Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis souboru ke stažení

Před 50 lety se psal rok 1959...

V našem slíbeném bilancování zabrousíme tentokrát 50x dále než obvykle - přesuneme se zpět o rovné půlstoletí do roku 1959! Touto malou historickou exkurzí z pera Jana Kalendovského si připomeneme loňskou oslavu 75 narozenin nejznámějšího jihomoravského šachisty - mistra sportu Františka Blatného.

Ten totiž spolu s Lokomotivou Brno prožíval na přelomu padesátých a šedesátých let své hvězdné období. Hned z kraje roku 1959 na přelomu ledna a února se v Bratislavě na mistrovství Československa rozdělil s Hortem a Ujtelkym o 2.-4. místo za vítězným Pachmanem.

V Mariánských Lázních o pár týdnů později se mu už tolik nedařilo, ale zato si připsal jedno skvělé vítězství s předním světovým velmistrem László Szabó, kterého tím připravil o vítězství v turnaji.

V létě si v Budapešti zahrál 1. šachovnici v akademickém mistrovství světa. Hádejte, kdo z dalších světových velmistrů (vlevo) sedí proti němu tentokrát?

Druhý vrchol roku 1959 přišel na konci září - zlátnoucí podzimní listí pozlatilo v Tatranské Lomnici Lokomotivu Brno ve finále mistrovství Československa družstev. Mistr Blatný hrál jak jinak na 1. šachovnici bez jediné prohry.

Závěr roku patřil polofinálovému turnaji pro příští republikový přebor v Pardubicích. Pořadatelský klub Lokomotiva Pardubice přivítal účastníky opravdu mile - slavnostním hlášením nádražního rozhlasu a pravým pardubickým perníkem rozdávaným místními pionýry. Mimochodem hrálo se přímo na nádraží v prostorách Závodního klubu ROH...

V dnešní mediální éře by možná nebylo marné hrát přímo v nádražní hale, o diváky by bylo postaráno. Mimochodem viděli jste čtyřhru Berdycha a Štěpánka proti generálnímu řediteli českých drah a jeho náměstkovi ve vestibulu nádraží v Libni

Kromě "velkých" událostí roku 1959 uvidíme v článku i pár malých, ale nikoliv nezajímavých - kdo by to byl řekl, že kromě Brňáků hráli v krajském přeboru družstev i Lokomotiva Břeclav a Spartak Boskovice. Vsázím se, že v těchto městech nemají o svých slavných předchůdcích už ani tušení...

Soubor ke stažení: [doc]

přidal David Ciprys dne 03.01.2009 | sekce:


Aktuální akce

V dané kategorii nejsou žádné dokumenty.

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009