Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis souboru ke stažení

2. liga E - půlmistrem Litovel, Šumperk v pěti

V pátém kole 2. ligy E měla většina utkání jasného favorita - poněkud nevhodný termín tři dny před Vánoci však mohl soutěžními kartami pořádně zamíchat.

Nakonec se jediné překvapení konalo v Olomouci a Vánoce na něm nenesou žádnou vinu. Duras Brno C nažhavený minulým vítězstvím nad Grygovem B (mimochodem Grygov má hrací místnost také v Olomouci) dostal v Domě armády Olomouc ledovou sprchu v podobě jednoznačné prohry 6 : 2. Olomoučtí vojáci jsou papírově nejslabším týmem soutěže, ale mají už 8 bodů, dobré skóre a z aktuálního 4. místa se jim do nižší soutěže asi chtít nebude...

O kousek dál v DDM Olomouc hostil Grygov B Holešov a měl být vysokým favoritem. Lehce předvánoční sestava se však domácím málem nevyplatila. Po prohrách obou Ríšů Biolků s holešovskými hvězdami Zpěvákem a Mudrákem se museli činit náhradníci a Grygov tak vybojoval jen nejhubenější výhru 4,5:3,5.

O další kousek dál (asi tak 20km) v Litovli přivítal prořídlý vedoucí celek soutěže obdobně děravou sestavu Tatranu Poštorná. O zápase, v němž se hosté ujali vedení 2:0, aby nakonec odjeli poraženi 6:2, se dočteme níže.

Už docela pořádný kus cesty od Olomouce - nějakých 80 km po dálnici - se v Brně hrály také dva zápasy. Lokomotiva Brno B věrna své tradici nastoupila se třemi náhradníky z 11., 12. a 15. místa soupisky, ale nakonec jí štěstí přálo a udolala Staré Město C 4,5:3,5.

To Lokomotiva C se sešla repezentačně a když se hosté ze Šumperka objevili v Bobycentru jen v pěti, vypadalo to na rekordní předvánoční příděl. Ovšem neradno chválit ježíška před nadílkou - zápas na pěti šachovnicích Lokálka projela 2:3, naštěstí díky třem kontumacím vše obrátila na 5:3.

Projížďku Moravou zakončíme dalším 80km výletem po E50 z Brna do Starého Města. Tam se odehrávalo vysoce prestižní derby mezi dvěma konkurenty aspirujícími na titul "První šachový klub Zlínského kraje" ŠK Staré Město B - ŠK Zlín B. V mimořádně vyrovnaném utkání bez favorita podlehli domácí Zlínu B 3,5:4,5. Pro Staroměstské je to docela hořká pilulka - loni prvoligové družstvo zaujímá poslední nesestupovou pozici před vlastním Céčkem

A nyní slíbený dodatek z města, kde teče pivo (Litovel) a šest ramen řeky Moravy (odtud Hanácké Benátky). Domácí se letos "povznesli" a přivítali hosty z Poštorné v 1. patře, když jejich tradiční klubovnu v přízemí pronajali litovelští radní Klubu mladých. Přes poloviční rozměry panovalo v klubovně pohodlí a příjemné teploučko zesílené "solárním vytápěním" přes velká okna, ale nepředstavitelně vrzající vstupní "lítačky" a celkově zvučná až dunivá akustika budovy ze dřeva a kovu lehce šimrala některým nervovou soustavu (hlavně v horších pozicích ).

Notně prořídlé sestavy obou týmů (na předchozím snímku vidíme vpravo domácí hvězdu Honzu Krejčího proti Martinu Ciprysovi) nahrály ze začátku hostům. Ti se díky rychlé výhře Bronislava Pochylého nad domácím talentem Lukášem Vyhnálkem (tato dvojice hraje vlevo u zmiňovaných lítaček) a Miloslava Němce nad rozhodčím Janem Krejčím st. ujali vedení 2:0. Tato partie (aktéry vidíme na dolním snímku vpravo za dvojicí Petr Věžník - Petr Mohapl) rozhodně stojí za přehrání. Černý rychle získal vzdáleného volného pěšce, ale krutě se mu vymstilo neznatelné oslabení 8. řady. Bílý na to číhal jako kočka na kořist a po "útočném" tahu věží na 2. řadu krásně sebral dámou krytého jezdce. Dáma byla tabu pro učebnicový několikatahový mat věží a jezdcem.

 

Tím se však štěstí hostů z Poštorné vyčerpalo. Pomalounku, ale jistě své pozice kazili jeden za druhým a domácí lídr soutěže prokazoval vyspělou techniku svých hráčů. Přímo vzorově, rozvážně a nemilosrdně přetlačil a vysbíral v časové tísni Vladimír Bělunek (na posledním snímku vpravo) Josefa Mayera.

Zbylou více než hodinu se čekalo na duel na poslední šachovnici. Domácí Jiří Švéda získal s Jiřím Kratochvílem kvalitu, ale po časovce vznikla pozice dáma proti věži a střelci se dvěma pěšci na obou stranách. Většina přítomných vsázela na "pevnost", kterou samotná dáma neprorazí, jen hostující Josef Mayer na chodbě neustále přesvědčoval ostatní, "Jaká remis, postoupí postupně oběma pěšci a dá mu mat!". Tak nějak se s posledními vteřinami na hodinách opravdu stalo, ovšem pikantní bylo, že i když hostující kapitán i jeho zástupce "odtlačovali" skeptika na chodbě stále dál a dál, přesto se jeho chmurné předpovědi a konkrétní návody, "Ale vždyť je to jasné, postaví dámu na e3 a půjde pešcem až na h3..." nesly díky skvělé akustice nejen k uším diváků, ale i obou soupeřů...

Zpravodaj si stáhněte v příloze.

Soubor ke stažení: [doc]

přidal David Ciprys dne 21.12.2008 | sekce: Soutěže dospělých

Související dokumenty

vytvořeno název typ sekce
13.04.2009 2. liga E - partie z 1.-11. kola ke stažení
13.04.2009 2. liga E - závěrečná zpráva ke stažení
05.04.2009 2. liga E - Poštorná s kanárem u všech rohatých ke stažení
22.03.2009 2. liga E - Litovel nahoru, Poštorná dolů ke stažení
22.02.2009 2. liga E - rozdávání favoritů a úroda kontumací ke stažení
08.02.2009 2. liga E - na konci se vyjasňuje ke stažení
25.01.2009 2. liga E - souboj titánů s pachutí pelyňku ke stažení
11.01.2009 2. liga E - nováček ze Šumperka poprvé vítězí ke stažení
21.12.2008 2. liga E - půlmistrem Litovel, Šumperk v pěti ke stažení
07.12.2008 2. liga E - Duras vstal z mrtvých a porazil Grygov ke stažení
23.11.2008 2. liga E - nadílky v Grygově a Litovli ke stažení
09.11.2008 2. liga E - hosté domácí nešetřili ke stažení
12.10.2008 2. liga E - favoriti a outsideři v ráži ke stažení
12.10.2008 2. liga E - úvodní zpráva ke stažení


Aktuální akce

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009