karlovy univerzity a památného 17. listopadu 1989 hlavní řečník akademické obce na shromáždění studentů v Praze na Albertově, které mělo o pár hodin později na Národní třídě definitivně pohřbít totalitu komunistickou...

A nyní už se začtěte do přílohy zpracované Janem Kalendovským o nešťastném Leonu Ehrlichovi a brněnském šachovém životě 30. let.

Soubor ke stažení: [pdf]

přidal David Ciprys dne 24.10.2009 | sekce: Zajímavosti


Aktuální akce

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009