Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis souboru ke stažení

Turnaj U Šťávů a lovec slonů Ferzbery

Páteční šachově-pivní podvečer v Bystrci U Šťávů se pro Jana Kalendovského pomalu stává nepostradatelným rituálem a aby počtem účastníků celkem chudobná tabulka měla patřičnou šťávu, doplňuje k ní i pár drbů - např. ten, kterak se ho přítel Kandalec pokusil originálně obdarovat k narozeninám tím, že ho poprvé v životě porazí - jen není z textu úplně jasné, jestli v šachu nebo v počtu vypitých piv .

Dále však následuje docela pozoruhodný článek Žerty plukovníka NKVD věnovaný Borisi Samojloviči Vajnštejnovi, šéfovi sovětské Všesvazové šachové sekce ve válečných letech 1942 až 1945. Je jen těžko myslitelné, že by ruce tohoto vysokého důstojníka tajné policie nebyly poskvrněny krví statisíců obětí předválečných čistek, přesto je možná právě on autorem nesmírně ceněné literární části jedné z nejslavnějších šachových knih všech dob - Mezinárodní turnaj velmistrů o turnaji kandidátů MS 1953 v Curychu a Neuhausenu.

To by bylo Vajnštejnovi podobné, byl to mistr mystifikace (z povolání, dalo by se dodat s trochou jízlivosti ). Kromě poměrně známé knihy Kombinace a léčky v zahájení psal dlouhá léta žertovné články a fejetony pod pseudonymem Ferzberi (zhruba přeloženo "Seber-mu-dámu").

Rozhodně si o této postavě přečtěte v příloze a dozvíte se i to, jak se loví sloni ve Francii .

Soubor ke stažení: [pdf]

přidal David Ciprys dne 23.08.2009 | sekce: Turnaje


Aktuální akce

» 
» 

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009