Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis souboru ke stažení

Na zdraví osmdesátníka Jiřího Platovského!

V pondělí 12. října vstoupí mezi osmdesátníky Jiří Platovský, přední brněnský hráč a organizátor spojený přes půlstoletí s jediným brněnským klubem nazývaným dodnes pamětníky Zbrojovka, působícím však už téměř dvě desetiletí jako ŠK 64 Brno.

Zbrojovka a Jiří Platovský jedno jsou. Se Zbrojovkou "... několikrát postoupil do extraligy, absolvoval i zahraniční zájezdy, „přetahoval“ dobré hráče, klubu předsedal (a to činí snad dodnes), klubové turnaje řídil, peníze sháněl a na každého jubilanta pamatoval. To se podaří málokomu. A občas taky nadával a protestoval, když vrchní papaláši vymysleli nějakou hloupost, na kterou Brňáci dopláceli...", píše velmi trefně Jan Kalendovský v příloze.

Nenechte se odradit délkou 45 stran, Jiří Platovský patří k několika málo vyvoleným, jejichž osobní šachový životopis by se bez velkých úprav dal použít jako historie brněnského šachu od poválečných 40. let až po dnešek. První záznam s fotografií z přeboru Brněnské župy šachové je stár 62 let, následují legendární Choceňské juniorky, finálové turnaje "Soutěží mužstev ROH", tedy vlastně dnešní extraliga, účast v zápasech Brno - Praha, přeborech Brna (zde získal před 55 lety tehdá nesmírně vzácný titul km), krajských přeborech, přeborech armády, polofinálových turnajích přeboru republiky atd. atd.

Na snímku z Polofinále 1956 v Šumperku vidíme Jiřího Platovského třetího zleva vedle vysokého rozhodčího prof. Eduarda Lendla, dědečka někdejší světové tenisové jedničky.

U jednoho z následujících polofinále (Kutná Hora 1959) se v dobových textech dočteme i toto, "(pořadatelé) ukázali účastníkům vzácné historické památky svého města, muzeum a chrám v Sedlci. Vždy byli účastníci vítáni i u televizoru jednoho z členů šachového oddílu Dynama..." A pak, že vysedávání před monitory je nešvar moderní doby a zhouba dnešní mládeže .

Jiří Platovský je chodící encyklopedií dějin brněnského šachu a co víc, svá tvrzení je vždy schopen přesně doložit záznamy z vzorně vedeného archívu. Tento smysl pro pořádek nádherně ilustruje dvojice partií, které děli téměř na den přesně 50 let (str. 43 v příloze). Jako nadějný dorostenec byl "vyškolen" v roce 1946 starým lišákem, aby po půlstoletí vyhrál téměř identicky s dnešním mladíkem a předal tak symbolicky šachovou pochodeň dalším generacím. Komentář samotného oslavence je pro něj celkem typický, "A to je na šachu kouzelné: i když si v mládí nabiješ hubu, vždy máš šanci, že to někomu (třeba za půl století) vrátíš..."

Humor Jiřímu Platovskému nikdy nescházel a tak se v závěru přílohy dočteme i o přínosu Járy Cimrmana praktickému šachu (nepraktickému šachu se prý jinak všestranný Cimrman ze zásady nevěnoval ).

Dočteme se i o návrzích sjednotit nomenklaturu šachových zahájení - např. místo dvojkolejného označování hra Sokolského i Orangutan zavést Zahájení Sokolského Orangutana.

Ať tedy i nadále oslavenci humor nikdy neschází, zdraví slouží a praktický i nepraktický šach přináši potěšení jako v uplynulých více než 60 letech!

Soubor ke stažení: [pdf]

přidal David Ciprys dne 10.10.2009 | sekce:


Aktuální akce

V dané kategorii nejsou žádné dokumenty.

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009