Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis souboru ke stažení

Za velmistrem Filipem

"Smrt velmistra Filipa se mne dotkla (letos je to další velká ztráta po Jiřím Veselém), tož mu věnuju pár vzpomínek aspoň takto" - píše Jan Kalendovský a přidává ke vzpomínkám i několik partií s brněnskými hráči a další zajímavosti, které si můžete přečíst v příloze.

Připomíná i starší, dnes méně známé knihy velmistra Filipa Turnaj kandidátů mistrovství světa Amsterodam 1956 (to je podle znalce Jana Kalendovského nejlepší Filipova kniha) a 50 Glanzpartien tschecho-slowakischer Grossmeister. Ti mladší znají spíše výběr 100 partií 10 poválečných TOP velmistrů Celý svět se od nich učí a své době silně poplatnou reportážní knihu o zápase Karpov - Korčnoj Sto dní v Baguiu.

V závěru přílohy se rozhodně nenechejte odradit dobově optimistickým úvodem článku Salo Flohra o mezipásmovém turnaji v Göteborgu 1955 a dočtěte jej až do konce - je to stále svěží, zasvěcená a poutavá sonda do událostí více než padesát let starých, které pro Miroslava Filipa znamenaly postup mezi kandidáty mistrovství světa a zisk velmistrovského titulu, ležícího tehdá o celou jednu kategorii výše než dnes.

Velmistr Filip má své heslo i na Wikipedii a samozřejmě na Chessgames.com.

Celým svým založením a životem byl rozvážný právník Miroslav Filip opakem svého emocionálního souputníka a rivala Luďka Pachmana. Ne náhodou patřil k jeho nejdůvěrnějším přátelům mistr světa, "železný" Tigran Petrosjan - "Chudý chlapec z Tbilisi, který nikdy nezapomněl, že život nedá nic zadarmo" (z knihy Celý svět se od nich učí). Snad právě mimořádně vyvinutý smysl pro zodpovědnost a pořádek připravovaly občas tyto velikány o kritičtější pohled na světové a šachové dění.

Ať už budou hodnocení zesnulého velmistra jakékoliv, zůstane navždy pilířem českého a československého šachu druhé poloviny 20. století, dvojnásobným účastníkem kandidátských bojů o mistra světa a respektovanou osobností nejvyššího mezinárodního kalibru pohybující se s naprostou jistotou za šachovnicí, redaktorským stolem i v kuloárech mezinárodní šachové organizace.

Čest jeho památce!

Soubor ke stažení: [pdf]

přidal David Ciprys dne 01.05.2009 | sekce:


Aktuální akce

» 
» 

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009