Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis souboru ke stažení

Před 50 lety psali rok 1959 nejen velmistři

Loňské pětasedmdesátiny Františka Blatného jsme si připomněli malým medailonkem tohoto nejznámějšího jihomoravského šachisty na pozadí událostí roku 1959 - dnes nás Jan Kalendovský pozval na druhou procházku tímto rokem, tentokrát z pohledu "gentii minorum", jak píše v příloze, tedy nás, obyčejných smrtelníků.

Málokdo se ubrání úsměvu, když v tabulkách půlstoletí starých (pro mladou generaci takřka v pravěku) najde borce, s nimiž se utkával zcela nedávno nebo kteří dokonce válí dodnes, jako František Vykydal nebo nebo mistr Brna 1959 Dušan Pospíšil. Mimochodem tento přebor tehdá pískal prof. Eduard Lendl, otec juniorského přeborníka Čech a Moravy a finalisty přeboru republiky mužů 1964, dnes čestného prezidenta Českého tenisového svazu JUDr. Jiřího Lendla, jinak též tatínka bývalé světové tenisové jedničky Ivana Lendla...

A což teprve pohled na brněnskou budoucnost! Tabulky městského přeboru dorostenců ovládli v roce 1959 Petr Schuster, Josef Šrámek, Dosi Točev, Petr Mlýnek, Jiří Papoušek nebo Jiří Vachek. Přebornicí žen (brněnský přebor tehdá hrálo 16 dam, neuvěřitelné) se stala Marta Sedláčková, provdaná Poláková.

K výsledkům dostaneme i pořádnou porci partií a pár fotografií. Na jednu z Polofinále přeboru republiky pod Trenčanským hradem můžeme mrknout hned. Padesát let po turnaji neumíme identifikovat polovinu účastníků! Poznáme ale brněnského spoluvítěze turnaje mistra Viléma Olexu (stojí 4. zleva) a vycházející hvězdu českého šachu Vlastimila Jansu (v podřepu uprostřed).

Přečtěte si v příloze. Tentokrát je údaji, tabulkami a partiemi doslova nabitá, proto ji bylo nutno "zazipovat".

Soubor ke stažení: [zip]

přidal David Ciprys dne 07.01.2009 | sekce:


Aktuální akce

» 
» 

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009