Vyhledávání

  
podrobné vyhledávání

Přihlášení

     
zaregistrovat se    zapomenuté heslo
 
 
 
 
 
 
 
 

Kontakty

Adresáře

Jihomoravský šachový svaz

Adresa: Hybešova 119
664 17 Tetčice
IČ: 22894420
č.ú. 2700140505/2010

RSS kanál

Sledovanost

Statistiky sledovanosti jsou dostupné na serveru navrcholu.cz. Tamtéž lze najít srovnání sledovanosti s dalšími šachovými stránkami.

Podrobný výpis souboru ke stažení

Školení rozhodčích - nová disciplína olympijský čtyřboj?

Pokud ovšem ještě nedospává probdělé noci - zápřah to byl obrovský. Tak nějak mi pořád v hlavě ještě stále s týdenním odstupem v hlavě „hučí“ jedna z vět Davida Cipryse (DC) o popisu víkendového čtyřboje školení rozhodčích v mém organizačním a lektorském podání. A od pravdy nebyl autor článků vůbec daleko.... Na začátku by se slušelo však popsat, jak jsem osobně „pře(o)žil“ víkendové školení (okořeněné nějakými historkami). Bohužel již dopředu musím avizovat, že se mi nepodařilo pořídit obrazový materiál, jednoduše řečeno - nezbyl mi už čas a pomyšlení ještě k tomu všemu něco fotit. Takže se začtěte tentokrát do blogu řádků bez diagramů a fotek... (Nakonec se do článku vloupal a 2 fotografie přidal DC)
 
Už v pátek odpoledne se rozběhlo školení rozhodčích R2, čehož se na začátek jako lektor zhostil Jarda Benák školením legislativy ŠSČR a jednou z otázek posluchačům přímo na tělo: „Tak koho pak máme nyní jako předsedu svazu, přátelé?“ (mimochodem musím souhlasit s DC - Jarda Benák(JB) = mladý Miloš Zeman v nejlepších letech). Náhle se rozhostilo ticho a hlas lektora se odmlčel. Já jsem v ten moment pochopil (tušil jsem to však již dávno), že opravdu je něco pravdy na tom, že řadu šachistů zajímá jen klubový život na úrovni okresů a kraje - svaz je jen nějaký „orgán“, který k životu ani moc nepotřebujeme. Najednou se z davu potenciálních R2 ozvalo: „Není to náhodou ten pán z Ústí nebo Děčína?“ a mně se trošku ulevilo :-)). Poté dorazil Miroslav Hurta, který svým učitelským přednesem se brilantně zhostil prezentace programu Swissmanager (losování švýcarského systému, každý s každým, losování družstev). To jestli přítomná dívka a pánové pochytili všechny jeho slova, rady a postřehy pak nádherně vystihnul slovy: „Tak a teď mi řeknete co mám mačkat, tak začneme hned tady zkraje, prosím“. Nebo další hláškou: „Co uděláme teď? No třeba tam pán vzadu?“ a ze zadu se ozvalo: „Teď to uložíme!“ a pan Hurta jen se smíchem odpověděl „Výborně!“ To už jsem začal tušit, že to nebude jen obyčejné víkendové školení.
 

Tady obrázek trochu předbíhá, takto zaujatě vyplňovali budoucí rozhodcovské jedničky závěrečné testy

To se potvrdilo hned v sobotu ráno, kdy začínalo školení R1 a podařilo se nám vměstnat všechny uchazeče do malé zasedací místnosti, kde už všichni netrpělivě čekali, až to propukne. Najednou zjišťuji, že pořád jeden uchazeč chybí. Při tom jsem věděl, že přijel o den dříve a podařilo se mu ubytovat v poblízké ubytovně (záměrně zde milému čtenáři neprozradím žádná jména). V tom se rozvibruje mobil a slyším známý hlas v telefonu: „Láďo, prosím Tě, nějak jsem si sednul do 67, ale autobus pravděpodobně jel v opačném směru. Vím, že to měly být tři zastávky, ale momentálně jsem v IKEI :-)) a budu se vracet 67 zpátky, takže neměj strach, určitě dorazím.“ „Hezky nám to začíná :-))“ - pomyslel jsem si a šel uvítat těch třináct „vlčáků“. Proč vlčáků? Inu, jak jsem pak na vlastní kůži (legislativa FIDE) a od kolegů lektorů zjistil, kvalita a dychtivost po informacích, palby otázek a touha se opravdu něco naučit byla neúnavná (mimochodem uchazeči R1 vytvořili opravdu perfektní partu a o legraci nebylo někdy v průběhu školení nouze). Proto jsem na pravidla šachu FIDE nasadil dva lektory (JB a Petra Harasimoviče (PH) - mimochodem ten se stal čerstvým „pánem prstenů“) zároveň, jednak abych co nejvíce zvýšil kvalitu (debatovalo se zvláště o problematických kapitolách a perličkách, špecích a méně častých situacích) a samozřejmě jsem chtěl v praxi vyzkoušet model „hodný a zlý policista“ :-)) Zda-li se to osvědčilo, ukáže jen rozhodcovská praxe nových R1 v akci. V podvečer jsem pak jako „Jekkyl a Hyde“ pobíhal mezi závěrečnou části R2 a R3 - zúčtování v podobě psaných testů a domlouval poslední detaily na nedělní ráno. Po úspěšné zkoušce uchazečů R2+R3 (všichni mi udělali obrovskou radost v podobě splnění závěrečných zkoušek - detaily si můžete přečíst zde ), jsem ještě nahnal „budoucí R1“ ke školení ovládání digitálních hodin a pokusil se je nalákat na hru „Kdo dříve nastaví 7+3 na 5+10 na DGT 2000?“ Nebo třeba tady na XLkách? Co třeba typ 2010?.
 
V neděli ráno pak všechny čekal Swissmanager, v poledne přijel David Ciprys, který posluchačům naservíroval úskalí a nástrahy Soutěžního řádu a další legislativy ŠSČR. Jekkyl a Hyde pak pobíhal mezi seminářem nejvyšších tříd a školením R1. Po obědě pak jen proběhl závěrečný test - 20 otázek systémem autoškola (c je správně) a 10 otázek s uvedením vlastního řešení - to vše v čase 90 minut.      
               
A takto zaujatě lektoři test vyhodnocovali - zaujetí bylo skutečně vidět i slyšet, právě zde padaly věty, z nichž jedna se dostala do názvu předchozího článku
 
A jak to dopadlo? V příloze přikládám přehled nových rozhodčích R1 s bodovými výsledky testů. Omlouvám se všem za pozdní vložení článku, o to dříve jsem nové rozhodčí mohl zapsat do databáze ŠSČR, ti již mohli ještě před víkendem zasáhnout do bojů nad 64 poli jako právoplatní rozhodčí (slovy JB - „Osvědčení je sice hezký kus papíru, ale teprve zápisem do databáze se stáváte rozhodčími, přátelé“). Mimochodem na úplný závěr bych chtěl poděkovat především hotelu Bobycentrum za poskytnutí školících prostor a obětavému personálu v podobě paní provozní, která by snad přinesla i sníh, kdybych ho nutně potřeboval. Samozřejmě velké díky patří i všem skvělým lektorům, bez kterých by se tato monstr akce nemohla nikdy konat. 
 
Soubor ke stažení: [xls]

přidal Ladislav Palovský dne 06.10.2008 | sekce: Informace komisí


Aktuální akce

Aktuality ze soutěží

» 
» 
» 
» 
» 
 
PeloDesign, 2002-2009